Ana Sayfa Oyun Playstation Nat Hatası Çözümleri

Playstation Nat Hatası Çözümleri

0
11858 teknik destek

Merhaba değerli takipçilerimiz bugün sizler için bir çok Playstation kullanıcısının uzun ya da kısa vadeli olarak kullanımlarında yaşadığı ‘Nat‘ hatası sorunuyla alakalı çözüm niteliğinde bilgiler paylaşacağız.

thumb-1920-591158.jpg (1920×1080)

Nat Hatası Nelere Sebep Olur ;

NAT Hatası Çevrimiçi oyunlarda arkadaşlarınızın sesini duymamaktan tutunda , oyunlara girememe , girilen oyunlarda ping sorunu yaşamanıza , ağ bağlantınızın verimini alamama gibi durumlara sebep olur.

playstation-5-in-fiyati-ve-cikis-tarihi-sizdi-652011-5.jpg (620×344)

NAT Tipi Nedir?

Ağ Adresi Çevirisi (NAT), bir ağ aygıtının (güvenlik duvarı çoğunlukla) aynı ağdaki tüm aygıtlar için genel bir IP adresi belirlediği bir yöntemdir. Bir NAT türü, bir özel ağdaki IP adreslerinin sayısını azaltır.

NAT türünün en önemli avantajlarından biri, özel IP adresinizi gizleme ve böylece ağınızı güvende tutma yeteneğidir. İnternette gezinmek, gelen kutunuzu kontrol etmek veya bir oyuna katılmak gibi dahili olarak yapılan bağlantılar için bu uygundur. Bağlantı ağın içinden başlatıldığından, veriler ağınıza sorunsuz bir şekilde girer ve çıkar.

Bununla birlikte, bağlantılar harici olarak başlatıldığında durum böyle değildir. Yönlendirici bazen bağlantının hangi dahili IP adresini amaçladığını anlayamaz. Dış bağlantılar, çok oyunculu oyun lobilerine, oyun içi grup sohbetlerine ve diğer çok oyunculu etkinliklere katılmak.

5fec0dc9d3806c17b07210bf (770×415)

NAT Türleri

Ağınız için ayarlayabileceğiniz üç farklı NAT türü vardır.

 1. Tip 1 – Açık: Açık bir NAT türü size en iyi oyun deneyimini sunacak, ancak bağlantınızı tamamen açacaktır. Bu, onu kapatmayı ve güvenli kılmayı amaçlayan NAT’ın tek amacını yendi. Dolayısıyla, bağlantınızı sorunsuz çevrimiçi oyun karşılığında savunmasız hale getirmek istiyorsanız, bu türü seçmelisiniz.
 2. Tip 2 – Orta: Bu, PS4-5’iniz için güvenlik ve bağlantı arasındaki mükemmel dengedir. Cihaz yönlendiricinin arkasında kalacak ve harici bağlantılar alabilecektir. Güvenliğiniz hakkında endişelenmeden tüm çevrimiçi oyunlara bağlanabilir ve çevrimiçi şeyler indirebilirsiniz.
 3. Tip 3 – Sıkı: PS4-5 çevrimiçi oyunlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız, NAT türünüz muhtemelen 3 olarak ayarlanmıştır, bu, konsolun bir yönlendiricinin ve bir güvenlik duvarının arkasında olduğu ve hiçbir ağ bağlantı noktasının gelmediği anlamına gelir. Diğer oyunlara ve oyunculara bağlanabilirsiniz, ancak hiç kimse size bağlanamaz. Örneğin, hiçbir zaman NAT türü 3 ile bir çevrimiçi oyuna ev sahipliği yapamazsınız.nat-types.png (500×290)

  Playstation’da NAT Türü Nasıl Denetlenir ?

  11858 teknik destek

  NAT tipinizi kontrol etmek basit bir işlemdir. PS4’ünüzü açmanız ve aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir.

  1. Ayarlar‘ menüsüne giriş yapalım.
  2. ‘Ağ’ı seçin.
  3. ‘Bağlantı Durumunu Göster’ bölümüne gidin.
  4. Kontrolün bitmesini bekleyin ve ekranın en altındaki NAT tipini bulun.
  5. IP Adresinizi bir yere ve Varsayılan Ağ Geçidinize yazın. NAT türünü değiştirmek istiyorsanız onlara ihtiyacınız olacak.

NAT Türü Sorunları Nasıl Giderilir ?

1- Modem Ayarlarından DMZ’yi aktif etmeliyiz.

Konsolu DMZ’ye yerleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Modem menünüzdeki DMZ ayarlarını bulun.
 2. DMZ’yi etkinleştirin ve PS4’ün IP adresini girin.
 3. Yeni değişiklikleri kaydedin.
 4. PS4-5’inizde ‘Ayarlar’ı açın ve NAT türünüzün farklı olup olmadığını görün.

2- Port Açmak

 1. Modem ayarlarınızda port açma menüsünü bulun.
 2. Özel yönlendirme bağlantı noktaları ekleyin.
 3. Bunlar, eklemeniz gereken sayılar ve türlerdir (ya TCP ya da UDP): 80 (TCP), 443 (TCP), 3478 (TCP ve UDP), 3479 (TCP ve UDP) ve 3480 (TCP). Her bir bağlantı noktasına bir ad ve IP adresi atamanız gerekir , isim önemli değildir fakat aralarına ayırt edebilmek için 1,2,3 şeklinde sıralayın.
 4. Değişiklikleri onaylayın.
 5. Konsolunuzdan NAT Tipini kontrol edin.

3-LAN Kablosu İle Bağlantı Almaya Özen Gösterin

Modeminiz eğer ki yüksek teknoloji ürünü AC serisi ya da Wi-Fi 6 destekli bir modem değil ise mutlaka LAN kablosu ile kullanmaya özen gösterin , bu durum olası hataları ve performans problemlerinin önüne geçecektir.

maxresdefault.jpg (1280×720)

4-İşlem Adımlarını Uyguladıktan Sonra Neler Değişecektir ?

İşlem adımlarını uyguladıktan sonra benzeri problemler yaşamayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz , bu maddeler denenmiş ve sonuç alınmış işlemlerdir sizde bu makalemizi okuyup konsolunuzu ağ problemlerinden kurtarabilirsiniz .

Daha Fazla Teknoloji Çözümleri İçin Bizi 11858 Çağrı Destek Hattımızdan Arayabilirsiniz.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1993 Oylamalar · 1993 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikYeni Google Meet Tasarımı Düzen Kontrolleri, Video Arka Planları İçerir
Sonraki İçerikYasaklanan Tinder Hesabı İçin Talep Formu Nasıl Gönderilir ?
İstanbul Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunuyum , Emlak Piyasasında uyguladığım dijital pazarlama yöntemleri ve bu yöntemleri kullanırken tanışmış olduğum grafik tasarım, web ve sosyal medya yönetimi ile birlikte Teknolojinin bir çok dalıyla tanıştım ve hayatımın bir parçası haline geldi. Bu bilgi ve birikimler ile sizlere de faydam dokunacağı için TeknoDestek ailesi ile birlikteyim , bizi takipte kalmaya devam edin :)

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.