Bazı kullanıcılar çalışmaları için Microsoft Paint çok fazla kullanır. Mac için  Microsoft Paint ‘i kullanmak mı istiyorsunuz? Bu makalemizde Paint’ i Mac’te nasıl kullanabileceğinizin yollarını anlatacağız.

Windows işletim sistemi olan bir bilgisayardan Mac kullanmaya geçtiyseniz, başlangıçtaki zorlanırsınız. Mac’te , Windows programı olan Microsoft Paint’i kullanımı sağlayamıyor ve nedenini merak ediyorsanız bu makalemiz tamda sizin için.

Birçoğunuz Microsoft Paint’e kolay bir şekilde kullanım sağladığınız için bunu Mac’te yapmak istersiniz. Malesef, Microsoft Paint doğrudan Mac’inize yüklenmez. Ancak kullanmak için bazı alternatifler var.

Microsoft Paint Mac için Neden Kullanılamaz?

Paint, en iyi resim düzenleyicidir. Ancak, biraz yavaş ve sınırlı özelliklere sahiptir. Buna rağmen, kullanıcılar arasında en yaygın kullanılan grafik uygulamalarından biridir. Nedeni ise hiç bilmeyen birinin daha çok kolay kullanabilmesidir.

Microsoft Paint, doğrudan Microsoft tarafından Windows’un yerleşik bir özelliği olarak oluşturulduğu için, macOS için mevcut değildir. Mac için bir versiyon çıkarılması şuan için söz konusu değil.

Windows’u Yükleyerek Mac’te Microsoft Paint’i Kullanma

Mac’inizde gerçekten Microsoft Paint’i istiyorsanız çözüm olarak, Windows’u Mac’inize yükleyin. Bu sayede Microsoft Paint’i rahatlıkla kullanın.

Boot Camp kullanarak Intel Mac’lerde Windows’u yüklemek kolay bir işlemdir. Apple silikon yongaları (M1 veya üstü) çalıştıran daha yeni Mac’lerde, çalışma prensibinden dolayı Boot Camp özelliği yoktur. Mac’iniz M1 ve üstü ise ne yazık ki bu yol sizin için daha zor. Bunu yapmak için, Parallels Desktop, sanallaştırma yazılımı kullanıp Windows’u M1 Mac’inize yüklemeniz gerek. Bununla birlikte, yazılım ücretli olduğunu bilmeniz gerek

Neyse ki, macOS için kullanılabilen, daha iyi çalışan ve Paint’ten daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyan bir sürü Microsoft Paint alternatifi var.

Mac için En İyi Microsoft Paint Alternatifleri

MacOS’ta kullanılabilen birkaç Microsoft Paint alternatifini ve özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Paintbrush

Paintbrush, tam olarak düşündüğünüz şeyi yapan basit ve kullanımı kolay bir uygulamadır. Bir tuval üzerine çizim yapmanızı sağlar. Microsoft Paint’e benzer şekilde çalışır. Bu sayede macOS’ta mevcut olan en iyi alternatiftir. Uygulama ayrıca, paint kovası aracını kullanmanıza, farklı şekiller çizmenize,  ve daha fazlasını kolaylıkla yapma imkanı sunar.

mac icin microsoft paint 1

GIMP

Görüntüleri çizip veya düzenliyor olmanıza rağmen GIMP, Microsoft Paint için iyi bir alternatiftir. Üstelik ücretsizdir. GIMP’nin paneli, Paint’te yakın bir şekilde düz bir tuval üzerine çizim yapmanızı sağlar. Farklı fırça stilleri ve renk seçenekleri vardır. Ayrıca, Paint Kovası aracı, Metin aracı ve benzeri gibi gelişmiş seçenekler de sunar.

Krita

mac icin microsoft paint 2

 

Krita, temiz ve kullanıcı dostu bir panele sahip alternatifdir. Geliştiriciler, onu öncelikle bir çizim uygulaması olarak sunar. Bu, MS Paint’te daha çok çizim yapıyorsanız tercih nedeniniz olabilir. Ayrıca, Krita fotoğrafları düzenlemek için kullanılabilen görüntü işleme araçlarına da sahiptir. Panel ilk başta biraz karmaşık görünür. Ancak çevrimiçi olarak öğretici imkanı vardır. bu sayede kolayca kullanımı çözebilirsiniz.

Eğer Windows’u Mac’inize yüklediyseniz ve Paint kullanacaksanız Microsoft Paint’te Resim Kesme ve Kırpma Nasıl Yapılır? makalemiz işinize yarayacaktır.