Ana Sayfa Sosyal Medya İnstagram İçerik Üreticisi Nasıl Olunur?

İnstagram İçerik Üreticisi Nasıl Olunur?

0

İnstagram İçerik Üreticisi Nasıl Olunur?

 

Hayatımızın bir parçası haline gelmiş instagram üzerinde günün büyük bir kısmını instagram paylaşımları içerisinde dolaşarak geçirebiliyoruz veya aktif bir kullanıcı olmasak bile bazı gönderilerde kendimizi beğenip yorum yapmaktan alıkoyamıyoruz.

Takip ettiğimiz bu sayfaların içerikleri farklı olsa da tek bir ortak özellikleri işlerini iyi yapan bir içerik üreticileri tarafından yönetilmesi. Hayranlıkla takip ettiğimiz sayfalar gibi dikkat çekici içerikler üretip hızlı bir şekilde ilerlemeye, sadık bir kitle oluşturmaya ve takipçilerle etkileşimde bulunmaya değinelim.

Kaliteli içerikler oluşturma

Kaliteli içerikler oluştururken günü boş geçmemesi için hazırlandığı izlenimini oluşturmamalı ve gereken özeni göstermelisiniz. Tabii önce yeni ve çok geniş kitlelere hitap etme şansı bulabileceğiniz bir konsept belirlemelisiniz. Konseptinizi belirledikten sonra başlıca dikkat etmeniz gereken unsurları sıralarsak:

  • Görsel açıdan kusursuz, çözünürlük sorunu bulunmayan gönderiler.
  • Paylaşım açıklamaları, görsel üzerine yazılan metinler.
  • Doğru seçilmiş etiketler.
  • Doğru saatlerde paylaşım yapma.
  • Yorumların zamanında kontrol edilmesi ve cevaplanması.

Takipçilerinizi iyi tanıyabilmek, onlarla etkileşim kurabilmenizi sağlar. Bu da takipçi sayınızı artırma konusunda size fikirler sunacaktır. İstatistikler bölümünden takipçilerinizin demografik bilgilerine, en çok hangi saatlerde aktif olduklarına ve yaşadığı yerlere bakın. Bunları biliyor olmanız içerikleri kimler için hazırlıyor olduğunuz konusunda size kriterler belirlemede yardımcı olacaktır. En çok 20:00 saatlerinde aktif oluyorlarsa 19:30 da paylaşım yapın. İçeriğinizin paylaştıktan çok kısa bir süre içerisinde etkileşim almaya başlıyorsa instagram algoritması gönderinizi daha fazla kişiye ulaştıracaktır. Paylaşımlarınız arasında en çok beğenilen, kaydedilen, yorum yapılan gönderilerinizi saptayın. Bu gönderiler hangi kategoride, ortak noktaları varsa neler bunları tespit edin ve ilginizi buna artırın.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek

Yeni içerikleri test etmek, daha önce paylaşımda bulunmadığınız bir sınıfta içerik paylaşın örneğin eğlenceli komik videolar paylaşıyorsanız bir yetenek videosu paylaşmayı deneyebilirsiniz. Bu paylaşımı analiz ederek takipçilerinizin tepkisini gözlemleyin. Diğer paylaşımlarınız gibi etkileşim alamıyorsanız bu konuda bir içerik paylaşma fikrini uzun bir süre erteleyin.

Paylaşım planı hazırlarken içeriklerinizden çıkardığınız sonuçlara beraber bir paylaşım planı oluşturun. Günlere ve saatlere göre içeriklerinizi hazırlayın ve planınızı işleme koyun.

Beğeni ve takip istemek, acemilik, kaygı ve yetersizlik izlenimi oluşturabileceğini göz önünde bulundurun.  Bunun yerine takipçilerinizden destek almak istiyorsanız paylaşımlarda onlara sorular sorun. Hatta öyle ki bir sonraki paylaşım içeriğinizi bile böylece bulabilme şansınız olabilir. Örnek vermek gerekirse bir dans videosu paylaştığınızı ve açıklamaya ‘Benim gördüğüm en garip dans buydu. Daha tuhaf bir dans videosu izleyen varsa dansın adını yorumlara yazabilir mi?’ gibi bir harekete geçirici yazı eklemek daha fazla yorum almanıza imkan tanıyacak ve daha fazla kişiye ulaşmanıza aracılık edecektir.

Emoji kullanmak, etkileşime geçtiğiniz kişilere psikolojik olarak bir duyguya hazır etmektedir. Günlük hayatımızda da bir mesaj aldığımızda önce gözümüz emojiye dikkat kesilir ve daha mesajı okumadan o duyguya artık hazırsınız demektir. Bu yüzden içeriklerinizi vurgularken açıklamaya, görselin içerisinde mümkün olabildiğince emoji ekleyerek oluşturmak istediğiniz duyguyu vurgulayın.

 

Etiketler eklemek, paylaşımlarınızı daha fazla kitlelere ulaştırmak için önemli bir etken. Yalnız etiket kullanırken spam yapılması ya da gönderiniz ile alakasız etiketler kullanmak instagram algoritması tarafından kısıtlamaya alınarak erişiminizi azaltacaktır. Örnek vermek gerekirse pahalı giysiler satıyorsunuz ve zengin kişilere ulaşmak istiyorsanız #tekne gibi etiketler kullanmanız doğru olmayacaktır. Rekabet edebileceğiniz popülerlikteki ve paylaşımınız ile ilgisi bulunan etiketler eklemelisiniz.

Takipçi sayınız arttıkça proje ve reklam teklifleri gelecektir. Değerlendirmek isteyeceksinizdir ancak bunları yaparken aşırıya kaçmamanız gerekir. Çizginizi değiştirmek çok ani bir takipçi kaybına neden olabilir.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA