Instagram koleksiyon oluşturma özelliği nedir? Nasıl kullanılır? Günümüzde kullanılan sosyal medya platformları içerisinde Instagram rakip uygulamalara oranla ilk sıralarda ki yerini korumaya devam ediyor.

Dev sosyal medya ağı olan Instagram içerisindeki özelikleri sayesinde kullanıcılara bir çok yenilik sunuyor. Bu makalemizde son zamanlarda uygulamaya gelen koleksiyon oluşturma özelliği hakkında sizler ile bilgi paylaşacağız.

Instagram koleksiyon oluşturma özelliği nedir?

Instagram’da koleksiyon oluşturma özelliği paylaşımlara istenildiği gibi koleksiyon ismi verme ve ve bunları bir kategori halinde toplama özelliğidir. Bu özellik sayesinde istediğiniz gönderileri bir çatı altında toplayarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bilinen bir diğer açıklaması ile uygulama üzerindeki fotoğraf ve videoları bir kategori altında toplama özelliğidir. Bu işlemi uygulamak oldukça basit Şimdi hep birlikte Instagram koleksiyon oluşturma adımlarına bir göz atalım.

Instagram koleksiyon oluşturma

1=Instagram’da koleksiyon oluşturmak için ilk olarak uygulamada profil bölümüne gidin. Bu alandan kaydet alanına giriş yapmanız gerekiyor.

2=Ekranda yer alan fotoğrafları koleksiyona eklemek için gönderi kısmında bulunan kaydet basılı tutun.

3=Açılan diğer ekrandan ise seçenekler arasında yer alan fotoğraf veya fotoğrafları koleksiyonlara eklemek için sayfada bulunan + simgesine dokunun.

4=+ yani ekleme simgesine dokunduktan sonra karşınıza açılan pencerede koleksiyona bir isim vermenizi isteyecektir. Bu alandan oluşturmak istediğiniz koleksiyona bir isim belirleyin ve işlemi tamamlamış olacaksınız.

t
Instagram Koleksiyon Özelliği

Bu alanda kısa bir not iletmek gerekirse, Uygulama kullanıcıları, koleksiyonlarını videolar, fotoğraflar gibi isimler ile oluşturabilmektedir. Koleksiyonlar kişisel özelliğe sahip oldukları için başkaları tarafından görünmeyecektir. Ancak kullanıcılar sterse oluşturdukları koleksiyonları takipçileri ile paylaşabilirler.

Bir diğer bilinmesi gereken durumu ise kullanmış olduğumuz uygulamanın mutlaka 10.16 sürümünde olması gerekiyor. Eğer kullanmış olduğunuz Instagram uygulaması bu sürüme güncel değilse platformun sunduğu bu özelliği kullanamayacaksınız.

Instagram koleksiyon silme

Uygulama üzerinde Instagram koleksiyon silme Instagram koleksiyon oluşturma kadar oldukça basit. Peki uygulama üzerinde oluşturduğumuz koleksiyonu nasıl sileceğiz inceleyelim.

r
Instagram Yeniliği

1=Uygulama üzerinde oluşturulan koleksiyonları düzenleme imkanına sahibiz. Bu alanda koleksiyonu düzenle bölümünden  oluşturulan koleksiyonlar silinebilmektedir.

2=Koleksiyon içerisinde bulunan gönderiler içerisinden bir tanesini silmek istiyorsanız koleksiyonun içerisinden bu gönderiyi açın. Açılan ekranda koleksiyonlardan kaldır seçeneğine dokunun.

İşlemler oldukça basit şimdi sizlere Bu özellik sayesinde çeşitli koleksiyonlar oluşturabilir ve bu özelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Bir sonraki yazımız  Instagram Hikayeleri ile Etkileşimi Artırma konusuna sayfamızdan ulaşabilirsiniz.