dolby atmos
Dolby Atmos ev sinema sistemi nasıl kurulur

Dolby Atmos ev sinema sistemi nasıl kurulur? Dolby atmos ile Ev sineması deneyiminizi yükseltmenin zamanı geldi.

Yani bir soundbar’dan tam ev sineması ses sistemine yükseltme yapmayı düşünüyorsunuz. Ancak ‘5.1 surround ses’, ‘ Dolby Atmos ‘, ‘A/V alıcısı’, subwoofer vb. tüm bu terimleri duydunuz ve nereden başlayacağınıza dair hiçbir fikriniz yok. Korkmayın çünkü yardım etmek için buradayız!

Satın alabileceğiniz çeşitli surround sistemlerini, hoparlör ve subwoofer açısından hangi seçeneklere sahip olduğunuzu ve hatta Dolby Atmos ev sinema sistemi satın alırken neleri dikkate almanız gerektiğini açıklayacağız (çünkü dikkate alınması gereken çok az şey var).

Öyleyse her şeyden önce neden hoparlörler soundbar’ların üzerinde? En iyi ses çubukları her geçen gün daha kapsamlı hale geliyor ve ses kalitesi gelişiyor, ancak bize göre hiçbir şey iyi bir A/V alıcısı ve kablolu hoparlörlerin yerini tutamaz. Bu, ister orta hoparlörün konuşmayı yönetmesi, ister arka hoparlörlerin arka ses efektlerini yönetmesi olsun, her hoparlörün belirli bir görevi olduğu durumlarda size cesur, dengeli bir ses sunar.

Dolby Atmos ev sinema sistemi satın alırken dikkate almanız gerekenleri ayrıntılı olarak açıklayacağız. Yalnızca nasıl bir ses istediğinizi değil, aynı zamanda odanızda hangi fiziksel gereksinimlere veya kısıtlamalara sahip olabileceğinizi düşündüğünüzde, bu, düşündüğünüz hoparlörlerin boyutundan kablolamaya kadar değişebilir. O halde size o ev sinema sistemini alalım!

dolby atmos
Dolby Atmos ev sinema sistemi nasıl kurulur

Dolby Atmos ev sinema sistemi nasıl kurulur?

1. Oda büyüklüğü

Ev sineması ses sistemi alırken dikkat edilmesi gereken ilk şeylerden biri odanın büyüklüğüdür. Bu, hoparlörlerin miktarını ve türünü etkileyecektir. Birleşik Krallık’ta Bath’ta yaşayan birçok dairenin karşılaştığı en büyük rahatsızlıklardan biri yüksek tavanlardır. Bu yüksek tavanlarla, ev sinema sisteminden gelen sesin daha fazla çalışması gerekir çünkü kaplayacak alan daha fazladır ve bunun sonucunda ses daha zayıf olur.

Bu zayıf akustik, ev sineması ses sisteminin yapması gereken işi artırır, ancak mobilya ekleyerek, optimum hoparlör kurulumu oluşturarak veya yeteneğiniz varsa, asma tavanı alçaltarak veya ekleyerek çözülebilir! Bu zayıf akustiği aşmanın daha sonra tartışacağımız başka bir yolu var.

Dikkate alınması gereken bir diğer boyut boyutu odanın toplam uzunluğudur. Uzun bir oda, optimum sesi elde etmek için daha büyük hoparlörlere ihtiyaç duyulmasına neden olur çünkü yüksek tavanlarda olduğu gibi, bu hoparlörlerin size ulaşmak için daha fazla çalışması gerekecektir. Daha küçük hoparlörlere ihtiyaç duyan daha küçük odalarda da bunun tersi geçerlidir. Bir odada çok fazla hoparlörünüz veya subwoofer’ınız varsa, hoparlörlerin içindeki her bir sürücüden gelen ses birleşerek sesin daha karışık olmasına neden olabilir.

sinema
Dolby Atmos ev sinema sistemi nasıl kurulur cevabı

2. Yerde duran hoparlörler ve standa monte hoparlörler

Böylece odanın büyüklüğü dikkate alındı ​​ve şimdi hoparlör seçimine geçiyoruz; zemin standları veya standa monte hoparlörler. Eğer geniş bir odanız varsa, yer tipi modeller tercihiniz olacaktır. Günümüzde yer tipi hoparlörlerin çoğu ya 3 yollu, hatta 4 yollu hoparlörlerdir; bu, tiz durumunda, tiz, orta aralık ve basların tamamının bir sürücü veya tweeter tarafından kapsandığı anlamına gelir.

Bu, ev sineması için idealdir çünkü filmlerin ses karışımlarında aynı anda birçok farklı efekt vardır ve film müziklerindeki ana efektlerle ilgilenen, öncelikle ön iki hoparlör için kullanılan yer tutucular, farklı efektlere odaklanmak için daha fazla sürücüye sahiptir. karışımın içindeki yönler. Bas sürücülerden biri tarafından kapsandığından, subwoofer kullanamıyorsanız sizin için daha iyi bir seçimdir.

Ancak standmount hoparlörlerin de yeri var. Ayakta monte edilen hoparlörler, yerde duran alternatifleriyle rekabet edebilecek ses sağlayan üst düzey modellerle birlikte daha da karmaşık hale geliyor. Ayrıca, subwoofer mevcut olduğunda öncelikle tiz ve orta aralığa odaklandıklarından ve genellikle güzel dengeli bir ses elde edebildiklerinden, bir subwoofer ile iyi karışırlar.

Standmount hoparlörler daha önce tartıştığımız gibi genellikle küçük odalarda daha iyi oturur. Odayı aşırı derecede güçlendirmeyecekler, ancak çok sayıda standa monte hoparlörün kalitesinin artmasıyla birlikte, yine de iyi kalitede, genellikle odayı dolduran bir ses sağlamaya devam edecekler. Ayakta monte edilen hoparlörlerin diğer büyük avantajı paranızın karşılığını almanızdır. Saygın bir standa monte hoparlör için ödeyeceğiniz fiyat, bütçenize uygun ve genellikle daha düşük kaliteli bir yer tipi hoparlörle aynı olacaktır ve bir alt hoparlör satın almak için yer bırakacaktır.

3. Kaç tane subwoofer var?

Subwoofer’lardan bahsetmişken, odanız için kaç tane subwoofer düşünmelisiniz? Bu yine odanın büyüklüğü ve sahip olduğunuz A/V alıcısı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Çoğu A/V alıcısı bir veya iki alt kanal alacaktır ve bu da odaların çoğunda fazlasıyla yeterli olacaktır.

Subwoofer’ların yerleştirilmesi söz konusu olduğunda, bitişik duvarlar bas frekanslarını güçlendireceğinden en iyi nokta genellikle odanın köşesidir. Birden fazla subwoofer’ınız varsa bunları zıt köşelere yerleştirin. Bu kurulumla, filmlerdeki basların yoğun olduğu anlarda her bir subwoofer’ın yapması gereken iş azalır ve bası odaya eşit şekilde dağıtarak en geniş oturma alanında size en iyi sesi verir.

dolbyatmos
Dolby Atmos ev sinema sistemi kurulumu

4. Dolby Atmos yapılandırmaları

En etkileyici ses söz konusu olduğunda Dolby Atmos size kesinlikle en iyi deneyimi sunacaktır. Dolby Atmos, gerçek bir surround efekti oluşturmaya yardımcı olmak için miksajınıza yükseklik kanalları ekleyerek etrafınızda neredeyse bir ses ‘kubbesi’ oluşturur. Örneğin Blade Runner: 2049’daki pazar yerindeki bir film sahnesindeki yağmuru düşünün . Dolby Atmos, mümkün olan en net ve en sürükleyici sesi sunmak için ses efektlerinin geri kalanından yağmuru vurgulayacaktır.

Bir surround ses kurulumunda Dolby Atmos söz konusu olduğunda, örneğin 5.1.2, bu konfigürasyondaki ‘.2’dir ve bu Atmos yükseklik kanallarını gösterir. Hangi A/V alıcısına bağlı olarak, bir Atmos yapılandırmasındaki genel hoparlörlerin miktarını yükseltebilirsiniz (ki bu da kendi başına 24.1.10 hoparlör yapabilir!), ancak genel olarak çoğu kişi, yükseklik kanalları için iki ila altı arasında hoparlöre sahip olduğunu görecektir. Ancak şimdi soru şu: Yüksek kanallar için ne tür hoparlörler kullanmalısınız?

5. Tavan hoparlörleri ve Atmos hoparlörleri

Yükseklik kanalları için hoparlörler söz konusu olduğunda bakabileceğiniz iki ana seçenek tavan içi hoparlörler veya Atmos hoparlörlerdir. Atmos hoparlörleri genellikle kama şeklindedir ve ön hoparlörlerinizin üstüne yerleştirilebilir veya monte edilebilir, ancak en iyi etki için onları ön hoparlörlerinizin üstüne yerleştirmek isteyeceksiniz. Bu Atmos hoparlörlerinden gelen ses tavana doğru yönlendirilir, bu ses daha sonra size doğru yansıtılır ve yine de surround sesin istenen ‘kubbe’ efektini yaratır.

Alternatif seçenek tavan içi hoparlörlerdir. Bunlarla ilgili ilk dikkat edilmesi gereken şey kurulumdur. Daha sonra konuşacağımız belirli kablolamayı, tavan yüksekliğini, hoparlör boyutlarını vb. dikkate almanız gerektiğinden, kurulum açısından Atmos hoparlörlerinden çok daha karmaşıktırlar, bu nedenle çok daha göz korkutucu görünebilir. Ancak en doğru Dolby Atmos sesi için tavan hoparlörlerine karşı çıkmak zordur çünkü bunlar sesin iletilmesi için en doğrudan yolu sağlayarak doğrudan size doğru ilerleyecektir.

