Sosyal medya platformlarında çok sayıda trol hesap, fake profil ve her türlü spam ve dolandırıcılık var. Kullanıcılarının gerçek kişiler olmasını sağlamanın bir yolu, farklı türde doğrulama yöntemlerine sahip olmaktır. Instagram, yeni kullanıcıların yalnızca çeşitli kötü nedenlerle oluşturulmuş botlar veya spam hesapları olmamasını sağlamak için bir yöntem olarak video özçekimleri ekliyor.

Sosyal medya danışmanı Matt Navara, söz konusu yenilikten bahsetti. Instagram, özçekim videosu özelliğinin başladığını duyurdu. Bununla birlikte, platformun sahibi Meta, bu özelliğe ilişkin açıklama yaptı. Kullanıcıların veri güvenliği konusunda endişe etmemesi gerektiğini ima etti.Fotoğraf ve video paylaşım platformuna kaydolanlar artık bu videoları gerçek kişi olduklarının kanıtı olarak yüklemek zorunda kalacaklar.

XDA Developers , Instagram’ın kullanıcı kimliğini doğrulamanın bir yolu olarak video özçekimleri gerektirmeye başladığını söylüyor . Bu, yalnızca kaydolan yeni kullanıcılar için geçerli olacak ve mevcut kullanıcılardan en azından şimdilik bir tane göndermeleri istenmeyecek. Kaydolduğunuzda, başınızı farklı yönlere çevirmeniz gereken kısa bir video göndermenizi isteyen bir bildirim alacaksınız. Videoyu göndermek, “gerçek bir kişi olduğunuzu ve kimliğinizi teyit etmelerine” yardımcı olacaktır.

instagram resim 1 1

Tabii ki burada büyük bir endişe gizliliktir. Tabii ki Instagram’ın sahibi olan Meta (eski adıyla Facebook). Video selfie’lerin hiçbir zaman platformda görünmeyeceğini ve 30 gün sonra sileceğini kullanıcılara garanti ediyor. Biyometrik verileri de kullanmayacaklar ve bu özçekimlerle yüz tanıma teknolojisini kullanmayacaklar. Yapacağı tek şey, söylediğiniz kişi olduğunuzu ve gerçek bir insan olduğunuzu doğrulamak için AI algoritmalarına yardımcı olmaktır.

İnstagram artık daha güvenli

Instagram aslında video selfie doğrulamasını geçen yılın sonlarında başlattı. Ancak karşılaştıkları bazı teknik sorunlar nedeniyle hemen geri aldı. O zamandan beri, bunun üzerinde çalışıyorlar ve görünen o ki. Şimdi zaten daha fazla kullanıcıya sundukları için ilk etapta yanlış olanı düzeltmişler. Tinder ve Bumble gibi bazı flört uygulamaları, kimliği doğrulamak için farklı açılardan çekilmiş. Fotoğrafları kullanıyor ancak video özçekimleri daha sağlam görünüyor.

instagram resim 2 1

Bu nedenle, yakında Instagram’a kaydolmayı planlıyorsanız veya farklı bir hesap oluşturuyorsanız. Basit bir video selfie çekmeniz gerekeceğini unutmayın. Mevcut kullanıcıların da bu yöntemle kimliklerini doğrulamaları gerekip gerekmediğini daha sonra öğreneceğiz.