Sahte Google Yorumları Nasıl Tespit Edilir ve Kaldırılır

Sahte Google yorumları, bir işletme veya hizmetin itibarını olumsuz etkileyebilen ciddi bir sorundur. Neyse ki, bu sahte yorumları tanımlayabilir ve kaldırabilirsiniz.

İlk olarak, sahte yorumları tespit etmek önemlidir. Bu, yorumlarda belirli ipuçlarını aramanızı gerektirir. Yorumun ayrıntılarında eksiklikler veya gerçek dışı detaylar bulunabilir. Ayrıca, aşırı vurgulanan veya gereksiz şekilde olumsuz duygulara odaklanan yorumları da dikkate almalısınız. Ayrıca, yorumun yazarının ayrıntılarına bakmak ve benzer isimler veya rakip şirket logoları gibi şüpheli işaretlere dikkat etmek önemlidir.

Sahte Google Yorumları tespit ettikten sonra, onları kaldırmak için harekete geçebilirsiniz. Google My Business hesabınıza giriş yaparak sahte yorumları bulabilir ve Uygunsuz olarak işaretleyebilirsiniz. Bunu yaparak Google’a sahte olduğunu bildirebilirsiniz. Google, yorumu inceler ve eğer sahte olduğuna karar verirse, kaldırır.

Ayrıca, sahte yorumları rapor etme seçeneğini kullanabilirsiniz. Google’ın destek sayfasına giderek sahte yorumu rapor edebilirsiniz. Bu işlemde, rapor edilen yorumun durumunu kontrol edebilir ve daha önce rapor ettiğiniz yorumları görebilirsiniz. Sahte yorumu doğru bir şekilde rapor ederek Google’ın incelemesini sağlayabilirsiniz.

Sahte Google Yorumlari Nasil Kaldirilir 2
Sahte Google Yorumları Nasıl Tespit Edilir ve Kaldırılır

Sahte Google Yorumları Nasıl Tespit Edilir ve Kaldırılır

Bir alışveriş kompleksi veya restoran gibi belirli bir yere gitmeden önce Google’da yorumlarına bakarım. Ve birkaç kez yüksek beklentimden dolayı hayal kırıklığına uğradım. Bu, kime inanacağımızı ve kime inanmayacağımızı sorusunu gündeme getiriyor. Bu yazıda, bu ikilemi çözeceğiz ve sahte Google yorumları nasıl tespit edip kaldıracağımızı göreceğiz.

Google’ı sahte yorumlardan arındırmak için, sahte Google Yorumları kaldırmadan önce yapılması gereken bazı şeyler vardır. Aşağıda, Google’daki sahte yorumlara düşmemek için yapılması gereken şeyler yer almaktadır. Hile ve sahte yorumları tespit etme Sahte yorumları silme Sahte yorumları rapor etme Bunları detaylı olarak ele alalım.

Dolandırıcılığı ve Sahte İncelemeleri Tespit Edin

Yapmamız gereken ilk şey, yorumların sahte olup olmadığını belirlemektir. Bazı sahte yorumlar kolaylıkla tespit edilebilirken, diğerleri yetenek, sabır ve gözlem gerektirir. Sahte bir yorumu tespit etmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

Yorumdaki ince detaylara dikkat edin: Yazılan mesajın ayrıntısına dikkat etmeniz gerekmektedir. İki tür sahte yorum vardır, biri çıplak gözle açıkça sahte görünenler, diğerleri ise tespit etmesi zor olanlardır. Tespit etmesi zor sahte yorumları belirlemek için, yorumda ilgisi olmayan bilgileri aramalısınız, sorunla ilgisi olmayan detaylar. Örneğin, bir restoranın yorumunda, bir yorumcu ailesiyle ilgili ayrıntılar verir. Bu, yorumun daha inandırıcı hale gelmesi için yapılmaktadır.

Belirli bir noktadaki vurguyu kontrol edin: İnanmadığımız bir noktayı vurgulamak istediğimizde, genellikle noktayı daha fazla vurgulamaya çalışırız. Sahte bir yorumcunun genellikle negatif duygusunu vurgulamaya çalışacağı, aslında bunları tetikleyen olaylardan bahsetmediği sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. MIT’de yapılan bir çalışmaya göre, sahte bir yorum gerçek olanından daha fazla ünlem işareti içerecektir.

