Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıktıktan sonra küresel turizm yardımıyla kısa süre içerisinde dünyanın 109 ülkesinde kendisini gösteren ve geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi(salgın) niteliği taşıdığı açıklanan Korona Virüs tüm insanlığı tehdit etmeye devam ediyor. Hastalık ölüm oranı her ne kadar %3 seviyelerinde seyir etse de, virüsün mutasyona uğrama riski ve yayılma hızı yetkilileri endişendiriyor. Kuzey yarım kürede yılın soğuk geçecek son aylarına girilirken, küresel çapta tedbir ve önlemler de aynı süratle alınıyor. Virüs hakkında bilinen gerçekler ise şu şekilde sıralanabilir.

korona virüs apple 2

*Enfekte olmuş kişilerden solunum ve temas yolu ile bulaşabiliyor.

*Canlı organizmalarda çok uzun süre hayatta kalabilen Korona Virüs; cansız nesneler üzerinde de ise değişkenlik göstererek aktif kalabiliyor.

*Korona Virüs metal nesneler üzerinde 12 saat, kumaş nesneler üzerinde ise 9 saat yaşamını sürdürebiliyor.

*Cerrah maskesi olarak adlandırılan lokanta ve pasta imalathanelerinde de görülebilen ince maskeler virüsün solunum yolu ile bulaşma riskini azaltabiliyor.

*Korona Virüs’e karşı bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek adına gün içerisinde el ve yüz yıkama sayıları arttırılabilir. Özellikle ellerin sabun ile temas süresinin minimum 90 saniye olmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

*Virüsün temas ettiğinden şüphe edilen nesneler çeşme suyu ile seyretilmiş çamaşır suyu ile temizlenmesi gerekiyor. Çamaşır suyu Korona Virüs’ü tamamiyle yok ediyor.

*Klasik soğuk algınlığı belirtilerinin üzerine uzun süreler geçmeyen ateş ve öksürük ile kendini belli eden Korona Virüs, enfekte olmuş bireylerde ateş düşürücü ilaçlar ve öksürük şurubu ile tedavi edilebiliyor.

*Virüsten etkilenen hastaların %80i ayakta tedavi oluyor, diğer %20’lik kısım ise yataklı tedaviye %95 oranda cevap veriyor.

korona virüs apple 1 1

 

Kısa süre içerisinde yüksek bir hızla yayılarak küresel bazda pandemi olarak farklı bir boyuta geçen Korona Virüs’e karşı kendimizi koruduğumuz gibi kullandığımız eşyaları da bu virüse karşı korumamız gerekiyor. Özellikle günümüz dünyasında gün içerisinde sıklıkla kullandığımız eşyalar listesinde ilk sırada yer alan akıllı telefonlarımız gün içerisinde düzenli olarak dezenfekte etmemiz gereken kişisel ürünler arasında da ilk sırada yer alıyor.

korona virüs apple 5

Konu ile ilgili akıllı telefon geliştiricilerin büyük bölümü sessizliğini korurken, ABD’li teknoloji devi Apple, farkındalık yaratmak adına geçtiğimiz günlerde Korona Virüs ile ilgili bir bildirge yayımladı. Öncelikle kullanıcıların Korona Virüs’e karşı tedbirli olmaları gerektiğini hatırlatan şirket, iPhone ürünlerinin periyodik temizliğinin seyretilmiş temizlik maddeleriyle yapılabileceğini duyurdu. Temizlik sırasında ürünün kapalı modda ve şarja bağlı olmaması konusunda tüketicileri uyaran şirket, temizliğin lens bezleri ile hafif baskı hareketleri kullanılarak yapılması gereketiğini de hatırlattı. Kullanıcılara genelde alkollü temizlik mendilleri kullanılmasını da öneren Apple, bu maddeye ulaşılamaması durumunda temizliğin sabunlu ılık su ile de yapılabileceğini bildirdi. Ancak temizlik bezin nem ve ıslaklık oranına dikkat etmek gerekiyor.

korona virüs apple 4

Korona Virüs’e karşı temizlik konusunda diğer akıllı telefon markalarından henüz bir açıklama yapılmazken, alkollü temizlik mendilleriyle dezenfekte işleminin bu ürünlere de uygulanabileceğini ve bunun virüse karşı faydalı olacağını düşünüyoruz. Ancak sabunlu ılık su ile temizlik işleminin diğer markalarda ortaya çıkaracağı reaksiyon konusunda ise bir bilgiye sahip olmadığımızdan bu yöntemi siz değerli takipçilerimize kesinlikle önermiyoruz.