Merhaba değerli takipçilerimiz, Bugün sizler için Macbook’lara Bulaşabilen Virüsler hakkında detaylı inceleme yaptık.

WeKnow.ac Virüsü

Güvenlik tüm kullanıcılar için önemli ve olmazsa olmaz bir husus. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde mobil cihazlarımızdan ve bilgisayarlarımızdan çeşitli işlemler yapıyoruz. Bunlar bankacılık işlemleri oluyor ya da şahsi ticari sistemler olabiliyor. Bunların dışında kullanıcılar, sosyal medya platformları kullanabiliyor. Son dönemlerde sosyal medya güvenliği oldukça azaldı. Kullanıcılar dakikalar içinde üzücü şeyler yaşayabiliyorlar. Sosyal medyayı tehdit eden tabi ki de hesap hırsızlarıdır. Bu kişiler hesaplarımızı çalarak, ardından satarak gelir elde ediyorlar. Ayrıca çalınan hesaplar üzerinden yasa dışı paylamşımlar yapıyorlar. Bu paylaşımlar itibar eden kişiler 3-5 dakika içerisinde hesap bilgilerini kalıcı olarak kaybedebiliyorlar. Bu süreçte çok dikkatli olmalıyız.

İlişkili: Virüs Hakkında

can-macs-get-hacked-main_thumb1200_4-3.png (1200×900)
Macbook’lara Bulaşabilen Virüsler

MAC Sistemini Tehdit Eden Durum

Mac sistemi güncel olarak Windows’tan daha güvenli diyebiliriz. Bu durum bir çok kesim için de böyle lanse edilmektedir. Kullanıcılar satın alma sürecinde bu duruma oldukça dikkat ediyor. Her ne kadar bu durum için koruma yazılımları üretilse de, basit bir güvenliği aşmak kötü yazılımlar için oldukça kolaydır. Apple sistemi bunların dışında başlı başına bir güvenlik duvarına sahip. Öyle ki Apple kendi geliştiricilerine bile bazen güvenlik ilkelerini aşdıkları takdirde erişim imkanını kalıcı olarak kısıtlıyor. Windows’ta ise işler daha farklı ilerliyor. Windows tabanlı cihazlarda güvenlik duvarı kullanıcı alternatifine sahiptir. Bu güvenlik duvarını istemeyen kullanıcılar kalıcı olarak kapatabilirler. Fakat Apple sisteminde bu mümkün değildir. Kullanıcılar en ufak bir uygulama yüklerken , ya da sistem ayarı değiştirirken üst düzey güvenlik önlemleri ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

İlişkili: Virüs Hakkında Teknik Detaylar

WeKnow Ac

Bu virüs Google C. ya da Safari kullanırken bizi weknow.ac isimli web sitesine yönlendiriyor. Bu siteye girdiğimiz andan itibaren, arama moturumuz olarak kalıyor ve düzelmiyor. Bu eklenti isteğimiz dışında tüm verilerimizi kötü niyetli kişilere aktarıyor. Eğer vaktinde farkedilip kaldırılmazsa, kötü sonuçlara sebep olabiliyor. Fakat farkedilirse kaldırmak oldukça kolay bir sürece sahip. Birkaç adımla bu eklentiyi kaldırıp bu tehditten basit bir yolla kurtulabilirsiniz.

İlk olarak bilgisayarımızdan Launchpad’e tıklayıp Sistem Tercihleri’ni açıyoruz.

MacBook’ta-WeKnow.ac-Virüsü-Nasıl-Kaldılır-_-2-681x629.png.webp (681×629)

Sol tarafta profiller listesinden AdminPrefs seçeneğini seçip Kaldır butonuna tıklıyoruz.

MacBook’ta-WeKnow.ac-Virüsü-Nasıl-Kaldılır-_-3-768x499.png.webp (768×499)

Bu seçenek üzerinden, sizin bilginiz dışından açılan tüm profilleri kaldırabilirsiniz. Bu işlemden sonra, tarayıcınızı istediğiniz arama motoru ile kullanabilirsiniz.