WhatsApp’ın beta sürümü için yapılan yeni güncelleme basit bir değişiklik getiriyor ancak mesajlaşma platformunda gizliliğine önem verenler için önemli. Kullanıcılar, en azından şu anda beta uygulamasında olanlar, “Son Görülme” durumlarına, Hakkında’ya ve Profil Fotoğraflarına erişmek istemedikleri belirli kişileri seçebilecekler.

whatsapp resim 1

Diğer şeylerin yanı sıra bize bununla ilgili önceki güncellemeyi de getiren WABeta Info , WhatsApp’ın sonunda bunu kullanıma sunduğunu ve platformda bulunan “en iyi gizlilik özelliklerinden biri” olduğunu paylaşıyor.

WhatsApp’a gelen en son sürümde, en çok göze batan detay gizlilik konusu oldu. Bilindiği gibi WhatsApp zaten gizlilik ve güvenlik konularına çok önem veriyor. WhatsApp, Beta Kullanıcıları İçin “Hariç kişilerim…” Seçeneğini Getiriyor. Hiçbir program yazılımcısı da kullanıcılarının bu bakış açısına sahip olmasını istemeyecektir. O yüzden, Yeni Beta Sürümünde, gizlilik özelliklerine baya bir yüklenilmiş durumda.

Kişi listenizdeki veya WhatsApp’ta size mesaj gönderen herkes, orada sahip olduğunuz bazı bilgileri görmek istediğiniz kişi değildir. Bu bilgilerden bazılarını görmek istemediğiniz kişileri seçebilmeniz, verilerinizi korumaya yönelik iyi bir adımdır.

Whatsapp son güncellemesini aldı

Son Görülmenizi, Hakkında’nızı ve Profil Fotoğrafınızı kimlerin görebileceğini seçerken, artık “Şunun dışında kişilerim…” seçeneğini göreceksiniz.WhatsApp, Google Play Beta aracılığı ile yeni güncellemesini kullanıcılarına sunmaya başladı. Uygulama sürümünü 2.19.289’a çıkarmasını sağlayan bu güncelleme; Android ve iOS üzerinde çalışan deneysel özellikleri içinde barındırıyor. Adı üstünde ‘’Beta’’ sürümü olduğu için, şu an test aşamaları kullanıcılar ile birlikte yapılıyor. Gizlilik konusuna bu kadar önem verilmesi açıkçası insanı derinden etkilemiyor değil.

whatsapp resim 3

Bunu seçmek, temelde hangi kişileri bu şeyleri görmekten “kara listeye” alacağınızı seçebileceğiniz anlamına gelir. Önceden, “Herkes”, “Kişilerim” ve “Hiç kimse” seçenekleri vardı. Artık ya hep ya hiç seçeneğinden hoşlanmıyorsanız, daha ayrıntılı kontrole sahip olacaksınız.

“Son Görülme” seçeneğini seçtiğinizde, son görülme durumlarını da göremeyeceğinizi belirtmekte fayda var. Bu “özel kural” Hakkında ve Profil Fotoğrafı ayarlarına uygulanmıyor gibi görünüyor, bu nedenle sizi kendi “hariç” listelerine eklemedilerse, onlarınkini yine de görebileceksiniz. Ayrıca “kara listeye” eklediğiniz kişide bu özellik etkin olmasa bile yine de bilgilerinizi göremezler.

Bu seçenek, bazı WhatsApp beta kullanıcıları için kullanıma sunuldu. Bunun beta sürümü için ne zaman kullanıma sunulacağı henüz belirtilmedi.