Wi-Fi yönlendiriciniz eviniz için yeterli çekim sağlamıyorsa, bir Mesh Wi-Fi sistemine geçmenin zamanı gelmiştir.

Mesh Wi-Fi ve normal yönlendiriciler birbirinden farklıdır. Yönlendiriciler merkez görevi görürken, Mesh Wi-Fi sistemleri, yerleştirildikleri yere bağlı olarak evin çevresinde birden fazla Wi-Fi “ağı” sunar.

Mesh Wi-Fi ağları, genellikle standart yönlendiricinizden daha pahalıdır. Yönlendiricilerden daha iyi veya daha güçlü oldukları düşüncesini güçlendirir. Bazı durumlarda bu doğru olsa da, ev kurulumunuza bağlı olarak değişir.

Mesh Wi-Fi Nedir?

Kablosuz yönlendiriciler, yalnızca belirli bir aralıkta kablosuz sinyaller sunar. Daha büyük bir evde yaşarken, yönlendiriciden uzaklaştıkça Wi-Fi sinyalinizin azalır. Örneğin, yönlendiriciniz üst ise, alt kattan aldığınız Wi-Fi sinyal gücü daha zayıf olur.

Kullanıcılar bu sorunu çözmek için genelde Wi-Fi menzil genişleticilerini tercih eder. Adından da anlaşılacağı gibi, Wi-Fi menzilinizi yönlendiricinin sağlayabileceğinden biraz daha fazla genişletirler. Ancak, yönlendiricinizin sunabileceği maksimum bant genişliğini alamazsınız. Mesh Wi-Fi’nin devreye girdiği yer burasıdır. Standart yönlendiriciler ve Wi-Fi genişleticilerden daha pahalı olmasının nedenlerinden biridir.

TP-Link Deco X20 gibi bir Mesh Wi-Fi sisteminde , interneti almak için modeminize bağlanan ana yönlendirici hub’ına sahip olacaksınız. Tam Wi-Fi kapsama alanı sunmak için evinizin etrafına yerleştirilebilecek ek ağlar veya uydular satın alabilirsiniz. Bu ağların tümü aynı kablosuz ağın bir parçasını oluşturur. Bu nedenle onlara ayrı ayrı bağlanmanız gerekmez.

Bu nedenle, sadece ekstra bir ağ ekleyerek evinizdeki ölü noktaları ortadan kaldırabilirsiniz. Menzil genişleticiden farklı olarak, Wi-Fi sinyaliniz ve gücünüz yönlendiricininkiyle aynı olur.

mesh wi fi nedir ve kablosuz aginizdan hizli midir 2

Artılar ve eksiler

Artık Wi-Fi 6 desteği sunan birçok yeni kablosuz yönlendiriciyle, daha güçlü bir yönlendiriciye geçme imkanı mevcut. Evinizin ağını bir Mesh Wi-Fi sistemiyle genişletmeye veya wifi 6 arasında karasız kalabilirsiniz.

Standart yönlendiriciler daha uygun fiyatlıdır ve genellikle kurulumu oldukça basittir. Evinizin internetini ne için kullandığınıza bağlı olarak, kablolu bir Ethernet çözümü özellikle oyuncular ve yayıncılar için daha avantajlıdır. Kablolu Ethernet bağlantı seçeneklerinizi evinizin her yerine genişletmek için her zaman bir elektrik hattı adaptörü kullanabilirsiniz. Ancak bunların başka sınırlamaları da vardır.

Bununla birlikte, yoğun bir evde, istikrarlı Wi-Fi talebini normal bir yönlendirici ile karşılamak zordur. Evden çalışıyorsanız isteyeceğiniz son şey, çocuklarınızın oyun oynamak için tüm ağ bant genişliğinizi kullanmasıdır.

Öte yandan, Mesh Wi-Fi’ın kurulumu biraz daha uzun sürer. Daha fazla maliyet gerektirir. Ancak daha iyi kapsama alanı, gelişmiş kontroller ve daha güvenilir bir bağlantı elde edersiniz. Bu durumda, Mesh Wi-Fi yalnızca ISS’nizin sağladığı hızda çalışabilir. İnternet bağlantınızı birdenbire hızlandırmaz, ancak evinizdeki artan Wi-Fi kapsama alanı, nerede olursanız olun güçlü ve istikrarlı bir bağlantı sağlar.

Mesh Wi-Fi ‘yi Kimler Kullanmalı

Evinizin internetini ileri düzeyde kullanmak isterseniz, bu değerli bir yükseltmedir. Üç veya daha fazla kişiden oluşan haneler, çok katlı evler veya kalın duvarlı binalar için fayda sağlar.

Ancak, daha küçük bir evdeyseniz veya Wi-Fi kullanan çok kişi yoksa, sahip olduğunuz şeyi yeterlidir. Bu gerçekten, mevcut yönlendiricinizin ne kadar kapsama alanı sunduğuna ve birden fazla ölü bölgenizin olup olmadığına bağlıdır.