İnstagram da organik takipçi artırmanın yolları için belli başlı kuralları uygulamanız yeterli olacaktır. İnstgram üzerinden gelir elde etme fırsatı ve popülarite algısı arttıkça İnstagram olan ilgi de beraberinde arttı. Uzun süreler emek harcamadan kısa yoldan fazla takipçi elde etmek isteyen kullanıcılar, takipçi satın almak gibi ciddi hatalar yapıyor.

Bu durum İnstagram sayfanızın kapanması gibi ciddi sorunlar yaratabilir. Bunun yerine sizin de oldukça işinize yaracak organik takipçiler elde etmeyi planlayın. Peki, organik yoldan İnstagram takipçi artırmak için neler yapmanız gerekiyor? Şimdi bunlara bakalım.

Niş Bir Fikir Belirleyin

Niş bir fikir olmazsa olmazlardandır. Nişinizi açıkça tanıtan iyi derecede planlanmış bir İnstagram hesabı oluşturmak, profil ziyaretçilerini takipçilere dönüştürmenin en etkili yoludur. Birisi profilinize girdiğinde, hesabınızın neyle alakalı olduğunu anında anlaması sizin için oldukça iyi olur. Bundan dolayı İnstagram hesabınızı nişinizle alakalı gönderilerle donatın. Aynı zamanda görsellerin veya video kapaklarının renk uyumuna da özen gösterirseniz çok daha iyi olacaktır.

resim instagram 1

Süreklilik Gösterin

Aktif bir şekilde İnstagram da sürekli paylaşımlar yapmanız gerekmektedir. Araştırmalara göre, yapmanız gereken paylaşım sayısı günde 1-2 gönderidir. Bu şekilde etkileşiminiz yüksek kalır ve içeriğinize ziyaretçi çekmek için daha fazla fırsatınız olur. İnstagram’da paylaşım yapmak için en etkili paylaşım zamanını bilmek de, özellikle İnstagram’ın algoritması açısından bir hayli önemlidir.

Önerilen gönderi süreleri, değişiklik göstermekle birlikte etki süresi de artabilir. Bazıları, ilk gönderileri için sabah 8’den 9’a veya öğleden sonra 2’den akşam 5’e, ikinci gönderi için saat 5’e kadar paylaşım yapmayı öngörürken, bu tutarsızlık içerik planlayıcılar için gerçek bir kafa karışıklığı oluşturabiliyor. Fakat siz, takipçilerinize uygun olan saat diliminde paylaşmanız en doğrusu olacaktır.

SEO Ayarlarınızı Optimize Edin

İnstagram gönderilerinizi arama sonuçları için optimize etmek, takipçi sayınızı artırmak için önemli bir değere sahiptir. İnstagram SEO ayarlarının yeni kullanıcıların hesabınızı bulmasını kolaylaştırdığı birçok şekilde kanıtlanmıştır. Bunun için İnstagram gönderilerinizi yüklerken SEO ayarlarınızı da yapmanızda fayda vardır. Gönderilerinizin altına onlarla alakalı kelimeler girebilirsiniz. Aynı zamanda hashtag kullanarak görünürlüğünüzü de artırabilirsiniz.

Hashtag Kullanarak Ön Planda Olun

Hashtag’ler İnstagram’da popülerliği artırmak için bir hayli önemlidir. İçeriğinize daha fazla erişim istiyorsanız, etkili bir hashtag stratejisine ihtiyacınız var demektir. Bu, kelimelerinizi çok geniş ve genel olanlarda kullanmak yerine birkaç hedefli, belirli hashtag’e odaklamanız gerektiği anlamına gelir. Bu içeriğinizi, hedef kitlenizin kontrol etmesi muhtemel olan ilgili hashtag kelimelerle mümkündür. Hashtag‘ler, İnstagram takipçileri satın almanızdan daha akıllıcadır. Emin olun farkı kısa sürede sizlerde gözlemleyeceksiniz.

resim instagram 3

IGTV İçerikleri Oluşturun

IGTV içerikleri İnstagram algoritması tarafından daha fazla ön planda tutulmaktadır. Bunun yanı sıra kullanıcılar IGTV gönderilerinde vakit geçirmekten daha fazla keyif almaktadır. Bu durumu kendi lehinize kullanırsanız, kısa sürede takipçi kazanmanız olası olacaktır. İnstagram fikrinizle alaklı IGTV içerikleri üreterek onları hashtag eşliğinde paylaşabilirsiniz. Böylece keşfedilme ve abone kazandırma gücü çok daha yüksek olacaktır.

Takipçilerinizle Etkileşim İçerisinde Olun ve Onlara Değer Verin

Unutmamalısınız ki yüksek takipçiye ulaşmanıza yardımcı olacak kişiler takipçilerinizdir. Bunun için takipçilerinizde olabildiğince sık bir etkileşim içerisinde olun ve onlara değer verdiğinizi hissettirin. Sizinle iletişim içerisinde olmak isteyen bazı takipçilerinize geriş dönüş yapmanız size birçok şey kazandırabilir. Aynı zamanda takipçilerinizin isteği ve onların seveceği içerikler oluşturmalısınız. Takipçilerinizin ilgi alakası olmayan gönderiler paylaşmak, onların takipten çıkmasına neden olabilir.