Youtube Videosu Nasıl Hazırlanmalı sorusuna yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. Birçok insanın her gün video yüklemesi yapıyor olduğu Youtube’daki videoları nasıl hazırlamak gerekiyor? Bu videoların daha fazla izlenmesi için neler yapmalıyız? Bu videoları izletebilmek için ne gibi işlemler kullanmalıyız? Bu yazıda bunların hepsine detaylıca değineceğiz.

Youtube videosu Youtube kanalı geliştiren birisi için temel bir mesele olarak karşımıza çıkmaktadır. Her gün çeşit çeşit videoların yayınlandığı Youtube’da çoğu videonun neden izlenmediğinden bahsetmek istiyoruz.

Neden Çoğu Video Az İzlenir?

Youtube üzerinde yayınlanan çoğu video izlenmez. Bunun temel sebebi videoların kalitesiz olması ve yanlış bir şekilde yükleniyor oluşudur. Youtube üzerinde izlenen çoğu videonun kaliteli videolar olduğunu görmekteyiz. Her ne kadar küçük sapma payları karşımıza çıkabiliyor olsa bile genel mantığın bu şekilde olduğunu görüyoruz. Youtube’da fazla emek veren kişilerin kazandığını görmekteyiz. Youtube videosunun nasıl hazırlandığını bilen ve bunu uygulayan kişilerin bir yere geldiğini fark ediyoruz.

Youtube Videosu Nasıl hazırlanmalı?

Bir Youtube videosu belli şartlara göre hazırlanmalıdır. Bu şartlara göre hazırlanması bir videonun daha çok izlenecek olmasının en önemli sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

  1. Bir Youtube videosunu hazırlamadan önce hangi video düzenleme programını kullanacağınızı belirleyin. Videonuzun kaliteli olmasını istiyorsunuz videonuzu düzenlerken Adobe After Affects kullanmalısınız. Bu programı kullanmanız biraz zaman alabilir. Bu program öğrenmekten hiçbir şekilde çekinmeyin. Bu programın öğrendikten sonra daha iyi videolar oluşturacak. Youtube için daha doğru videolar hazırlamaya başlayacaksınız.
  2. Bir Youtube videosunu düzenlerken süresine oldukça önem verin. Normal bir Youtube videosunun süresi 10-12 dakikayı aşmamalıdır. Ancak bir Youtube videosunun ideal süresi 6-12 dakika arasındadır. Videonuzu düzenlerken bu süre aralığına göre ayarlarsanız videonuzun daha çok izlenmesini sağlayabilirsiniz. Youtube üzerinde paylaşılan normal videoların genellikle bu süre kadar oluşturulması önerilir.
  3. Bir Youtube videosunu hazırlarken giriş kısmını olabildiğince gerçekçi ve kaliteli yapın. Bunun için yukarıda bahsetmiş olduğum gibi Adobe After Affects programını kullanmanız oldukça işinize yarayacaktır. Bir Youtube videosunun giriş kısmını kaliteli yapmanız izleyicileri videonuzun içerisine çekecektir. Dolayısıyla bu durum izleyicilerin size daha çok izlenme saati kazandırmasının yanı sıra abone olma ihtimallerini de arttıracaktır.
  4. Bir Youtube videosunu oluştururken video içeriğinizi koyacağınız video başlığına göre ayarlayın. Ve hiçbir şekilde başlığa uygun olmayan içerikler koymayın. Ancak böyle yapmanız izleyiciyi kısa bir süre içinde videonuzdan dışarı çıkartacak ve bu durum izleyicilerden az etkileşim almanıza neden olacaktır.
  5. Bir Youtube videosunu hazırlarken olabildiğince içerisinde müzik ekleyin. Youtube videosuna müzik eklemeniz durumunda müziğin izleyicilerin kulağına hoş bir şekilde gitmesi ile birlikte daha iyi bir etkileşim sağlamanız mümkün olacaktır. Ama elbet müziğin ses seviyesini videoya göre ayarlamakta fayda olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında çok fazla bass içermeyen müzik kullanmanız daha doğru olacaktır.
  6. Bir Youtube videosunu hazırlarken videoyu düzenlerken son 10 saniyesini boş bırakın. Bırakmış olduğunuz 10 saniyeyi videonuzu Youtube’a yükledikten sonra bitiş ekranı eklemek için kullanın. Videonuza bitiş ekranı eklemek için zaman ayırmanız oldukça iyi olacaktır. Bitiş ekranı eklemeniz ile birlikte izleyicilerin kanalınızda daha fazla kalmasını ve bu şekilde kanalınızın daha fazla etkileşim almasını sağlayabilirsiniz.
  7. Bir Youtube videosunu hazırlarken elinizden geldikçe emek verin. Uğraşın, çabalayın ve asla pes etmeyin. Yapabileceğiniz en iyi videoyu yapın. “Bu video tutacak” diyeceğiniz kadar iyi videolar üretmeye çalışın ki ilerlemiş olduğunuz yolda daha emin adımlarda yürüyün. Fakat bir Youtube videosunu emek vermeden de fazla izletmeniz illaki mümkündür. Ancak videoya emek vermeniz durumunda izleyicilerin kanalınızı daha çok beğenmesi ve bununla birlikte daha fazla abone almanız mümkün hale gelecektir. Ne de olsa izleyiciler kaliteli kanallara daha fazla önem verirler.
Özet:

Bu makalede Youtube’a atılan çoğu videonun neden az izlendiğine ve bu izlenmelerin arttırılması için neler yapılması gerektiğine değindik. Bununla birlikte bir Youtube videosunun nasıl hazırlanması gerektiğini anlattık. Bir Youtube videosu hazırlarken elinizden geldikçe en kaliteli programı kullanmaya ve olabildiğince emek vermeye çalışın. Videonuzu yukarıda anlatmış olduğumuz maddelere göre hazırlamanız durumunda Youtube’da daha çok izlenme alacağınızdan emin olabilirsiniz.