Elektrik Kesintileri Bilgisayarınıza Nasıl Zarar Verir
Elektrik Kesintileri Bilgisayarınıza Zararları

Elektrik kesintisinin bilgisayara zararları, açık kalması için sürekli bir elektrik akışına ihtiyaç duyar ve güç güvenilmez olabilir. Bu nedenle, aksamaya eğilimli bir bölgede yaşıyorsanız, ilginizi çekebilir: Elektrik kesintisi bilgisayarıma zarar verebilir mi ve kendimi korumak için ne yapabilirim?

Elektrik kesintilerinin risklerine, bunlardan nasıl kaçınılacağına ve elektrik kesintilerinin ve dalgalanmalarının bilgisayarınıza verebileceği zararlara bakalım.

Kesintilere ve Dalgalanmalara Ne Sebep Olur?

Elektrik kesintileri bilgisayarınıza zararları, evinizden akan elektrik kalıcı değildir. Akım idealin üstünde veya altında olabilir. Çok fazla veya çok az güç sorunlara neden olabilir.

Elektrikler tamamen kesildiğinde buna elektrik kesintisi denir. Bunlar genellikle kontrolünüz dışındaki sorunlardan (elektrik arızaları, hasarlı elektrik hatları vb.) kaynaklanır, ancak bazen kendiliğinden de oluşabilirler (kısa devreler veya aşırı yük devreleri gibi).

Dalgalanmalara Ne Sebep Olur?
Kesintilere ve Dalgalanmalara Ne Sebep Olur?

Elektrik kesintisi adı verilen benzer bir sorun, voltaj tamamen kapanmadan geçici olarak düştüğünde ortaya çıkar.

Bilinmeyen bir nedenle ışıklarınızın söndüğünü gördüyseniz, bunun nedeni muhtemelen bir elektrik kesintisidir. Kasıtsız olabilirler, ancak elektrik yüklerini azaltmak ve elektrik kesintilerini önlemek için kasıtlı olarak yapılabilirler. Sürekli karartma olarak da bilinen yük atma da vardır. Bu, büyük elektrik şebekelerini tamamen elektrik kesintisine yol açan aşırı yüklenmelerden korumak için tasarlanmış kasıtlı bir kesintidir.

Spektrumun diğer ucunda aşırı gerilimler vardır. Bu durumda cihaz en az 3 ns boyunca amaçlanandan daha fazla akım çeker.

Ani güç yükselmelerine, kısa devreler ve hatalı kablolama dahil olmak üzere bir dizi faktör neden olur. Ancak, voltaj artışı sadece 1-2 nanosaniye sürerse, muhtemelen yıldırımdan kaynaklanmaktadır.

İlgili: Teknolojinin Yararları ve zararları

Elektrik Kesintisi Bilgisayarınıza Zarar Verebilir Mi?

Ani elektrik düşüşleri, bilgisayarınızda olduğu gibi bir çok elektronik cihazınızda bir dizi sorunlara neden olabilir. Örnek aşırı yük oluşumlarında cihazınızın bazı parçaları çalışamaz hale gelebiliyor. Ya da bir süre sonra yavaş yavaş yıpranarak sorun çıkarabiliyor.

Elektrik Kesintileri Bilgisayara Zararı
Elektrik kesintisinin bilgisayara zararları

Elektrik Kesintisi Bilgisayarınıza Nasıl Zarar Verebilir

Elektrik kesintileri bilgisayarınıza zararları, elektrik kesintisinden sonra aniden kapanma, bilgisayarınız için ciddi bir sağlık riski oluşturur. İşletim sistemleri karmaşıktır ve çalışan tüm işlemlerin kapatılmadan önce uygun şekilde sonlandırıldığından emin olmak için bir “kapatma döngüsünden” geçmesi gerekir.

Beklenmeyen bir elektrik kesintisi bu diziyi kesintiye uğratır ve işlemleri yarım bırakarak dosyaları ve akışları bozabilir ve işletim sistemine zarar verebilir.

Sistem dosyaları en büyük sorun. Ani bir küçülme, işletim sistemi bir elektrik kesintisi sırasında (sistem güncellemesi gibi) bazı önemli dosyaları düzenlemekle meşgulse dosyaya zarar verir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmayı denediğinizde, işletim sistemi çöküyor ve bu bozuk dosya nedeniyle başlamıyor.

Sistem dosyalarınız etkilenmediği için şanslıysanız, yine de önemli çalışmalarınızı kaybedebilirsiniz. Çalışmalarınızı sürekli kaydetmeyi alışkanlık haline getirmezseniz, bir elektrik kesintisi sizi mahvedebilir. Kayıt sırasında güç kaybı işinizi mahvedebilir.
Ayrıca, sık elektrik kesintileri sabit sürücünün ömrünü kısaltabilir. Bunun nedeni, çalışma sırasında plakaların üzerinde yüzen okuma/yazma kafasının, güç kapatıldığında orijinal konumuna geri dönmesidir.

