Görünüşe göre tüm “ücretsiz” sosyal medya platformlarımız, içerik oluşturucuların (ve şirketin de) para kazanma araçlarına nasıl sahip olacağına bakıyor. Twitter geçen ay, kullanıcıların en sevdikleri sanatçılara, yazarlara ve diğer içerik oluşturuculara ekstra, özel içerik için abone olmalarını sağlayan Süper Takip özelliğini duyurdu. Şimdi Instagram benzer bir şey üzerinde çalışıyor gibi görünüyor ve buna “Özel Hikayeler” diyor, bu da uygulamanın Hikayeler bölümünde yaşayacağı anlamına geliyor. Henüz geliştirme aşamasında olduğu için çok fazla detay yok.

instagram hikaye resim 1

Instagram, Tech Crunch’a gerçekten bir şey üzerinde çalıştıklarını doğruladı, ancak dolaşan ekran görüntüleri hala sadece dahili prototipler. Bu özellik hala erken geliştirme aşamasındadır ve henüz genel alfa testi için mevcut değildir. Bu, henüz herhangi bir ayrıntıyı tartışma özgürlüğüne sahip olmadıkları anlamına gelir, bu nedenle aldığımız herhangi bir bilgi resmi olmayabilir, ancak prototipin ekran görüntülerinden gelebilir. Resmi olmasalar bile planları hakkında bir fikir edinebiliriz.

İçerik oluşturucular, yalnızca “üyeler” tarafından görüntülenebilen “Özel Hikayeler” yayınlayabilecekler. Üyelerin belirli bir aylık ücret karşılığında içerik oluşturucunun içeriğine abone olacağını varsayabiliriz. Bu, Patreon’un işleri nasıl yaptığına benzer, ancak bu sefer içerik Hikayelerde barındırılacak. Ekran görüntüsü olamazlar, ancak içerik oluşturucu bunu Öne Çıkanlar’a ekleyebilir. Bir istem, onlara “Bunu Hayranlarınız için Öne Çıkanlar’a kaydetmelerini” söyleyecektir, böylece yeni hayranlar sonunda size abone olduğunda görecekleri bir şeyler olabilir.

Görünüşe göre bu özellik, içerik oluşturucuların para kazanmasına yardımcı olma planlarının yalnızca bir parçası. Instagram Başkanı Adam Mosseri daha önce abonelikler, ipuçları ve hatta NFT gibi şeyleri araştırdıklarını söyledi.

Süreç şu an için tam olarak netlik kazanmış değil ancak platforma bir paralı abonelik sistemi dahil edilebilir. Elde edilen sınırlı sayıdaki bilgilere göre bu özel Hikayeler özelliği sadece hesabın paralı aboneleri görebilecek. Eğer bu şekilde  olursa çok daha ciddi bir şekilde suistimal edilme ihtimali olan sistem, yakın zamanda detaylanacak izlemini ortaya çıkarıyor. Çünkü şirket şu an için altyapının gerçek olduğunu ancak kendi içerisinde bir ön test denemesi yaptıklarını dile getiriyor. Bu testten yeni bilgiler ise gelecek günlerde ortaya çıkabilir.

instagram hikaye resim 2

Aradıkları para kazanma araçlarının üç kategorisi var: ticaret (markalı içerik, bağlı kuruluş pazarlaması), içerik oluşturuculara doğrudan ödeme yapan kullanıcılar (kapılı içerik, ipuçları, ödeme türü ürünler) ve IGTV ve Reels gibi şeylerle gelir paylaşımı.

Bunların hepsi ya prototipleme ya da planlama aşamasında olduğundan, bu yıl bir şey görüp göremeyeceğimizi ve ne zaman göreceğimizi gerçekten bilmiyoruz. Ancak Mosseri, yalnızca bir fotoğraf paylaşım uygulamasından uzaklaştıklarını söyler söylemez bazı duyurular ve değişiklikler bekleyebiliriz.