uzamsal ses nasıl açılır

Uzamsal ses nasıl açılır, bir çift kulaklık aracılığıyla surround ses deneyimi yaşamanızı sağlar.

Oldukça heyecan verici bir deneyim, ancak bunu bir PC veya Mac’te nasıl etkinleştirirsiniz? Sizi harekete geçirmek için takip etmesi kolay bir kılavuz oluşturduk.

Her iki işletim sisteminde de yerleşik uzamsal ses uygulamaları bulunur, ancak başka bir standart kullanmak istiyorsanız, ayrı uygulamalar indirmeniz gerekir. Uygulamanızın neyi desteklediğini önceden kontrol ettiğinizden emin olun.

youtube kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz

Windows PC’ler, Kulaklıklar için Windows Sonic adlı yerleşik bir uzamsal ses seçeneği sunar. Etkinleştirmek oldukça kolaydır:

  1. Başlat menüsünü açın ve ardından Ayarlar > Sistem > Ses > İlgili ayarlar > Ses Denetim Masası’na gidin .
  2. Oynatma cihazınızı seçin (bu durumda kulaklık), ardından Özellikler’ e tıklayın .
  3. Açılan pencerede Uzamsal ses seçeneğine tıklayın .
  4. Uzamsal ses formatı altında , Kulaklıklar için Windows Sonic’ i seçin , ardından Uygula’ yı tıklayın .

HTTP error çözümü için buraya tıklayın 

Bunun Microsoft’un uzamsal ses uygulaması olduğunu unutmayın. Dolby Atmos veya DTS Headphone:X gibi diğer uygulamaları destekleyen içeriğiniz (ses dosyanız) varsa, Microsoft mağazasından ayrı, ücretli uygulamalar indirmeniz gerekir. Dolby Access , Atmos desteği sağlar. DTS Surround Unbound , DTS Headphone:X’i içerir ve iki haftalık ücretsiz deneme süresi sağlar bu uygulamaları deneme süreleri bitince uygulamanın önereceği güncel fiyatlarla kullanmaya devam edersiniz.

uzamsal ses 1

MAC de uzamsal ses nasıl açılır?

MacOS’ta, Dolby Atmos’u kullanarak Apple Music uygulaması aracılığıyla uzamsal sesi etkinleştirebilirsiniz. Öncelikle, macOS’in en son sürümünün kurulu olduğundan emin olun, ardından:

  1. Apple Müzik uygulamasını açın.
  2. Menü çubuğunda Müzik > Tercihler’e gidin.
  3. Oynatma sekmesini seçin .
  4. Her Zaman Açık veya Otomatik’i seçin .

Otomatik modun birkaç ön koşul gerektirdiğini unutmayın , ilki Dolby Atmos desteğiyle kaydedilen içeriktir. Ardından AirPods Pro, Max, AirPods (3. nesil), AirPods (1. veya 2. nesil), BeatsX, Beats Solo3 Wireless, Studio3, Powerbeats3 Wireless, Beats Flex, Powerbeats Pro, Beats Solo Pro, Beats’e ihtiyacınız olacak Studio Buds veya Beats Fit Pro da uzamsal sesin üzerlerinde etkinleştirildiğinden emin olun. Bu kulaklık veya kulaklık modellerinden herhangi birine sahip değilseniz, Her Zaman Açık öğesini seçin.