İhtiyacınız olacak ekipman

Yukarıdaki tüm önemli faktörleri göz önünde bulundurdunuz, ancak Dolby Atmos ev sinemasını çalışır duruma getirmek için ihtiyaç duyacağınız temel ekipman parçaları nelerdir?

Sinema Sistemi İçin TV veya projektör

Öncelikle bir TV’ye veya projektöre ihtiyacınız olacak (ne kadar büyük bir ekran istediğinize bağlı olarak). En iyi TV’ler, Dolby Atmos – HDMI eARC’yi elde etmek için ihtiyacınız olan bağlantıyla birlikte gelir. Bu bağlantı noktası, TV’nizin Netflix veya Disney Plus gibi akış sitelerindeki içeriklerden A/V alıcınıza Dolby Atmos üzerinden geçiş yapmasına olanak tanır.

Alternatif olarak, A/V alıcınıza en iyi akış cihazlarından birini veya bir blu-ray oynatıcıyı bağlayabilirsiniz ; en iyi 4K blu-ray oynatıcıların birçoğu da Dolby Atmos’u işler ve size kesinlikle en iyi kaliteyi sunar. Dolby Atmos ev sineması.

Alternatif olarak, size daha büyük bir ekran sağlayacak bir projektör almayı da düşünebilirsiniz. Günümüzde en iyi 4K projektörlerin çoğu, görüntü kalitesi açısından TV’lere rakip olacak ancak en iyi görüntü için bir projektör ekranı satın almak isteyeceğinizi belirtmekte fayda var.

Kablolama

Kablolama, ev sinema sisteminizden alacağınız ses kalitesinde şaşırtıcı bir fark yaratabilir. Çoğu zaman, insanlar yerel hırdavatçıdan aldıkları ucuz kabloların hoparlörleri için işe yarayacağını varsayarlar ve teknik olarak bu doğru olsa da, bir ev sinema sisteminin sesinden ödün vermek (çoğunlukla) için gerçekten utanç vericidir. az miktarda para.

Birleşik Krallık’ta büyük bir A/V perakendecisinde çalışırken, insanların bir ev sinema sistemine çok fazla (çoğunlukla binlerce) para harcadığını ve ardından bütçe dahilindeki nispeten küçük miktardaki paradan tasarruf etmeye çalıştıklarını izlemek çok sinir bozucuydu. kablolama. Kablo, sesi A/V alıcısından hoparlörlere aktarır; bu önemlidir!

Kablo satın alırken dikkate alınması gereken çeşitli faktörler vardır. Örneğin kablonuzu döşeme tahtalarının altından veya tavanların içinden geçirecekseniz Düşük Duman Sıfır Halojen (LS0H) kablo satın almanız gerekecektir. Bu kablo, kapalı alanlarda aşırı ısınmamasını sağlamak için koruyucu bir ekranla tasarlanmıştır.

Ek hususlar

Dolby Atmos ev sinema sisteminizi kurarken göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç şey daha vardır, ancak aşağıdakilerin sizi çalışır duruma getirmek için kesinlikle gerekli olmadığını belirtmekte fayda var.

Bunlardan ilki ses yalıtımıdır. Ses yalıtımı söz konusu olduğunda çeşitli seçenekler vardır, ancak giderek daha fazla şirket bu ses yalıtımını, ahşap çıta duvarlar, akustik köpük paneller vb. gibi estetik açıdan daha çekici yollarla sağlamaya başlıyor. Bu ses yalıtımı, bir oda içindeki akustiği iyileştirir ve aynı zamanda ses yalıtımını da sınırlar. gürültünün ortadan kalkması, deneyimlediğiniz genel sesin daha iyi olduğu anlamına gelir.

Sırada aydınlatma çözümleri var. Dimmerler, sinema odanızda tam ışık ya da tam karanlık arasında seçim yapmak zorunda kalmayacağınız anlamına geldiğinden, ev sineması tutkunlarının harika bir dostudur. Perdeler doğal gün ışığında oluşabilecek sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır ancak parlamadan muzdarip bir projektörünüz veya televizyonunuz varsa karartma perdeleri ile bunu bir adım daha ileri taşımak isteyebilirsiniz. Ev sinema sisteminizin daha da sürükleyici olmasını isteyenler için, TV’nizin veya projektör ekranınızın arkasına ve çevresine giderek sinema hissi vermek üzere ekran arka aydınlatmasına bile bakabilirsiniz.

Son olarak entegrasyonu sevenler için akıllı ev çözümleri başka bir seçenektir. Hiç bir düğmeye dokunarak kullanıma hazır bir sinema odası istediniz mi? Aslında bunu sunan pek çok şirket var. Wi-Fi kullanarak, sinema odasındaki her şeyi tek bir cihazdan kontrol etmek için bu akıllı ev sistemlerine dokunabilirsiniz. Basit bir düğmeye basıldığında projektör ekranı aşağı iner, ışıklar söner ve projektör açılır ve bu akıllı ev çözümleri sayesinde olur.