Ana Sayfa Akıllı TV IP TV Nedir, Hangi IP TV’ler Yasa Dışı Sayılır ?

IP TV Nedir, Hangi IP TV’ler Yasa Dışı Sayılır ?

0
11858 teknik destek

İnternet , kablo ya da anten üzerinden yayın yapan özel televizyon platformları bazı durumlarda oluşturdukları radikal fiyatlandırma politikaları ile kullanıcıları farklı alternatifler olan IP TV‘lere yönetebiliyor , fakat akıllarda şu soru her daim yer almakta ; Hangi IP TV’ler Yasal ? Sizler için bu sorunyn cevabını açıkladık.

iptv.jpg (637×332)

IP TV Nedir ?

Kelime anlamı İnternet Protokulü Televizyonu olarak bilinen IP TV’nin kullanımı genel olarak internet üzerinden yürümektedir. IP TV’nin temel amacı farklı platformlarda bulunan yasal olmayan yollarla bir paket haline dönüştürerek kullanıcılara sağlamaktır. Bu içeriklere örnek olarak ; Maç yayınları , Netflix içerikleri, BluTV içerikleri , Exxen içerikleri vs.  içerikler yer almaktadır. IP TV kullanımı maalesef ki ismini saydığımız platformlara derinden zarar vermektedir. Bu nedenle ‘Yasal Olmayan‘ IP TV’lerin kullanımı TCK‘da ceza sayılmaktadır.

IP-TV-Nedir.jpg (695×420)

Yasal olan halleri ise ülkemizde belli fiyatlar karşılığında aylık ödemeler ile satın alınmaktadır , kullanıcılar herhangi bir şarta gerek duymadan sorunsuz bir şekilde bu platformları kullanabiller , Yasa dışı olan IP TV’lerde ki gibi kopmalar , kesilmeler ya da yayın yasaklarına mağruz kalmazlar.

643x0w.jpg (643×362)

Neden IP TV Kullanma Gereği Duyuyoruz ?

Tüm bireyler televizyon kullanmanın internet üzerinden izlediğimiz içerikler kadar rahat ve keyifli olmasını istemekteyiz.

Bundan dolayı günden güne geleneksel yöntemler yerine elimizde ki araçlar ile internetten bu keyfi yaşamayı amaçlıyoruz. Bu arayışların sonucu olarak hayatımıza Netflix, BluTV, Exxen, IP TV gibi platformlar girdi , ve oldukça popüler oldular. Ancak son dönemlerde sıkça duyduğumuz IP TV kullananlara ceza uygulanacak mı ?

11858 teknik destek

en-iyi-ip-tv.jpg (700×420)

Bu soru bir çok kesimden , bilir kişi olan ya da olmayanların verdiği cevaplar sonucu kullanıcıların kafasını karıştırdı. Günümüzde artık yasal olsa da olmasa da 10 evden 5’inde IP TV’lere rastlamak mümkün. Aslında yasal bir hizmet olarak piyasada bir çok bilinir kurum tarafından dağıtımı olsa da kullanıcılar tüm platformların içeriklerini ayrı ayrı satın almak istemediğinden dolayı tek bir platform halinde bütün içerikleri kendi bünyesinde barındıran ‘Yasal Olmayan’ IP TV servislerini kullanıyor.

Ülkemizde Yasal Olan IP TV Servisleri Hangileridir ?

Öncülüğünü Türk Telekom’un gerçekleştirdiği IP TV sektörünün en önemli üyelerinden olan Tivibu platformu yasal olan IP TV servislerinden biridir. Ayrıca alternatif olarak Turkcell TV+ , ya da Vodafone TV‘de satın alınabilecek yasal IP TV‘ler arasında yer almaktadır.
thumbs_b_c_f01550a90a9742a26d2d18e4f0fb692d.jpg (863×485)

turkcell-tv-plus.jpg (630×300)vodafone-tv-aylik-ne-kadar.jpeg (800×480)

IP TV Yayını Yapanlar İçin Hangi Ceza Yöntemleri Uygulanmaktadır ?

mahkeme.jpg (670×371)

11858 teknik destek

Yasal olmayan IP TV yayını ve dağıtımı yapan kişiler kullanıcıların aldığı cezalardan çok daha büyük cezalara çarptırılıyorlar.
Karşılıksız yararlanma suçuna ilişkin 6-24 ay hapis cezasına çarptırılmakla kalmıyorlar, mevzuata aykırı pazarlama sebeplerinden ötürü 69.086-100.000 TL idari para cezaları uygulanıyor. Yaptırıma mağruz kalan kişi ve kurumlara ayrıca anında yayın durdurma cezası da uygulanıyor.

 

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1993 Oylamalar · 1993 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikPhotoshop ile Gölgeler Parlaklık Maskesi Oluşturma
Sonraki İçerikRoidmi Eve Plus Robot Süpürge Kurulumu
İstanbul Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunuyum , Emlak Piyasasında uyguladığım dijital pazarlama yöntemleri ve bu yöntemleri kullanırken tanışmış olduğum grafik tasarım, web ve sosyal medya yönetimi ile birlikte Teknolojinin bir çok dalıyla tanıştım ve hayatımın bir parçası haline geldi. Bu bilgi ve birikimler ile sizlere de faydam dokunacağı için TeknoDestek ailesi ile birlikteyim , bizi takipte kalmaya devam edin :)

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.