Ana Sayfa Mobil İOS 14.5 Uygulama Takibi Neden Kapatılmalı?

İOS 14.5 Uygulama Takibi Neden Kapatılmalı?

0

Henüz iOS 14.5’i indirmediyseniz uzmanlar, gizliliğinizi etkileyecek önemli bir güncelleme içerdiği için bunu şimdi yapmanız gerektiğini söylüyor.

Apple’ın iOS 14.5’i, hangi uygulamaların verilerinizi alacağını kontrol etmenizi sağlayan “Uygulama İzleme Şeffaflığı” adlı bir özellik içerir. Muhtemelen en sevdiğiniz uygulamaların sizi sürekli olarak perde arkasında takip ettiğini biliyorsunuzdur, ancak Apple kontrolü tekrar kullanıcıların eline veriyor.

Artık Takip Yok

Bir yüz maskesi takarken telefonunuzun kilidini açabilmenin ve yeni Siri seslerinin eklenmesinin yanı sıra, iOS 14.5 güncellemeleri, uzmanların “internet tarihindeki dijital gizlilikteki en önemli gelişme” olarak adlandırdığı yeni bir Uygulama İzleme Şeffaflığı özelliğini içeriyor.

İPhone’unuza yeni bir uygulama indirdiğinizde özellik otomatik olarak açılır ve uygulama için izlemeyi kapatmak veya izin vermek isteyip istemediğinizi sorar. Telefonunuza zaten indirilmiş uygulamalar için, telefonunuzun gizlilik ayarlarının altındaki İzleme bölümüne gidebilir, burada her bir uygulama için izlemeye izin verebilir veya izleme iznini kaldırabilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Apple, izlemeyi “uygulamanızdan toplanan kullanıcı veya cihaz verilerini hedeflenen reklamcılık veya reklamcılık ölçüm amaçları için diğer şirketlerin uygulamalarından, web sitelerinden veya çevrimdışı mülklerinden toplanan kullanıcı veya cihaz verileriyle bağlama eylemi” olarak tanımlar.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Elbette bir veri paylaşım uygulaması dendiğinde akla Facebook geliyor. Fitness uygulamaları ve hatta dönem takip uygulamaları dahil her uygulamada dikkatli olmanız gerekiyor.

Uygulama İzleme Şeffaflığının Yararları

Bu yeni özelliğin önemi çok büyük: Bir akıllı telefon üreticisi ilk kez reklam izlemeyi varsayılan olarak kapattı. Google’ın Android’e sahip olması ve Google’ın veri işinde olması nedeniyle Android kullanıcılarının böyle bir özelliği beklememesi gerek.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA