Ana Sayfa Haberler Karşınız da PS5 Pro ve En Çarpıcı Özellikleri

Karşınız da PS5 Pro ve En Çarpıcı Özellikleri

0
11858 teknik destek

Oyun ve onun ayrıntılı dikey katmanlı açık dünyası, üst düzey oyun bilgisayarlarını bile zorlamaktadır. PS5 ve Xbox Series X söz konusu olduğunda  şu anda yalnızca geriye dönük uyumluluk yoluyla son nesil sürümleri oynamanın mümkün olduğu – her iki sistem de oyunu tutarlı kare hızlarında oynamakta zorlanıyor ve şu anda ışın izleme yok.

Şimdi bu sorunlardan bazıları, geliştirici CD Projekt Red’in oyunun konsol yinelemelerinin zayıf optimizasyonuna bağlanabilir. Ancak Assassin’s Creed Valhalla gibi oyunlar bile 4K’dan daha düşük çözünürlükte çalışır. Spider Man Miles Morales gibi daha fazla ısmarlama oyun, oyuncuların kalite ve performans modları arasında seçim yapmasını sağlıyor ve her biri ödün veriliyor.

Tüm bunlar, 4K 60 fps geleceğin henüz tam olarak burada olmadığını gösteriyor. Daha gerçekçi aydınlatma sağlayan hesaplama açısından pahalı ışın izleme grafik teknolojisi sayesinde daha da kısır hale geldi. Ancak şu anda olduğu gibi, hem PS5 hem de Xbox Series X, teknik olarak ayrıntılı yeni nesil oyunların taleplerini karşılamak için daha fazla beygir gücüne ihtiyaç duyuyor.

Miles Morales’in arkasındaki geliştirici Insomniac Games, çok az ödün vererek yeni nesil bir deneyim sunmada muazzam bir iş çıkardı. PS5’te oyun, gelişmiş dokusal ayrıntı ve yeni ışın izleme derinliği sergiliyor. Eklenen ışın izleme, şehre, Manhattan üzerinde yükselen parlak cam dikilitaşlara dünyanın dinamik olarak gerçek zamanlı olarak yansıtıldığı yeni nesil gerçekçiliği verir. Miles’ın kendisi, neon ışıklar gözeneklerinin üzerinde dağıldıkça gerçekçi yarı saydamlıkla daha fazla cilt detayına sahip.

O zaman bile, oyuncular iki mod arasında ödün vermek zorunda kalıyor: kalite ve performans. İlki, ışın izleme ve tutarlı bir 4K çözünürlüğe öncelik verirken, ikincisi kare hızlarına odaklanır. Digital Foundry’den John Linneman, performans modunda çözünürlüğün 1512p’ye kadar düştüğünü bildirdi.

Öte yandan Assassin’s Creed Valhalla daha büyük tavizler vermek zorunda kaldı. Hem PS5 hem de XSX’in ek performansıyla ekip, ışın izleme ile 4K 60 fps’yi zorlayamadı.

Digital Foundry’den Alex Battaglia’ya göre oyunun hem PS5 hem de Xbox Series X sürümleri hiçbir zaman tam 4K çözünürlüğe ulaşmadı. Bunun yerine, Assassin’s Creed, duruma bağlı olarak anında değişen dinamik bir çözünürlüğü tercih ediyor. Üst uçta, kullanıcılar 1728p çözünürlük göreceklerken, düşük uçta oyun 1440p’ye düşecek. Bu, doğal 4K çözünürlüğün% 67’si.

Gerçekten bir PS5 Pro olacak mı?

Teknoloji gelişmeye devam ederken, grafik teknolojisi yakında o ışın izlemeli 4K 60 fps geleceğe ulaşabilecektir. Bu PC’de gerçekleştiğinde, fanlar da benzer kazançlar sağlayabilecek orta döngü yenileme için haykıracaklar. Ancak Twitter’daki talepler yeni bir sisteme çevrilmeyebilir.

