Ana Sayfa Bilgisayar Linuxte Windows Uygulamalarını Çalıştırmak Resimli Anlatım

Linuxte Windows Uygulamalarını Çalıştırmak Resimli Anlatım

0

Merhaba arkadaşlar

Bu makalemizde Windows uygulamalarını ( .exe)  Linux üzerinde kurulum yapıp kullanabilmemizi sağlayan wine programının indirme ve kurulum işlemini inceleyeceğiz.

Artık sadece Windows üzerinde çalışan programlara alıştığımız için ya da zorunluluktan dolayı Windows kullanmak zorunda değiliz .

Açık kaynak kodunu seviyor , değişiklik istiyor yada kendinize özgü bir sebepten ötürü Linux kullanmak istiyorsak sorun yok çünkü Wine tüm bu programları Linux üzerinden kullanmamıza izin veriyor.

Bu karmaşık kodlama sistemini oldukça basit bir arayüz ve kullanım olarak karşımıza getiren wine uygulamasını uçbirim ekranımızdan gireceğimiz kodlarla indirme işlemi yapıyoruz öncelikle.

İlk olarak uçbirim ekranımızı açıyor ve aşağıda yer alan kodu giriyoruz ;

1

11858 teknik destek
11858 teknik destek
  • Kodu girdikten sonra kullanıcı şifresi soracaktır. Şifremizi giriyoruz ve ardından Enter‘a basıyoruz.
  • Hemen ardından bizden tekrar Enter‘a basmamızı isteyecek ve Enter‘a basarak ilgili bölümün tamamlanmasını sağlıyoruz ve ardından uçbirim komut satırımıza aşağıdaki komutu yazıyoruz

2

11858 teknik destek
11858 teknik destek
  • Bu işlem biraz uzun sürecektir; işlem tamamlandığında “Reading package lists..Done”  cümlesi karşımıza çıkacak.
  • Bundan sonra aşağıdaki komutu yazarak programımızın indirme işlemini başlatıyoruz arkadaşlar.

3

  • Tek yapmanız gereken, tüm dosyaların indirilme işlemini tamamlanana kadar beklemek.. Ardından masaüstümüze geri dönüp, ister arama çubuğuna Wine yazarak isterseniz de doğrudan programlar menüsünden Wine uygulamasını çalıştırmanız yeterlidir.

4

Uygulama, ilk açılırken güncelleme soracak.

“Yes” seçeneği ile tüm güncellemelerin kontrol edilmesini sağlayalım ve bundan sonraki süreçte herhangi bir işleme gerek duymadan indirmiş olduğunuz .exe dosyalarını, birlikte aç ‘Wine’ seçeneği ile görüntüleyebilir, kurulumunu gerçekleştirebilir ve kullanabilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA