Instagram Kullanıcısı Nedir? Günümüz dünyasında sosyal medya kullanımı çok önemli bir yere gelmiştir ve çoğu insanın en az bir tane Instagram hesabı vardır.

Bu makalemde Instagramda birine tam mesaj yazacağımız esnada karşımıza çıkan” Instagram Kullanıcısı kelimesi nedir?”onu anlatmaya çalışacağım.

Bu konumu akıcılık ve kolay anlaşıla bilirlik açısından üç ana başlık altında toplamaya karar verdim. Bunlar;

A)Sosyal medya nedir ve niçin kullanılır?

B)Sosyal medyada mesajlaşma ve Engellenme olayı gibi yaşanan sorunlar

C)Sosyal medyada karşımıza çıkan bu sorunları nasıl çözeriz?

Sosyal medya nedir?

Sosyal medya özellikle 21.yy’da ortaya çıkan ve gittikçe popülerliği artan bir sanal ortamdır. Mark Zuckerbeg’in Facebook’u kurmasıyla başlayan bu süreç halen devam etmektedir.

Sosyal medyanın amaçları da farklıdır. Bazı insanlar ticaret için bazıları da sosyalleşmek için kullanır. Eğer sosyalleşmek istiyorsanız Dm kutunuzun yani İngilizce açılımı* direct message”nin iyi kullanılması lazımdır. Sosyal medyada Dm kutusundan mesaj atarken bazı insanlar sorunlar yaşayabilmektedir.Peki bu sorunlar nelerdir? Gelin beraber inceleyelim.

Resim instagram 2

Instagram üzerinden konuşalım. Örneğin birine mesaj atmak istiyorsunuz ve onun hesabına tıkladınız ama hesabının üstünde Instagram kullanıcısı yazıyor. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey onun hesap ismine tıklamak ve ana sayfasına gitmek.

Eğer o kişinin ana sayfasına gittiğinizde instagram da kullanıcı adı ve normal ad vardır. Bir kişiyi örneğin etiketleyeceğinizde kullanıcı adı yazar. Herkesin hesapta gördüğü ad ise asıl addır-kullanıcı adı yazıyorsa ve asıl adında Instagram Kullanıcısı yazıyorsa o kişi sizi engellemiştir.

Bir kişi sizi engellediğinde o kişiye takip isteği atamaz hiçbir gönderimini göremezsiniz. Ayrıca attığınız mesajlar ona gitmez. Eğer o kişi sizi engellemediyse ve Instagram Kullanıcısı yine de yazıyosa o kişi hesabını geçici veya kalıcı olarak kapatmıştır.

Sosyal Medyada Engellenme ve Kısıtlanma

Eğer böyle bir şey varsa kişinin profiline gittiğinde ismi ve takipçi sayısı gibi şeyler gözükmez ve profil fotoğrafı bile ortadan kalkar. Kişi yalnızca sizi engellerse profil fotoğrafı durmaya devam eder. Bir diğer durum olara ise kısıtlama olayı var.

Kullanıcı bilgisini ayrıca kısıtladığınız kişi sizin hikayelerinizi ve gönderilerinizi göremez.

Resim instagram 3

Sosyal medyada karşımıza çıkan bu sorunlara bir çözüm yolu var mıdır?

Aslında eğer bir kişi hesabını sildiyse bu hesabını 1 aya kadar tekrar açabilir. Ama bir kişi sizi engellediyse bunun tek bir çözüm yolu olabilir. Ya kişinin engelinizi kaldırmasını beklemelisiniz ki bu pek mümkün değil ya da siz başka bir hesap açıp onu takip edebilirsiniz.

Eğer bir kişi sizi engellemek için engelle tuşuna basarsa karşısına’’X hesabını engelle ’’ya da ‘’X hesabını ve oluşturabileceği tüm hesapları engelle’’ diye iki seçenek çıkar. Eğer o kişi ikinci seçeneği seçerse siz yeni hesap açsanız bile iş işten geçmiş demektir.