robot süpürge sarj ünitesine dönmüyor

Bu yazımızda sizlere robot süpürge şarj istasyonunu bulamıyor ise sebebi nedir ve nasıl çözümlenir anlatıyoruz.

Şuanda piyasada bulunan robot süpürgelerin navigasyonlu, akıllı haritalandırmalı, ıslak, kuru zemin, paspaslı vb ne özelliğe sahip olursa olsun ortak bir özelliği vardır. Bu ortak özellik, temizliğini tamamladıktan sonra şarj ünitesine kendiliğinden geri dönmesidir. Bunu yapamayan bir robot süpürge doğru çalışmıyordur.

Neden Robot Süpürge Şarj Ünitesine Geri Dönmüyor?

Robot süpürgeler temizliğini tamamladığında ya da şarjı belirli bir seviyenin altına düştüğüne şarj ünitesine gitmeye başlar. Ancak robot süpürge şarj istasyonunu bulamıyor demek için acele etmeyiniz. Zira evinizi yeni haritalandırdıysanız veya haritalandırma tamamlanmamışsa istasyonu bulması yaklaşık 2 dakika sürer. Ayrıca bir çok robot süpürge şarj ünitesinin önüne gelip, ileri gidip yavaş yavaş geri gelmektedir. Bir nevi park sistemidir. Bu yüzden endişe etmeyiniz.

Cihazın tekerlerinde takılma, eşiğe takılma veya halı kenarına sıkışma gibi bir durum yok ancak yine de robot süpürge şarj ünitesine geri dönmüyor ise aşağıdaki önerilere göz atınız.

robot süpürge sarj ünitesine dönmüyor
Robot Süpürge Şarj İstasyonunu Bulamıyor

Robot Süpürge Şarj İstasyonunu Bulamıyor Sebepleri

Robot süpürgenin şarj istasyonunu bulamama sorunu birkaç farklı nedenle olabilir.

Robot süpürgenin yazılımsal ya da fiziki bir arızası dışında kullanıcı kaynaklı bir sorundan da bu durumla karşılaşmak mümkündür. Aşağıdaki adımları uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

robot süpürge sarj ünitesine dönmüyor
Robot Süpürge Şarj İstasyonunu Bulamıyor Sorunu

Şarj istasyonunu doğru yere yerleştirin: Robot süpürge, şarj istasyonunu bulmak için öncelikle onun yerini doğru bir şekilde bilmesi gerekir. Şarj istasyonunu, robot süpürge kullanım kılavuzunda belirtilen şekilde ve önerilen yere yerleştirin. Bir çok markanın kullanma kılavuzunda ünitenin sağında, solunda ve önünde en az 50cm boş alan olması gerektiği yazıyor. Bu sebeple şarj istasyonunun önünde, sağında ve solunda yeterli miktarda açıklık bırakınız. Arkası duvara bitişik yerleştirebilirsiniz.

Şarj istasyonunu ve robotu temizleyin: Şarj istasyonunun temizlenmesi de robot süpürge için önemlidir. İstasyonun altındaki sensörlerin ve şarj pimlerinin temiz ve tozdan arındırılmış olduğundan emin olun. Ayrıca robot süpürge üzerindeki sensörler cisim ve duvarları doğru algılayamaz ise robot süpürge şarj istasyonunu bulamıyor ve uyarı veriyor. Bu yüzden sensör temizliği çok önemlidir.

robot süpürge nasıl temizlenir
robot süpürge temizliği

Odanın aydınlatmasını iyileştirin: Günümüzde en iyi teknolojilerle donatılmış robot süpürgelerde ”düşük ışıkta temizliğe devam eder” gibi özellik tanımlaması ile öne çıkan modelleri görmeye başladık. Ancak bu özellik tam karanlıkta temizlik yapacağı anlamına gelmiyor. Eğer odanın karanlık bölgeleri varsa, robotun şarj istasyonunu bulması zor olabilir. Odanın aydınlatmasını iyileştirmek için perdeleri açabilir veya ekstra lambalar kullanabilirsiniz.

Robotun haritalandırmasını kontrol edin: Robotun haritalandırmasında bir sorun olabilir. Eğer robot süpürgeniz evinizin bir bölgesini gördü ancak gidemediyse eksik bir haritalandırma oluştuğu anlamına gelir.

Örneğin banyo, tuvalet veya balkon gibi bir bölümde geçemeyeceği kadar yüksek bir eşik varsa ve o bölümün kapısını açık bırakırsanız önünden geçtiğinde haritaya ekler ama eşikten dolayı geçemez. Böylece haritalandırmanız yanlış devam eder. Devamında ise temizlik sırasında robot süpürge şarj istasyonunu bulamıyor. Böyle bir haritada genel olarak odanın etrafı siyah çizgilerle çevrilmediğini uygulama ekranında da görürsünüz. Böyle bir durum var ise haritalandırmayı silip sorunlu bölge için önlem alıp tekrar haritalandırma başlatmak gerekiyor.

Robotun bataryasını kontrol edin: Robot süpürge şarj istasyonunu bulamıyor sorunu, bataryanın düşük olması nedeniyle de olabilir. Robotun bataryasını kontrol edin ve gerekiyorsa şarj edin.

Böylece sizlere robot süpürge şarj ünitesine geri dönmüyor ise neleri kontrol etmeniz gerektiğini kısaca anlattık. Umarız makalemiz sizler için faydalı olmuştur.

Sıradaki konu: