Instagram Notları

Rehberliğe ihtiyacınız varsa Instagram Notlarının ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını aşağıda açıklıyoruz.

Instagram sık sık ince ayarlar yapar ve platformuna yeni özellikler ekler. Notlar en yeni eklemelerden biri ve jüri bunların kullanıcı deneyimini geliştirip geliştirmediği konusunda hâlâ kararsız.

Instagram Notları Nedir
Instagram Notları Nedir ve Nasıl kullanılır?

Instagram Notları Nedir?

Instagram Notları, en azından Meta dünyasında geçmiş yıla bir selam niteliğindedir. Bunlar, Insta hikayeleri ve TikTok videolarının olduğu bir dönemde, karşılaştırıldığında nispeten eski hale gelen durum güncellemeleridir. Aklınıza takılan her şeyi paylaşmak için Instagram Notlarını kullanabilirsiniz. 60 karakter sınırı var o yüzden ne söylemek istiyorsanız kısa tutun. Eğer çok sınırlayıcıysa ve bankada daha fazla karaktere ihtiyacınız varsa Meta’nın Threads platformu daha iyi bir seçenek olacaktır.

Takipçileriniz, makaralardan ve fotoğraflardan farklı olarak Instagram Notlarınızı akışlarında göremez. Hikayeler aracılığıyla da bunlara erişilemez. Bunun yerine, DM listenizin üstünde yaşarlar ve onları yalnızca ortak olarak takip ettiğiniz kişiler görebilir.

Hikayeler gibi, Notlar da yalnızca 24 saat görünür ve sonrasında kaybolur. Canlı yayındayken, takip ettiğiniz kişilerin Notlarını beğenerek ve yanıtlayarak etkileşim kurabilirsiniz, ancak Notlarını diğer kullanıcılarla paylaşmak imkansızdır.

Instagram Notları Nasıl Kullanılır

Instagram Notları nasıl alınır?

Kademeli bir kullanıma sunulmasının ardından Notes artık dünya çapında kullanılabilir. Instagram uygulamasına entegre olduğundan en son yazılım güncellemesine sahip olduğunuz sürece bu özelliğe erişebilmeniz gerekir. Son güncellemelerde Instagram, müziği Notlarınızla harmanlama özelliğini ekledi. Bu, yalnızca bazı bölgelerde kullanılabilen bir güncellemedir (bununla ilgili daha fazla bilgi yakında).

Instagram Notları nasıl kullanılır?

Sosyal medyada acemi değilseniz, Notes’u kullanmak diğer Instagram özelliklerini kullanmak kadar basit olmalıdır. Şu anda bu yalnızca mobil cihazlara yönelik bir özellik olduğundan Notes’u masaüstünüzde kullanamayacaksınız. Desteğe ihtiyacınız olması durumunda aşağıda Notes’u kullanmaya başlama konusunda bir kılavuz bulunmaktadır.

 1. Instagram’ı açın ve DM simgesini seçin.
 2. DM’lerinizin sol üst kısmındaki profil fotoğrafınıza gidin ve + öğesini seçin.
 3. Düşünce balonunu paylaşın’a takipçilerinize söylemek istediklerinizi yazın. (Hem metni hem de emojiyi kullanabilirsiniz.)
 4. Ekranın alt kısmında Notunuzu kiminle paylaşmak istediğinizi seçebilirsiniz. Bu, takip ettiğiniz takipçiler veya Yakın Arkadaşlar listeniz olabilir.
 5. Son olarak Notunuzu yayınlamak için Paylaş’ı seçin.

  Notlarla Etkileşim

  Başkalarından gelen notları, DM’lerinizde profil fotoğrafınızın yanında bulabilirsiniz. Onlarla etkileşime geçmek istiyorsanız Notlarına dokunun. Bir mesaj yanıtı yazabilir, bir emojiyle geri dokunabilir veya ikisini birleştirebilirsiniz. Cevap verirlerse sohbet DM’lerinizin normal bölümünde devam edecektir.

Instagram Notlarınıza nasıl müzik eklenir?

Bazı Instagram kullanıcıları artık müziği Notes ile birleştirebiliyor. Şu anda yalnızca belirli bölgelerde mevcut ve Instagram bunu yavaş yavaş dünya çapında kullanıma sunuyor. Notes’un en son sürümüne erişebilecek kadar şanslıysanız, aşağıda nasıl parça ekleyeceğiniz ve harika müzik zevkinizi nasıl paylaşacağınız açıklanmaktadır.

 1. Yeni bir Not oluşturun ve profil fotoğrafınızın altındaki müzik simgesini seçin.
 2. Mevcut şarkıların listesine göz atın ve kullanmak istediğiniz parçaya dokunun.
 3. Şarkının hangi bölümünü paylaşmak istediğinizi seçmek için koşu parkuru boyunca ilerleyin.
 4. on olarak Bitti’ye ve ardından Paylaş’a basın.Instagram Notları

  Instagram Notlarını kapatabilir misiniz?

  Geçici bir çözüm olmasına rağmen Notes’u tamamen devre dışı bırakmak imkansızdır. Notlar bölümünde bir profil fotoğrafına uzun basarsanız bir açılır menü görünecektir. Son olarak, belirli bir kullanıcının Notlarını görünümden gizlemek için Notları sessize al’ı seçin.

  Herhangi bir Not görmek istemiyorsanız takipçilerinizin her biri için aynı işlemi uygulamanız gerekir. Bunun ne kadar süreceği ne kadar popüler olduğunuza bağlıdır.

Bir sonraki makalemiz Instagram DM Mesajları Neden Gelmez