Görme engelliler için Seeing AI uygulaması nedir? Seeing AI uygulaması ile neler yapabilirim? Seeing AI uygulaması özellikleri ve uygulama içeriği nedir?

Günümüz teknolojisinde, hız kesmeden üretilen akıllı telefonların asıl üretim amacı telefonların kamera, ekran çözünürlükleri, hafıza, işlemci ve benzeri tüm özelliklerinin yanı sıra insan yaşamını kolaylaştırmak olmuştur. Üretimi yapılan akıllı telefonların, alışılagelen diğer standart telefonlardan ayıran en büyük özelliği insan yaşamına sağlık, iş, okul ve ev aşamalarında standartların üzerinde bir kolaylık sunmaktır.

Üretilen tüm akıllı telefonların ortak amacı bu olsa da, Apple’ın iPhone serilerinin bu konuda kendini biraz daha geliştirerek başarılı olduğunu söylemek mümkün.

iPhone serilerinin diğer tüm akıllı telefonlardan bir adım önde olmasına sebep olan en önemli özelliklerden birini söylemek gerekirse, Apple’ın Seeing AI uygulamasını söyleyebiliriz.

Şimdi, Apple’ın görme engelliler için geliştirdiği Seeing AI uygulamasını inceleyelim.

Seeing AI Uygulaması Nedir?

Apple’ın kendi yapay zekası ile paralel çalışan, görme engeli olan kullanıcıların çevreyi ve insanları daha rahat analizini sağlayan, bunun yanı sıra kolay okuyabilen bir yazılım programıdır. Microsoft tarafından iOS işletim sistemi için geliştirilen ve yayınlanan Seeing AI uygulaması, görme engeli bulunan kullanıcıların yaşamını kolaylaştırmak için özellikle tasarlanmış bir yazılımdır. Seeing AI uygulaması için, görme engelli kişilerin rehber uygulaması diyebiliriz.

Tüm bunların yanı sıra, Microsoft tarafından yayınlanan Seeing AIuygulamasının şuanda sadece İngilizce dil desteği sunmaktadır. Seeing AI uygulaması, ücretsiz bir uygulama olduğundan tüm kullanıcılar rahatlıkla indirip kullanıma başlayabilir.

Seeing AI uygulaması ile neler yapabileceğimizi biraz daha detaylı inceleyelim!

Seeing AI ile, telefonumuzun kamera özelliğini kullanarak, kameraya yansıyan (kamerada görününen) bir nesne hakkında detaylı bilgi alabiliriz.

Seeing AI uygulamasının özelliklerini başlıklar halinde inceleyelim:

Metin Okuma

Seeing AI uygulaması sayesinde, okumak istediğimiz bir yazıyı ya da metni telefonumuza okuttuğumuzda, otomatik olarak yapay zeka sayesinde metni algılıyor ve okumaya başlıyor.

3 1

Kişi Tanıma

Telefonumuzu bir kişiye tuttuğumuz zaman Seeing AI uygulaması, yapay zeka teknolojisi sayesinde kişinin yaş, fiziki görünüş ve o anki ruh hali hakkında bizlere bilgi veriyor.

2 3

Görüntü Tanıma

Seeing AI uygulaması, insan ve canlı varlıkların dışında cansız bir nesne hakkında da bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Örneğin telefonumuza bir nesneyi okuttuğumuzda, nesnenin ne olduğunu, nasıl bir yapıya sahip olduğu gibi özelliklerini bizlere iletiyor.

Barkod Okuma

Aslında Seeing AI uygulamasının en önemli özelliklerinden biri olan barkod okuma özelliği, görme engelliler için en çok kolaylık sağlayacak bir özelliği diyebiliriz. Örneğin, marketlerde ürün alırken telefonumuzun kamerasını kullanarak Seeing AI uygulamasına ürün barkodlarını okuttuğumuzda, ürün hakkında detaylı bilgi ve ürünün satın alınabileceği sayfaların bilgisini paylaşıyor.