PKG ve DMG Temel Farklar
PKG ve DMG Arasındaki Fark

PKG ve DMG arasındaki fark, macOS kullanıcısıysanız, muhtemelen bir noktada PKG ve DMG dosyalarıyla karşılaşmışsınızdır. Her ikisi de farklı dosya biçimlerinde kullanılan yaygın dosya uzantılarıdır, ancak bazı temel farklılıkların bulunduğu söylenilebilir.

PKG Nedir?

PKG dosya formatı, Apple tarafından cep telefonlarında ve bilgisayar cihazlarında yaygın olarak kullanılır. Hem macOS hem de iOS’u destekler ve Apple yazılım paketlerini içermekte. Ancak Sony’ de PlayStation cihazlarında bu yazılım paketlerini yüklemek için PKG kullandığından dolayı yalnızca Apple cihazları için geçerli değildir.

PKG Dosyası Nedir?
PKG Nedir?

PKG içeriği, Apple yükleyicisi kullanılarak çıkarılabilir ve kurulabilir bir özelliğe sahip. Bu, sıkıştırılmış dosya tipine çok benzemekte. İçeriğini görüntülemek isterseniz, dosyanı üstüne sağ tıklama ile dosyalar açılacaktır.

PKG dosya formatı, dosyaların içeriğini okumak için kullanılmakta. PKG dosya uzantısı baya bir süredir kullanılıyor ve Apple’ ın Newton işletim sistemlerinin yanı sıra şu anda aynı zamanda Oracle’ın desteklediği bir sistem olan Solaris tarafından kullanılmakta. Ayrıca PKG dosyaları, BeOS gibi eski sistemlerde de kullanılıyor.

İlgili: IPSEC VPN nedir?

DMG Dosyası Nedir?

Çoğu macOS kullanıcısı, disk görüntü dosyası anlamına gelen DMG dosya biçimine aşinadır. DMG, Apple Disk Image dosya uzantısıdır. Yazılımları veya diğer dosyaları paylaşmak ve hatta depolamak için kullanılabilen bir disk görüntüsüdür. Bağlandığında, USB flash sürücü gibi çıkarılabilir medyayı kopyalar. DMG dosyasına masaüstünüzden erişebilirsiniz.

DMG dosyaları genellikle dosyaları uygulamalar klasörüne taşır. Yine macOS Ventura’da bulunan Disk İzlencesi’ni kullanarak DMG dosyaları oluşturulabilir.

DMG Nedir?
DMG Dosyası Nedir?

Bunlar genellikle meta verileri içeren disk görüntüler. Gerekirse kullanıcılar DMG dosyalarını da şifreleyebilir. Bunları, diskte beklediğinizi içeren dosyalar olarak düşünün.

Apple, fiziksel diskler yerine yazılım yükleme paketlerini ve depolamak için bu biçimi kullanır. İnternetten Mac için yazılım indirdiyseniz, muhtemelen DMG dosyalarıyla karşılaşmışsınızdır.

PKG ve DMG Dosyaları Arasındaki Temel Farklılıklar

PKG ve DMG dosyaları benzerdir ve genellikle aynı işlevleri yerine getirir, ancak bazı önemli farklılıklar vardır.

PKG ve DMG Farkları
PKG ve DMG Arasındaki Fark

Klasör vs görüntü

PKG ve DMG arasındaki fark, PKG dosyaları teknik olarak klasörlerdir; birlikte indirebileceğiniz birden fazla dosyayı bir araya getirirler. PKG dosyaları kurulum paketleridir. DMG dosyaları ise basit disk görüntüleridir.

DMG dosyasını açtığınızda, genellikle bilgisayarınızda çıkarılabilir disk olarak görünen yazılım yükleyiciyi veya içinde saklanan içeriği başlatır. DMG’nin yükleyici olmadığını unutmayın; bu sadece ISO dosyası gibi çıkarılabilir medya görüntüsüdür.

Standart Windows arşiv açıcıları, PKG dosyalarını açmak için kullanılabilir. İşlem birazcık değişik olsa da DMG dosyalarını Windows’ta da açabilirsiniz.

Komut dosyalarını kullanma

PKG dosyaları, dosyaların nasıl kurulacağına ilişkin talimatlar içerebilen yükleme sonrası veya kurulum öncesi komut dosyaları içerebilir. Ayrıca birden oldukca dosyayı tek konuma kopyalayabilir ve dosyaları birden oldukça konuma yükleyebilirsiniz.

DMG dosyaları, yazılımı kök klasörlere kurar. Dosya masaüstünüzde görünür ve içeriği genellikle bir uygulamaya yüklenir.

DMG’ler, mevcut kullanıcıları (FEU’lar) barındırmak için belirli yolları destekleyerek, geliştiricilerin sistemin her kullanıcısı için kullanım kılavuzları (standart Beni Oku belgeleri gibi) eklemesini kolaylaştırır.

Teknik olarak, böyle dosyayı PKG’nize ekleyebilirsiniz, ancak bu, kurulum sonrası komut dizileriyle ilgili önemli ölçüde bilgi ve deneyim gerektirir.

DMG ve PKG dasyası farklı durumlara hizmet eder

Her ikisi de yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak amaçları biraz farklıdır. DMG dosyaları çok daha esnektir ve dağıtım için uygundur, PKG dosyaları ise özel kurulum prosedürleri için daha fazla seçenek sunar. Ek olarak, her ikisi de orijinal dosya boyutunu küçültecek şekilde sıkıştırılmıştır.

İlgili: Twitter Trol Nedir