Windows 11 bilgisayarlarda OneDrive yüklü olarak gelir. Fakat kullanmak istemiyorsunuz ve OneDrive nasıl kapatılır bilmiyorsanız bu yazımız sizin için. İşlem adımlarını sizler için adım adım anlatacağız.

Windows’un daha yeni sürümlerinde Microsoft, “kullanıma hazır deneyimine” OneDrive’ı ekledi. Bu da, uygulamanın sisteminize yüklü olacağı anlamına gelir. OneDrive, dosyalarınızı bulut depolama alanında saklamak için iyi bir araçtır. Ancak bazı kullanıcılar bunu kullanmayı tercih etmez.

OneDrive’ı kullanmak istemiyorsanız, uygulamayı devre dışı bırakmak mümkündür. Bunu yapmak oldukça kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek sizlerde kolayca devre dışı bırakın.

OneDrive Bilgisayar Performansını Etkiler mi?

OneDrive bilgisayarınızı başlattığınız anda çalışır. Arka planda çalışmaya devam ettiği için sistem ve ağ kaynaklarını tüketir.

Düşük özellikli bir bilgisayarınız veya kotalı bir ağ bağlantınız varsa, bu durum size sorun yaşatır. Bilgisayarınızın performansının düşmesine de sebep olur. Bu nedenle, uygulamayı devre dışı bırakmak veya sisteminizden kaldırmak sizin için faydalıdır.

Windows 11 ‘de OneDrive Nasıl Kapatılır?

Sisteminizde OneDrive’ı kapatmanın birkaç yöntemi vardır. Hizmetin başlangıçta çalışmasını devre dışı bırakma veya hesabınızın bağlantısını kaldırama gibi adımlarla kolayca kapatabilirsiniz.

Bu iki yöntemi uygulamak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

İlk Açışta OneDrive ‘ın Otomatik Açılmasını Devre dışı Bırakma

Görev yöneticisi uygulaması ile OneDrive ve istemediğiniz diğer tüm başlangıç uygulamalarını devre dışı bırakabilirsiniz. Böylelikle bilgisayarınızı ilk açtığınızda herşeyin kendiliğinden açılmasından kurtulun. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin.

  • Öncelikle arama imlecine tıklayıp Görev Yöneticisi yazıp çıkan sonucu seçelim.
  • Ardından açılan pencerede sol tarafta yer alan diğer ayrıntılar yazısına tıklayalım.
  • Açılan üst başlıklardan Başlangıç sekmesine tıklayalım.
  • Karşımıza gelen listede onedrive’a tıklayıp sağ alt tarafta yer alan devre dışı bırak ikonuna tıklayalım.

onedrive nasıl kapatılır veya devre dışı bırakılır

Bu işlemi listedeki tüm uygulamalar için yapabilirsiniz.

Hesabınızın Bağlantısını Kaldırarak Onedrive Nasıl Kapatılır

OneDrive hesabınızın bağlantısını kaldırdığınızda uygulama dosyalarınızı eşitleyemez. Hesabınızın bağlantısını kaldırmak oldukça basittir. Aşağıdaki adımları izleyerek kolayca bağlantıyı kaldırın.

  • Görev çubuğunun sağ tarafında yer alan yukarı doğru ok işaretine tıklayın.
  • Ardından OneDrive uygulamasını açın.
  • Çark simgesine tıklayıp, menüden Ayarları seçin.
  • Açılan pencerede Bu bilgisayarın bağlantısını kaldır seçeneğinin üstüne tıklayın.

Böylelikle OneDrive kapanır ve artık eşitlemez yapamaz. Son olarak OneDrive uygulamasından menüden OneDrive kapata tıklayın. Artık gereksiz ve izinsiz işlem yapmasını engellemiş olursunuz.

Tüm bunlara rağmen hala OneDrive kullanıyorsanız ve  OneDrive’ı, Windows 10’da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme nasıl yapılır merak ediyorsanız makalemizi incelemenizi öneririz.