Instagram ve ana şirketi Meta (eski adıyla Facebook). Özellikle genç kullanıcılar üzerindeki etkisiyle ilgili olarak. Yasa koyucular, düzenleyiciler, savunucular ve kullanıcılar tarafından yoğun bir incelemeyle karşı karşıya kaldı. Platformdaki “insanlara deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol sağlamaya çalışmak” çabalarının bir parçası olarak, “Mola Ver” adlı yeni bir özelliği test etmeye başlıyorlar. Kaydolurlarsa, kullanıcılar beslemelerinde görecekleri bir dürtü alacaklar, peki, ara verecekler ve sürekli kaydırmak yerine başka bir şey yapacaklar.

instagram resim 1 2

Instagram başkanı Adam Mosseri, Twitter‘da yayınlanan bir videoda, kullanıcıları kaydırma veya paylaşım için belirli bir süre harcadıktan sonra uygulamayı kullanmayı durdurmaya teşvik edecek özelliği test edeceklerini paylaştı.

Instagram’da yepyeni bir özellik devreye girecek. Sosyal ağlarda aşağıya doğru kaydırma tuzağı olarak bilinen doomscrolling, sürekli yenilenen içerikler sayesinde kullanıcıların sosyal medya kullanımını arttırıyor. Instagram bir “Mola Ver” İstemini Test Ediyor. Uygulamada çok fazla zaman geçirilmesine neden olan özellik için şimdi ise kullanıcılara karşı Instagram özel bir güvenlik sistemini devreye alacak. “Mola ver” olarak adlandırılan yeni özellik sayesinde.

Bu bir tercih özelliği olacak, bu nedenle yalnızca uygulamayı nasıl kullanacaklarını düzenlemeleri gerektiğine inananlar. Daha geniş bir kitleye sunulduğunda muhtemelen onu kullanacak. Bilgi istemi özet akışında görünecek ancak tam ekran olmayacaktır.

Komut istemi size “Mola vermek istiyorum” diye soracak ve “Aç” veya yok sayarak “Şimdi değil” seçeneğine dokunun. Ardından, ara vermek için başka bir istem almadan önce gönderebileceğiniz süreyi seçeceksiniz. Seçenekler 10, 20 veya 30 dakikadır ve fikrinizi değiştirirseniz istemi kapatma seçeneği de vardır. “Zamanlayıcı” dolduğunda, istem belirecek ve (söylemek yerine) size “Mola zamanı mı?” diye soracaktır.

Şimdi mola zamanı uyarısı geldi

instagram resim 2 2

İstem, Instagram’dan bu molayı verirken neler yapabileceğinize dair bazı öneriler de içeriyor. Öneriler “birkaç derin nefes alın, ne düşündüğünüzü yazın, en sevdiğiniz şarkıyı dinleyin. Yapılacaklar listenizden bir şeyler yapın” şeklindedir. Bu bir tercih meselesidir, bu nedenle. Kullanıcıların yüzde kaçının gerçekten açacağını ve ardından istemi dikkate alıp. Telefonlarını kapatacağını veya en azından cihazlarında farklı bir etkinliğe geçeceğini görmek ilginç olurdu.

Mola Ver özelliği, testin bir parçası olan rastgele Instagram kullanıcılarına zaten sunuluyor. Yeterince “rahat” olduklarında, önümüzdeki aylarda daha fazla kullanıcıya sunacaklar.