11858 teknik destek

PS4 Pro bulmak zor olmuştur yüksek talep nedeniyle ya da düşük üretim ve hem de bu son iki yıl. Bir PS4 Pro almak isteyenler için, Spider-Man veya Death Stranding gibi bir ikinci el bulmaları veya özel bir sürüm paketi beklemeleri gerekecekti.

Sony, PS4 Pro satışları için resmi olarak hiçbir zaman rakam yayınlamadı, bu da temel PS4 ile karşılaştırıldığında soluk aldıklarını gösterebilir. Sony ayrıca , PS5 üretimine öncelik vermesi muhtemel olan PS4 Pro’nun üretimini son zamanlarda durdurdu .

Şu anda bir PS5 Pro mu yoksa Xbox Series X2 mi olacağını söylemek hala zor.

PS5 Pro’yu ne zaman göreceğiz?

PS4 Pro ve Xbox One X sistemleri, temel sistemlerin piyasaya sürülmesinden üç yıl sonra 2016’da çıktı. Bu zaman çizelgesi mevcut nesil için geçerliyse, 2023’te orta nesil bir yenileme görebiliriz.

Bundan önce, her iki şirketin de yonga üreticisi AMD ile sipariş verebilmesi için yeni grafik gelişmelerinin üretim için uygun olması gerekiyor.

Şu anda AMD, en yeni Ryzen işlemcilerini ve RDNA 2 teknolojisine sahip RX 6000 serisi grafik kartlarını zorluyor. Xbox Series X, üretim sistemlerini AMD RDNA 2’yi Xbox’ın üretim hattına katlayana kadar erteledi . Öte yandan PS5, donanıma dahil edilmiş RDNA 2’ye sahip değildir.

AMD, RX 6000 serisini yeni 7nm işlemiyle piyasaya sürdüğü için, yeni yılda büyük olasılıkla yükseltilmiş bir yineleme görecek, 2022 ise yeni teknolojiyi tamamen tanıtacak.

Bu zaman çizelgesinin doğru olduğunu varsayarsak, 2023 yılına kadar bir PS5 Pro için teknolojinin var olması oldukça olasıdır.

Bir konsol nesli yaşlandıkça, geliştiriciler donanımdan yararlanmak için yeni teknikler bulur. 2007’de PlayStation 3’te piyasaya sürülen orijinal Uncharted, o zamanlar teknik bir mucize olarak kabul edildi. Ancak geliştirici Naughty Dog , oyunun sistem performansının yalnızca% 30’unu kullandığını söyledi. Uncharted 2’ye kadar ekip, hücre işlemcisinin tam gücünden yararlanabildi.

Ancak Uncharted uç bir örnektir. PS4’te, her ikisi de üç yıl arayla piyasaya sürülen Uncharted 4 ve The Last of Us 2 aynı grafik sıçramayı görmedi. Bunun nedeni, PS4’ün mimarisinin PS3’ten daha tanıdık ve PC’ye benzemesidir. Geliştiricilerin işin iplerini çabucak öğrenmesi ve konsolun donanımından yararlanmaya başlaması kolaydı.

Mimar Mark Cerny’ye göre , ” üçgene geçiş süresi ” veya geliştiricilerin donanımda hız kazanma yeteneği, PS3 ve PS4 arasında önemli ölçüde azaldı. PS3 için geliştiricilerin 6 ila 12 ay sürdü. PS4, üçgene geçiş süresini büyük ölçüde 1 ila 2 aya düşürdü. PS5, benzer mimarisi göz önüne alındığında, onu bir ayın altına düşürdü.

 

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1960 Oylamalar · 1960 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikiPhone 13, Galaxy S21 ile Yarışmak İçin En Dikkat Çekici Yükseltmesini Doğruladı.
Sonraki İçerik2021’in En İyi Ev Jimnastiği Ekipmanları

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.