Apple iOS 15.4 Güncellemesi yayınlandı. İki aydır süren test çalışmalarının ardından iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 güncellemesi kullanıcılarla buluşuyor. Güncellemenin temelleri emoji ve Face ID üzerine kurulu. Elbette güncelleme hakkında bu kadar kısa bilgi vermek doğru olmaz.

resim ios 3

 

iPadOS 15.4 ve iOS 15.4 Güncellemesi Nasıl Yüklenir?

Apple’ ın güncellemelerinin kablosuz bağlantıyı desteklediği bilinir. iOS 15.4 ve iPadOS 15.4’e geçmeyi planlayan kullanıcılar şu adımları takip edebilirler.

11858 teknik destek
  •  Ayarlara girelim
  •  “Genel” bölümüne dokunalım
  •  Yazılım Güncelleme seçeneğine dokunalım
  • iOS 15.4 güncellemesinin boyutu biraz büyük. Bu yüzden güncellemenin normalden biraz uzun sürebileceğini unutmayalım.

 

iOS 15.4 Güncellemesi ile Neler Gelecek?

iOS 15.4 güncellemesi ile gelen en büyük yeniliklerden biri Face ID ye gelen yenilik.Maske ile Face ID kontrolü mümkün olacak. Bu özelliğin açıklanmasından sonra bazı sorular sorulmaya başlandı. Apple’ ın kullanıcı yüzünü nasıl tanıyacağına dair sorulara Apple’ dan cevap geldi.

Maske ile Face ID kontrolü mümkün olacak.

iOS 15.4 güncellemesi yüklendikten sonra birkaç adım daha uygulanması gerekiyor. Tüm bunlara karşın Apple en güvenli yolun tam yüz koruma olduğunu söylüyor. Ancak istenmesi halinde Maske ile giriş yapmak da mümkün olacak. Face ID yi destekleyen cihazlar şimdilik iPhone 12 ve iPhone 13 serisi cihazların tamamı. Elbette Apple yeni cihaz ürettikçe bu skala artacaktır.

Yeni Emoji Paketi ile iOS 15.4 güncellemesi ile gelen yeniliklerden biri de emoji eklentileri. Yeni paket emoji 14.0 içeriğine eklendi.

Evrensel Kontrol

İlk kez WWDC 2021’ de duyurulan iPadOS 15.4, macOS 12.3 ile birlikte uzun zamandır evrensel kontrolü destekliyordu. Kısaca bahsetmek gerekirse Evrensel kontrol; fare, klavye ve monitör kullanarak birden fazla Apple ürününü kontrol etmenizi sağlayan sistem. Apple’ ın ekosisteminin önemli bir parçası olmaya büyük ölçüde aday.Kısayol tuşları hakkında ayrıca bir bildirim almayacak.

15.4 Güncellemesi ile iPhone Temassız Ödeme Seçeneği Aktif Olacak

resim ios 2

Ancak temassız ödemenin tam anlamıyla ne zaman sisteme entegre edileceği net değil.Apple iOS 15.4 Güncellemesi yayınlandı

iPhone 15.4 Güncellemesi Yeni Siri Sesi ile Gelecek

Apple’ ın açıkladığı yeniliklerden biri de yeni Siri seçeneği. iPhone’ da Amerikan seçeneğini kullananlar için kişiselleştirilmiş Siri hizmete sunulacak. Bunlardan sonuncusu da Siri olarak kayda geçti. Ayrıca çalışmaların devam edeceği de belirtildi.

Son iPhone Güncellemesinde Gelen Diğer Yenilikler

Güncelleme içeriği bunlarla sınırlı değil. Kayda değer birkaç değişiklikten daha söz etmek gerekiyor. Telefon piyasasında her güncellemenin olumlu karşılanmadığı bir gerçek. Ancak bu güncellemelerin köklü olmadığı ve işe yarar olduğu ortada. Güncellemelerin içeriğini belirleyen en önemli unsurun kullanıcı talebi olduğunu da unutmamak gerek.