Daha önceden incelediğimiz Keenetic Extra DSL modeminin bir alt modeli olan Keenetic Omni DSL modelini inceleyeceğiz. Evinizde kullandığınız internetinizi güçlü bir şekilde kullanabileceğiniz ve fiyat olarak uygun olan Keenetic Omni DSL modemi ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

10548401864754

Extra DSL modeline göre bazı özelliklerini taşımayan Omni DSL modeminde her biri 5 dBi bulunan 2 adet anten bulunmakta. Bu antenlerle geniş bir hareket ile sinyal gücünüzü istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. 2. GHz wifi desteği ile 300 Mbps indirme hızı ile kullanıcılarını memnun edecek seviyede. Bu modemin en önemli özelliği ise içerisinde bir işletim sisteminin olması. KeeneticOS işletim sisteminin yüklü olduğu bu cihaz 128 MB DDR2 SDRAM ve 128 MB flaş bellek özellikleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca KeeneticOS işletim sistemi 700 MHz hızında çalışmakta. Keenetic Omni DSL modeminin tasarımına bakacak olursak diğer modellerle arada çok bir farkın olmadığı görülüyor. 4 adet Ethernet portu yine cihazın arka tarafına konumlandırılmış durumda. Bu bölümde ayrıca bir telefon kablosu girişi, güç tuşu, sıfırlama tuşu bulunuyor. Ön tarafında WPS ve Wi-fi düğmeleri yer alıyor. Sağ kısmına gelecek olursak burada ise USB portu ve fonksiyon tuşu yer alıyor.

10548402028594

Cihazın kurulumunu iki şekilde yapabilirsiniz. Bunların en basit olanı akıllı telefonunuzdan uygulama ile kurulumunu sağlamak. İOs veya Android cihazlarınızdan Keenetic uygulamasını indirerek kurulumunu oldukça basit bir şekilde yapabilirsiniz. Modemin altında bulunan kodu uygulama içerisinde okutarak cihazı wifi şebekenize bağlayıp kurulumu tamamlayabilirsiniz. Ayrıca bu uygulama içerisinde cihaz ile alakalı detay ve ayarlama özellik bilgilerini bulabilirsiniz. İkinci kurulum seçeneğinde ise aynı uygulamayı bilgisayarınıza yükleme yaparak kurulum işlemlerini tamamlayabiliyorsunuz.

Omni DSL 01

Omni DSL, Extra DSL’den farklı olarak tek bant Wi-Fi desteğine sahip. Sadece 2.4 GHz bandı destekleniyor ve 802.11n desteğini veriyor. Ancak 300 Mbps’lik hız bile çoğu kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacağını söyleyebiliriz. Söz konusu kablosuz ağ güvenliği olduğunda, Omni DSL’in de diğer Keenetic ürünleri gibi WPA3 desteğini sunmakta. Kablosuz ağ ayarlarınızı yaparken WPA3 şifrelemesini seçebilir ve ek koruma sağlayabilirsiniz.