Android’in Apple’ın iOS mobil işletim sistemini her gün yenmesinin birçok nedenini sayabiliriz. Google’ın alternatifi daha açık bir platform, seçenek, değer, çok yönlülük ve özelleştirme sunar. Ancak Android çok daha iyiyse, iOS kullanıcılarını iPhone’lara ve iPad’lere bağlı tutan nedir?

Birçoğu bunun bir markalaşma ve statü meselesi olduğunu iddia etse de. Nedenlerin gösterişin ötesine geçtiğine inanıyoruz. Biz her şeyden önce teknoloji severiz. Ve iOS’un Android’den daha iyi yaptığı bazı şeyler olduğunu kabul etmek zorundayız. Onlar hakkında konuşalım.

ios android

iOS’un Android’den daha iyi yaptığı beş şey

iOS genellikle daha hızlı ve sorunsuzdur

Her iki platformu da yıllardır her gün kullandığım için iOS kullanırken çok daha az aksaklık ve yavaşlamayla karşılaştığımı söyleyebilirim. Performans, iOS’un genellikle Android’den daha iyi yaptığı şeylerden biridir. Bu, iPhone’un içindekiler göz önüne alındığında saçma görünüyor. iPhone 13 Pro Max , şu anda en güçlü Apple akıllı telefonu ve 6 GB RAM’e sahip altı çekirdekli bir CPU’ya sahip. Bu özellikler, mevcut Android telefonlarında en iyi ihtimalle orta seviye olarak kabul edilir.

Gerçek şu ki, teknik özelliklerde biraz kaybolmaya meyilliyiz ve çoğu zaman neyin önemli olduğuna bakmayı unutuyoruz. Performans yalnızca güçlü özelliklerden gelmez. İşlemci gücünde çekirdeklerden ve hız saatlerinden daha fazlası var. Apple işlemcilerinin Qualcomm’dan daha iyi olduğu kanıtlanmıştır. Gary Sims’imiz, kapsamlı makalesinde nasıl olduğunu açıklıyor .

Apple işlemcileri daha iyi olsun ya da olmasın, en önemli şey iOS’un Apple’ın ürettiği birkaç cihazla mükemmel çalışacak şekilde optimize edilmiş olmasıdır. Bu arada Android, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer ürünlerden oluşan bir denizin içine düşüyor. Yazılımı donanım için optimize etmek OEM’lere bağlıdır ve bazen bunda yetersiz bir iş çıkarırlar.

ios android2

iOS kullanımı çok basit

Bazen, Android hakkında sevdiğimiz şey. Onu genel tüketici için daha az çekici bir platform haline getiriyor. Google ve ortak üreticileri, Android’i daha sezgisel hale getirme konusunda giderek daha iyi hale gelse de. Gerçek şu ki, hala biraz kafa karıştırıcı olur. Rastgele simge yerleşimleri, sonsuz ayarlar ve tam özelleştirme ile uğraşmak herkes için değildir. Ayrıca, çoğu Android telefon birbirinden farklı göründüğü. Ve hissettirdiği için telefon üreticileri arasındaki tutarsızlık bir öğrenme eğrisi oluşturur.

Apple hayranları işletim sistemlerinin sadeliğini seviyor ve bu. iOS’un Android’den daha iyi yaptığı şeylerden biri olduğu tartışılabilir. iOS için fazla bir şey yok ve bu da cazibenin bir parçası. Pek çok iPhone sever, bir telefonun uğraşmasını ve kişiselleştirmesini istemez. İyi çalışan, kullanımı kolay ve onları içeriklerine en az çabayla götürebilecek bir cihaz ister. “İşe yarıyor” ifadesinin anlamı budur.

Zamanında güncellemeler

Yazılım güncelleme, iOS’un Android’den daha iyi yaptığı şeylerden biridir. iOS aygıtınız en son güncellemeyi almaya hak kazanırsa, başlatıldığı anda alacaktır. Bu, daha fazla kaynak yoğun iOS sürümlerini çok iyi idare edemeyen eski cihazlar için kötü bir haber olur. Bu başka bir konu ve yalnızca önemli ölçüde daha eski bir Apple cihazınız varsa endişelenecek bir şey.

Güncelleme işlemi, Google’ın Android ekosisteminde olduğu kadar sorunsuz değil. Google, yalnızca Pixel 6  veya Pixel 5a gibi kendi ürünlerine doğrudan güncellemeler verir ve bunların bile bazen verimli bir şekilde güncelleme almada başarısız olduğu bilinmektedir .

ios android1

okumaya devam edin : Android Cihazlar İçin En İyi 3 Navigasyon Uygulaması

Apple ekosistemi

Bu daha çok bir bağ çünkü Google, hizmetlerini son birkaç yılda cihazlar arasında entegre etme konusunda çok daha iyi hale geldi. Ne olursa olsun, iPhone’lar, iPad’ler. Apple TV’ler , Apple Saatler ve Mac bilgisayarlar gibi Apple ürünleri iCloud , iMessage , FaceTime ve diğer şirket içi hizmetlerle sıkı bir şekilde entegre edilmiştir . Google’ın çok iyi çalışan rakip hizmetleri olsa da. Bir öğrenme eğrisi vardır ve sezgisel olarak bağlı hissetmezler.

Temel Google hizmetlerine erişmek için gereken uygulamalardan bazıları önceden yüklenmemiş. Bu da kullanıcıları Google Play Store’da onları aramaya zorluyor. Bu, çoğumuz teknoloji meraklısı kullanıcılar için çok büyük bir şey gibi görünmez. Ancak bazıları için göz korkutucu bir görev veya en azından bir sıkıntı olur.

Güvenlik

Google’ın güvenlik güncellemelerinin daha tutarlı hale gelmesi sayesinde bu konu eskisi kadar tek taraflı değil. Google, Google Play Store’un güvenliğini sağlamaya ve telefonlarınızın ve bilgilerinizin güvende kalmasını sağlamak için önlemler eklemeye devam etti. Bunlar, korumalı alan, iki adımlı doğrulama. Google Play Protect, daha fazla kontrol edilen uygulama izinleri ve daha fazlasını içerir. Bu yükseltmeler, daha eğitimli kullanıcılarla birlikte , iOS’a rakip olmaya başlayan sağlam Android güvenliği sağlar.

Son Güncelleme 5 Mayıs 2022 Yazar Pınar Güldökmez