iOS ve Android Covid-19 Maruz Kalma. iOS ve Android Cihazlarda Covid-19 Maruz Kalma Bildirimleri. Fakat Dünya üzerinde meydana gelen Covid-19 salgını binlerce can kaybı ve insanlar arasında olan ilişkilerin azalmasına sebep oldu.

Covid-19 salgını ile ilgili birden fazla önlemler alındı ve uygulanmaya başlandı.

Bu önlemlerden bir tanesi de teknoloji ile gerçekleşti. Ancak Apple ve Google’in işbirliği yaparak Covid-19 Maruz kalma bildirimleri sayesinde kullanıcılar, covid-19’ a maruz kalmış kişileri öğrenebiliyor. Ve kendilerince önlem alarak salgından koruna biliyor.

Peki Covid-19 Maruz kalma bildirimleri nasıl çalışıyor bilgi sahibi olalım;

Apple ve Google tarafından geliştirilen bu uygulama, gizlilik ilkelerine oldukça önem gösteriyor. Fakat Bu sebepten dolayı uygulama kişilerin konumunu takip etmiyor ve kişisel bilgilerini saklamıyor.

11858 teknik destek

Uygulamanın çalışma mantığı da oldukça basit. Fakat Uygulamayı etkinleştirdiğimiz de  Covid-19’a maruz kalmış biriyle yakın yerde bulunuyorsak uygulama bizlere Bluetooth bağlantısı ile bildirim gönderir.

Bu uygulama sayesinde yakınımızda Covid-19’a yakalanan bir kişinin olduğunu öğrenip ve önlem alır.

Tabi bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için Şart var. Covid-19’a yakalanan kişilerin bu uygulamaya test sonuçlarını girmeleri gerekiyor.

İphone cihazlarda Covid-19 maruz kalma bildirimi  etkinleştirmek için  aşağıdaki adımları takip edin;

Adımlardan öncesinde bilgi olarak ekleyelim; Öncelik olarak bu uygulamayı kullanabilmemiz için İOS 13.7 sürümünü veya daha üst versiyonunu kullanıyor olmamız gerekecektir.

1) Telefonumuzda ayarlar bölümüne giriş yapalım.

2) Bu alanda maruz kalma bildirimine giriş yaparak seçeneği aktif hale getirelim.

Not olarak ekleyelim bu uygulama şu anlık sadece ABD’de kullanılıyor. Yakın zamanda ise tüm dünyada uygulanması planlanıyor.

Android cihazlarda Covid-19 maruz kalma bildirimi nasıl etkinleştirilir sorusu yanıtlayalım;

Android cihaz kullanıcıları bu uygulamayı apple da olduğu gibi kolaylıkla etkinleştirip kullanamıyor. Ancak Bu cihazlarda Google Play mağazası üzerinden uygulamayı indirerek etkinleştirmemiz gerekecektir.

Apple ve Google’in geliştirdiği bu uygulama günümüzde salgından korunmak ve bir kat daha fazla önlem almak için oldukça güzel. Ve kullanışlı bir uygulamadır.