İncelemede karmaşık kelimeler arayın: Çoğu sahte yorumcu William Shakespeare veya George Orwell’ın soyundan gelmiyor. Onlar hikayeleri ustalıkla düzenleyemezler ve aynı zamanda karmaşık kelimeler kullanamazlar çünkü çoğu yazarın kelime dağarcığına sahip değillerdir. Bu yüzden, eğer ileti karmaşık İngilizce ile yazılmış gibi geliyorsa ve aynı zamanda yazarın duygularının dorukta olduğu hissi veriyorsa, bu yorumun sahte olduğunun bir işaretidir. Aklınızda tutmanız gereken şey, hizmetinizi kullanan birçok İngilizce bilmeyen müşteri olduğu ve onların sizin kadar yetenekli olmayacaklarıdır. Yorum yapanın ayrıntılarını kontrol edin

İnceleyenin ayrıntılarını kontrol edin: Ayrıca yorumcuların ayrıntılarını, avatarlarını, isimlerini, işletmelerini ve yorum sıklıklarını kontrol etmeliyiz. Eğer yorum yapanın adı rakibinizle aynı veya benzerse veya avatarları şirketlerinin logosunu taşıyorsa, bu açık bir işarettir.

Çoğu sahte yorumcu, gerçek adını kullanmak veya şirketinin logosunu avatar olarak kullanmak gibi aptalca değildir. Ancak, rekabet halinde olan bir markayla övünmeye meyilli olacak kadar aptaldırlar. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için, aynı kişinin diğer yorumlarını kontrol etmemiz gerekmektedir. Bunun için sadece adlarına tıklayın. Gönderdikleri tüm yorumları göreceksiniz. Eğer belirli bir markayla övündüklerini fark ederseniz, bu bir uyarı işaretidir.

Sahte yorumları ararken akılda tutulması gerekenler bunlardır.

Sahte Google Yorumları Silin

Sahte bir yorum tespit ettikten sonra, onu silme zamanı gelir. Aynı zamanda bunu yapmak için işletmenin sahibi olmanız gerektiğini unutmayın. Sahte bir yorumu kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. İşletme hesabınıza giriş yapmak için business.google.com adresine gidin.
 2. Ekranın sol panelinden İncelemeler sekmesine erişin.
 3. Sahte incelemeyi arayın. Sahte incelemeleri tespit etmek için yukarıda belirtilen ipuçlarını kullanmanız gerekir.
 4. Onunla ilişkili üç noktaya tıklayın ve Uygunsuz olarak işaretle seçeneğini seçin.
 5. Daha ileri gitmek için size sunulan formdan ilgili bir seçenek seçmeniz gerekmektedir.

Son olarak, ekrandaki talimatları takip ettikten sonra endişeniz iletilir ve Google yorumun gerçekten sahte olduğuna karar verirse, yorum kaldırılır.

Sahte Google Yorumları Rapor Edin

Yorumu Google’a kaldırmaları için başvuruda bulunduktan sonra, aynı zamanda yorumu rapor edebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için Google’ın destek sayfasını kullanmamız gerekmektedir. Aşağıdaki adımları izleyerek aynısını yapabilirsiniz.

Sahte Google Yorumları Nasıl Kaldırılır
Sahte Google Yorumları Rapor Edin
 1. support.google.com adresine gidin  ve hesabınızı onaylayın. İşletmenize bağlı hesapla giriş yaptığınızdan emin olun.
 2. Listeden işletmenizi seçin.
 3. Daha önce bildirdiğim bir incelemenin durumunu kontrol et’in yanındaki kutuyu işaretleyin ve devam edin.
 4. Burada, kaldırılması için Google’a başvurduğunuz tüm incelemeleri görebilirsiniz. Bu şekilde, hangi incelemeyi bildirmeyeceğinizi bilirsiniz.
 5. Şimdi, Geri düğmesine tıklayın.
 6. Kaldırılmak üzere yeni bir inceleme bildir’i  seçin  ve Devam’a tıklayın.
 7. Bildirmek istediğiniz incelemeyi bulun, bildirin, nedenini seçin ve itirazınızı gönderin.

Bu kadar!

Sahte Google Yorumları Kaldırılabilir mi?

Sahte Google yorumu kaldırtmak için Google’a başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Müşteri veya işletme sahibi olsanız da, herhangi bir yorumu kaldırma yetkiniz yoktur. Sahte yorumun kaldırılması için önceki talimatları takip ederek sahte yorumun kaldırılması için başvuruda bulunmalı ve rapor etmelisiniz. Eğer Google, yorumun gerçekten sahte olduğuna karar verirse, onu kaldıracaktır; aksi takdirde, işletmenizle ilgili eleştirilerle başa çıkmak zorunda kalacaksınız.

İlgili: Google Hesabı Üzerinden Unutulan Şifrelere Ulaşma

Evet, kesinlikle bir sahte yorumu Google’a rapor edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, Google’ın desteğine gitmek, bir yorum bulmak ve onu rapor etmektir. Daha fazla bilgi için yukarıda bahsedilen kılavuza başvurun.