Günümüzde bilgisayar kullanımları oldukça yağın bir şekilde devam ediyor. Son zamanlarda büyükbir kitlenin MacBook bilgisayarlara olan ilgisini göz ardı edemeyiz.

Bu gün M1 işlemi MacBook Pro işlemci fiyatı ve özelliklerini inceleyeceğiz. Çok yabancı olmadığınız son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz bir işlemci diyebiliriz.

kapak...

Apple tarafından üretilen M1 işlencisine sahiplik yapan model hem performans hem de 20 saate yakın kullanım süresi ile de kullanıcıların bir kez daha dikkatini çekiyor.

Şimdi hep birlikte özelliklerini inceleyelim:

M1 işlemcili MacBook Pro  Apple işlemcili MacBook modellerinden biri olan 2020 model macbook pro,5nm teknolojisi ile üretilen Apple M1 işlemcisinden gücünü alıyor.

Bir önce ki 13 inç macbook pro’ya kıyasla 8 çekirdekli bu işlemci 2.8 kata kadar daha hızlı bir performans sergiliyor.. Oldukça güçlü performansı ile Macbook Pro tek bir şarjla 20 saate kadar video oynatma imkanı sağlıyor.

resim2

Windows bilgisayarlara orandan 3 kat daha hızlı diyebiliriz.Ürünün güç aldığı M1 çipi, yüksek hızlı makine öğrenimini hesaplaması için de nöral motoru ile birlikte geliyor.

Bu açıdan değerlendirecek olursak sınıfındaki en hızlı dizüstü bilgisayar olarak görünen 2020 modeml 13 inç macbook pro, grafik trafında serinin önceki modellerine kıyasla 5 kat daha hızlı performans sağlıyor.

Apple’ın geliştirdiği M1 çipi, 4 tanesi yüksek performanslı toplam 8 çekirdekli bir işlemciye ev sahipliği yapıyor.

M1 işlemcisi Dünyanın en hızlı işlemci çekirdeği olarak tanımlanıyor. Apple’ın yeni nesil işlemcisi aynı zamanda saniyede 11 trilyon işlemi işleyebilen ve 16 çekirdekli bir nöral motorunu da bünyesinde barındırıyor.

Tüm bunlarla beraber 5 nm fabrikasyon süreci ile üretilen bu işlemci  Thunderbolt ve USB 4 destegide sunuyor, yeni nesil işlemcilerde ortam kodlama, kod çözme motorları, güvenlik özelliginede yer veriyor.

resim

İşlemci 8 GB RAM özelliğine sahip kullanıcılar RAM kapasitesini 16 GB’a kadar çıkarabiliyor. M1 işlemci 2 adet USB-C portu, USB 4 ve Thunderbolt desteginide bünyesinde barındırıyor.

Diğer bil dikkat çeken özelliği ise Touch ID Touch Bar gibi teknolojilere de sahip olan model, WİFİ 6 desteğini de sağlıyor.

Teknik özellikleri

 

*Ekran: IPS teknolojisine sahip 13.3 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı ekran;  227 piksel yoğunlukta 2560 x 1600 piksel çözünürlüklük, 500nitt parlaklık, Geniş renk yelpazesi (P3), True Tone

*İşletim Sistemi: macOS Big Sur

*İşlemci: 5 nm Apple M1 (4 adet performans çekirdeğine ve 4 adet verimlilik çekirdeğine sahip 8 çekirdekli CPU)

*Bellek: 8/16 GB RAM

*Pil: 58.2Wh boyutundaki yerleşik lityum polimer pil, 61W USB-C güç adaptörü

*Depolama: 256/512 GB, 1/2 TB

*Kamera: 720p FaceTime HD kamera

*Yükseklik: 1.56 cm

*Genişlik: 30.41 cm

*Derinlik: 21.24 cm

*Ağırlık: 1.4 kg

*Ses: Yüksek dinamik aralığa sahip stereo hoparlörler, Dolby Atmos ses desteği, geniş stereo ses

*Bağlantı: 802.11ax Wi-Fi 6 wireless ağı, Bluetooth 5.0, 2 adet UBS-C portu, USB 4 ve Thunderbolt

 

Not: fiyatı ise 14.299 TL‘den başlıyor.