Bu tür ani hareketler, zamanla biriken ve “kafadan vuruş” olasılığını artıran küçük hasarlara neden olabilir. Bu durumda, kafa disk yüzeylerine dokunup çizer ve etkin bir şekilde sabit diski yok eder.

Sorunlar, veri bozulmasından tamamen başarısızlığa kadar değişir. Kingston’a göre birçok SSD, Güç Kaybı Koruması (PLP) ile birlikte gelir, ancak “erken nesil SSD’ler, ani elektrik kesintilerine karşı mevcut modeller kadar dayanıklı değildi.” Bu nedenle, daha eski bir SSD’niz varsa ve bilinen güç sorunlarının veya aşırı hava koşullarının olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, SSD’nizi yükseltmeye değer olabilir.

Elektrik Kesintisinden Sonra Oluşan Güç Dalgalanmaları Bilgisayarınıza Nasıl Zarar Verebilir?

Daha da kötüsü, bir elektrik kesintisi, sonradan daha büyük sorunlara sebep olabiliyor. Bir elektrik kesintisini genellikle şebekeye güç geri geldiğinde dalgalanmalar takip eder.

Besleme gerilimi, bilgisayarınızın elektronik aksamını aşırı yükler ve aşındırır. Çarpma, güç kaynağında veya ana kartta çok fazla hasara yol açmasa da bunu ani yükselmeler takip eder. Bu nedenle, elektrik kesintisinden sonra bilgisayar başlamaz.

Güç Dalgalanmaları Bilgisayarınıza Nasıl Zarar Verebilir
Elektrik Kesintisinden Sonra Oluşan Güç Dalgalanmaları Bilgisayarınıza Nasıl Zarar Verebilir

Bu nedenle, kendinizi elektrik kesintilerinden korumak istiyorsanız, bir aşırı gerilim koruyucuya da yatırım yapmalısınız. Bir elektrik kesintisini bilinçsizce tersine çevirmekten daha kötü bir şey yoktur, her şeyi bir su sıçramasıyla kızartmaya benzer bir duruma sokar.

Kendinizi Elektrik Kesintilerinden Nasıl Korursunuz

Bu nedenle, verilerinizin akıl sağlığını korumak istiyorsanız, başarısızlıklara karşı önlemlere yatırım yapmak iyi bir fikirdir.

Kesintisiz güç kaynağı (UPS) ile elektrik kesintilerinden kaynaklanan hasarları önleyin. UPS, elektrik kesintisi sırasında bilgisayarın gücünü korumak için bir yedek pil içerir.

UPS cihazları ayrıca aşırı gerilim korumalı prizlerle donatılabilir, bu da onları değerli bir satış aracı haline getirir. Sık sık elektrik kesintisi, dalgalanma veya her ikisini birden yaşayan bir binada veya yerde yaşıyorsanız UPS iyi bir yatırımdır.

UPS ünitesinin elektroniği yalnızca birkaç dakikalığına çalıştırdığına dikkat etmek önemlidir. Bu, bir çökmeden sonrasında çalışmaya geçinmek istiyorsanız bunun en iyi çözüm olmadığı anlamına gelir.

Ancak bu birkaç dakika, zarar görmesini önlemek için bilgisayarınızı el ile kapatmanız için yeterli zamanı verir. Ek olarak, UPS’ler bir arıza uyarısı vermek için bip sesi çıkarabilir ve hatta bilgisayarın hemen kapanmasını söyleyebilir.

Hataları Yenmek İçin Dizüstü Bilgisayar Kullanma

Elektrik kesintisi esnasında çalışmalarınızın kaybolmaması adına neden bir dizüstü bilgisayar kullanmıyorsunuz? Dizüstü bilgisayarlar elektrik kesintilerini tamamen önler; elektrik kesildiğinde batarya devreye girer.

Bu nedenle, sık sık elektrik kesintilerinin olduğu bir bölgedeyseniz, dizüstü bilgisayarlara geçmeyi düşünebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar tam teşekküllü bilgisayarlar kadar güçlü olmasa da elektrik kesintisi sırasında bataryasız bilgisayarlardan çok daha kullanışlıdır.

İşinize yaramayacak bir dizüstü bilgisayar almanın elbette bir anlamı yok. Neyse ki, bir iş bilgisayarı almanın bir servete mal olması gerekmiyor. Acil durumlarda çalışmanıza yardımcı olacak en uygun fiyatlı üst düzey dizüstü bilgisayarları kontrol ettiğinizden emin olun.

Elektrik kesintisinin bilgisayara zararları adlı konudan sonra öneri bir başka yazımız bilgisayardan silinen Microsoft Store geri yükleme