iOS 16'da Gönderdiğiniz SMS'leri Düzenleme

Bu yazımızda iOS 16‘da gönderdiğiniz SMS‘leri düzenleme ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

iOS 16 ile birlikte artık iPhone’da gönderdiğiniz SMS’leri güncelleyebiliyorsunuz. SMS’i gönderdikten sonra 15 dakika içerisinde, gönderdiğiniz SMS’i düzenleyebilirsiniz.

iPhone telefonunuzda gönderdiğiniz bir SMS’i düzenlemek için parmağınızı SMS’e basılı tutun. Ardından Düzenle (Edit) seçeneğini seçin.

Bu özellik, iOS 16 güncellemesi almaya uygun tüm iPhone‘lara gelecek. Ve yalnızca iOS 16 güncellemesine sahip iPhone‘larda kullanılabilecek.

Klavyede otomatik düzeltme özelliği açık olsa bile, mesaj yazarken yazım hatası yapmak çok olasıdır. Bu nedenle, iOS 16 ile sunulan yeni bir özellik, SMS’leri gönderdikten sonra bile düzenlemenize olanak sağlar. Böylece hiç kimse hatalı mesajlarınızı görmek zorunda kalmaz.

Not: iMessage uygulamasına gelen bu yeni özellik, iPhone’lar için yayımlanacak bir sonraki sürüm güncellemesi olan iOS 16‘nın bir parçasıdır. iOS 16 sürüm güncellemesi, (2022) sonbaharda yayımlanacak. Ancak iOS 16’ın βeta sürümünü indirebilirsiniz. Ve bu özelliği şimdiden kullanmaya başlayabilirsiniz.

iPhone’da SMS Mesajlarını Düzenleme

Öncelikle, iMessages’a gelecek olan bu özellik ile yalnızca, cihazınızda mavi baloncuklar halinde görünen, diğer Apple cihazlara gönderdiğiniz SMS’leri düzenleyebileceğinizi belirtelim. Android gibi, Apple ürünü olmayan telefonlara gönderdiğiniz, yeşil baloncuklar şeklindeki SMS’leri güncelleyemezsiniz.

  • Gönderdiğiniz ve güncellemek istediğiniz bir SMS mesajını düzenlemek için, mesaja dokunun ve basılı tutun. Açılan menü listesinde Düzenle (Edit) menüsüne dokunun.

iOS 16'da Gönderdiğiniz SMS'leri Düzenleme

Artık SMS’i istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Ancak mesajın tamamını silemezsiniz. Güncellemeyi tamamladığınızda, SMS’i kaydedip tekrar göndermek için ✓ (onay – check) işareti simgesine dokunun. Mesajınızın güncel hali, mesaj attığınız her cihazda, orijinalin SMS’in yerini alacak.

SMS’i gönderdikten sonra 15 dakika içerisinde güncelleyebilirsiniz. 15 dakikadan sonra düzenleme seçeneği kaybolur.

iOS 16'da Gönderdiğiniz SMS'leri Düzenleme

iOS 16 Güncellemesi Olmayan iPhone’a Sahip Birine Gönderdiğiniz SMS’i Güncellediğinizde Ne Olur?

iMessage uygulaması olmayan (Android kullanan) birine gönderdiğiniz SMS’i düzenleyemeyeceğinizi belirtmiştik. Ancak, iPhone (ve dolayısıyla iMessage uygulaması) kullanan birisine SMS göndermiş olsanız bile, cihazını iOS 16 sürümüne güncellemediği sürece, SMS güncelleme özelliğini kullanamazsınız.

SMS güncelleme özelliğinin çalışması için, mesaj gönderdiğiniz kişinin (ya da kişilerin) iPhone‘larında iOS 16, iPad‘lerinde iPadOS 16, Mac‘lerinde ise macOS Ventura sürüm güncellemesi olması gerekir.

SMS gönderdiğiniz kişiler cihazlarını güncellemedilerse, SMS düzenleme seçeneğini yine görmeye devam edeceksiniz. Ancak, güncellediğiniz SMS eskisinin yerine geçmek yerine, Düzenlendi (Edited to) etiketiyle birlikte yeni bir mesaj olarak gönderilecek.

iOS 16'da Gönderdiğiniz SMS'leri Düzenleme

Bu yazımızda iOS 16‘da gönderdiğiniz SMS‘leri düzenleme ile ilgili detaylı bilgi verdik.

iOS 16’da Gönderdiğiniz SMS’leri Düzenleme

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilrisiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazıladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.