Safari’de gizlilik raporu nedir nasıl etkinleştirilir? Sorusu son dönemlerin popüler arama motoru olan Safari kullanımı nedeni ile yaygınlaştı.  Bizlerde bu yazımızda siz saferi kullanıcıları için bu sorularımızın yanıtını derledik. Şimdi hep birlikte aşağıda sizler için paylaştığımız yazımıza göz atalım.

Safari’de gizlilik raporu nedir?

Safari’de bu özellik, kullanıcılara ziyaret ettikleri web siteleri hakkında ayrıntılı bir gizlilik değerlendirmesi sunan kaliteli bir özelliktir. Sunulan bu  raporlar, web sitelerinin takip etme yöntemlerini  ek olarak Safari’nin izleme engelleme özelliklerini kullanıp kullanmadığını gösterir.  Az bilinse de aslında bu özellik güvenlik bakımında oldukça önemli görünüyor. Sunulan bu özelliği, kullanıcılara gizliliklerini korumalarına yardımcı olmak için daha bilinçli kararlar  vermelerine ortam hazırlıyor. Safari’de gizlilik raporu hakkında bilgi aldığımıza göre şimdi bu öelligi nasıl etkinleştireceğiz adım adım inceleyelim.

gizlilik raporu
gizlilik raporu

Safari’de gizlilik raporu etkinleştirme

Bu özelliği etkinleştirmek için aşağıda sizler için paylaştığımız adımları izleyebilirsiniz:

1) İlk adımda safari tarayıcısını açın ve  hemen ardından menü çubuğundan “Safari” seçeneğini tıklayın.

2) Karşınıza açılan menüden “Tercihler” seçeneğini bulun ve üzerine dokunun.

Safari’de etkinleştirme
Safari’de etkinleştirme

3) Tercihler penceresinde “Gizlilik” sekmesini bulun ve ilerleyin.

4) Gizlilik sekmesinde, “Gizlilik Raporu” başlığının altında bir onay kutusu bulunur. Bu onay kutusunu işaretleyin.

5) Bu alanda İsterseniz, “Gizlilik Raporunu Göster” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu seçenek, web siteleri için özelliği görüntülemek üzere Safari’nin adres çubuğuna bir simge ekler.

Az bilinen fakat güvenlik için önem taşıyan bu özellik kullanım adımları ilk duyulduğunda zor gibi görünse de işlem sırasında  sizleri zorlamayacaktır. İşlem adımları oldukça basit. Şimdi sizlerde yukarıda yer alan adımları uygulayarak tarayıcınızı daha güvenli ve kaliteli kullanabilirsiniz.

NOT: Bu özellik etkinleştirildiğinde, Safari ziyaret ettiğiniz web siteleriyle ilgili gizlilik bilgilerini toplar ve bir rapor oluşturur. Bu raporları görüntülemek için adım oldukça basit yapmanız gereken işlem  Safari adres çubuğundaki gizlilik simgesini tıklamak  ve açılan menüden “Gizlilik Raporunu Göster” seçeneğini seçmektir. Bu şekilde, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin gizlilik uygulamalarını kontrol edebilir ve bilinçli bir şekilde gizlilik önlemleri alabilirsiniz.

Makalemiz umarım sizler için faydalı olmuştur. Benzeri yazılar için sayfamızı ziyaret edebilir ve aklınıza takılan konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Benzeri yazılarımız;