iPhone'da Silinen SMS'leri Kurtarma

Bu yazımızda iPhone‘da silinen SMS‘leri kurtarma konusu ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Telefonunuzdaki iCloud hesabınıza bağlı iCloud Drive’da bulunan bir iCloud yedeklemesini geri yükleyerek, silinen SMS’leri kurtarabilirsiniz.

iPhone’unuzun yedeklemelerini bilgisayarınıza kaydederseniz, telefonunuzdaki SMS’leri kurtarmak için iTunes veya Finder‘ı kullanabilirsiniz.

iPhone’da mesajlarınızı düzenli olarak silseniz de ya da depolama alanını boşaltmak için mesajlarınızı toplu olarak silseniz de, ihtiyacınız olan ya da olacak SMS’leri kaydetmeye her zaman özen göstermelisiniz.

Eğer, saklamanız gereken bazı kısa mesajları yanlışlıkla sildiyseniz, panik yapmayın! iPhone‘unuzda kaybolan SMS mesajlarını kurtarmanın birkaç farklı yolu vardır. İşte, iPhone’da yanlışlıkla sildiğiniz SMS mesajları kurtarmak için bilmeniz ve yapmanız gerekenler!

iCloud’u Kullanma

iPhone‘unuzda iCloud yedeklemeyi aktif edip ayarladıysanız, silinen SMS mesajlarını yeni bir yedekleme kullanarak kurtarabilirsiniz. Bu işlem, iPhone‘unuzu, o yedeklemeyi yaptığınız noktaya geri döndürür. Bu yöntem, SMS mesajlarınızı kurtarmanıza yardımcı olsa da, diğer bazı verileri kaybedebileceğiniz anlamına da gelir.

  • Öncelikle iPhone’unuzda Ayarlar (Settings) uygulamasını açın. Ardından, uygulama ekranının en üst kısmında yer alan adınıza dokunun.
  • Gelen ekranda iCloud‘u seçin. Daha sonra, uygulamalar listesinde Mesajlar (Messages) seçeneğinin açık olduğundan emin olun.
  • Ardından, iCloud Yedekleme (iCloud Backup) menüsüne dokunun. Daha sonra, iPhone‘unuzun yakın zamanda yedeklenip yedeklenmediğini kontrol edin.

iPhone'da Silinen SMS'leri Kurtarma

  • Ayarlar (Settings) uygulaması ana ekranına geri dönün ve Genel (General) menüsünü seçin. Ardından ekranı aşağı kaydırın ve telefonunuzda yüklü iOS sürümüne bağlı olarak, Sıfırla (Reset) ya da Aktar veya iPhone’u Sıfırla (Transfer or Reset iPhone) seçeneğini seçin.
  • Daha sonra Tüm İçeriği ve Ayarları Sil () seçeneğine dokunun. Ardından, işlemi onaylayın. iPhone’umu Bul (Find My) özelliğini kapatmak için iCloud şifrenizi girmeniz gerekecek.
  • iPhone‘unuzun fabrika ayarlanması sıfırlanması birkaç dakika sürecektir. Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra, iPhone‘un ilk kurulum ekranı ile karşılaşacaksınız. İlk birkaç kurulum adımından sonra gelen Uygulamalar ve Veri (Apps & Data) ekranında iCloud Yedeklemesinden Geri Yükle (Restore from iCloud Backup) seçeneğini seçin.

iPhone'da Silinen SMS'leri Kurtarma

  • Telefonunuzun yedeklerine erişmek için iCloud‘da oturum açın. Ardından, kurtarmak istediğiniz SMS mesajlarını silmeden önceki son yedeklemeyi seçin.

iTunes veya Finder’ı Kullanma

iPhone’unuzu iCloud yerine bir Mac veya Windows bilgisayara yedeklediyseniz, iPhone‘unuzu bu yedekleme ile geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Yedekleme ve yedeklemeyi geri yüklemek için Windows‘ta iTunes‘u, Mac’te Finder‘ı kullanmanız gerekiyor.

iTunes’u veya Finder’ı kullanarak yanlışlıkla istemeden sildiğiniz SMS mesajlarını geri almak için aşağıdaki adımları uygulayın!

  • iPhone‘unuzu bilgisayarınıza bağlayın. Ardından, iTunes‘u veya Finder‘ı açın.
  • Windows bilgisayarda işlem yapıyorsanız, iTunes‘da ekranın üst kısmındaki telefon simgesine tıklayın. Daha sonra soldaki menü listesinde Özet (Summary) menüsüne tıklayın. Mac’te işlem yapıyorsanız, Finder‘da, Konumlar (Locations) menüsü altında yer alan telefonunuzun ismine tıklayın.
  • Yedeklemeyi Geri Yükle (Restore Backup) menüsüne tıkladığınızda, SMS mesajlarınız telefonunuza yeniden yüklenecek. Aradığınız SMS mesajlarını göremiyorsanız, yedeklemeniz bu SMS mesajlarını içermiyordur.

iPhone'da Silinen SMS'leri Kurtarma

Bu yazımızda iPhone‘da silinen SMS‘leri kurtarma konusu ile ilgili detaylı bilgi verdik.

iPhone’da Silinen SMS’leri Kurtarma

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilrisiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazırladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.