Dünya çapında gelişen teknoloji ile birlikte 3D teknolojisi de hız kesmeden gelişimine devam ediyor.

3D yazıcıları ile birlikte 3D kalem teknolojisi de geçtiğimiz dönemlerde çıktı. 3D kalem toplum üzerinde oldukça ilgi gördü ve beğeni topladı.

Şimdi hep birlikte 3D kalemi tanıyalım ve 3D kalem ile neler yapabiliriz inceleyelim.

3D Kalem( 3 Boyutlu Yazıcı Kalemi) Nedir?

3D Kalem için aslında 3D yazıcı diyebiliriz. 3D yazıcılardan farkı ise b ilgisayar üzerinden tasarlanmış bir çizim olmadan elimizle 3D kalemi kontrol edebiliyor ve yönetebiliyoruz.

3D yazıcılarda motorların X,Y,Z eksenindeki hareketleri kendimiz yapabiliyor ve oluşan katmanlardan ise bir model elde edebiliyoruz.

3D Kalem( 3 Boyutlu kalem) nasıl kullanılır?

3D kalem bir güç kaynağına bağlanır ve bu bağlantı sayesinde sıcaklığı artmaya başlar.3D yazıcılarında olduğu gibi içerisine yerleştirilen filament, ısınan extruder bölgesinde eritilerek geçer. Tabiki bu işlem kalem üzerinde yer alan bir tuş ile kontrol edilir.

Kalem içerisinde yer alan Filamentler termo plastik hammadde olduklarından dolayı belirli bir ısıdan sonra akışkan bir hal almaya başlıyor.

bisiklet kule

3D kalemlerin sıcaklık değerleri değişiklik gösterebiliyor. Örnek olarak eklersek almış olduğumuz bir 3D kalemi 80-160 derece sıcaklıkta çalışırken başka bir 3D kalemi ise 80-130 derece değerlerinde çalışabiliyor.

3D Kalemlerde bu özelliğinin yanı sıra hız seçeneklerini de barındırdığını eklemeliyiz. Kullanılan bazı 3D Kalemlerinde baskı hızını ayarlayabilir hızını normal değerlerin üzerine çıkarabiliriz. Bu işlem için kalemimizi hızlı moda almamız yeterli olacaktır.  Tabiki bu hız özelliği her 3D kalemde mevcut değil.

3D Kalemler ile neler yapabiliriz inceleyelim;

3D Kalem ile ev dekorasyonumuzda, projelerde ve günlük kullandığımız eşyalarımızı süsleyebiliriz. İnce ve detaylı bir işçilikle el yapımı bir 3D yapı oluşturabiliriz.

3D Kalem ile 3D Yazıcılardan elde ettiğimiz baskı örneğini onarabilir ve üzerinde değişiklik yapabiliriz.

resim

3D yazıcılardan aldığımız baskılardaki hata ve deformasyon gibi olumsuz durumlarda oldukça etkili ve kolay çözüm sağlaması yönünden oldukça güzel duruyor. 3D Kalem ile 3 boyutlu tasarımlarımızı bir kâğıda çizmek yerine kalem yardımı ile de oluşturabiliriz.

 

3D Kalemim var ama nasıl kullanabilirim diye tedirgin olan kullanıcılar içinde oldukça güzel bir özellik olan kalıp özelliğini tanıyalım.

3D Kalem kullanımını kolaylaştırmak için bazı hazır kalıplar mevcut. Bu hazır kalıplar ile el alışkanlığı sağlayabilir ve kendi süslerimizi üretebiliriz. Bu Kalıplara birkaç örnek verelim.

1)Kalıp melek

melek 1

2)Kalıp bisiklet

bisiklet

3)Kalıp Eyfel kulesi

kule

3D Kalemler oldukça eğlenceli ve kullanışlı olması bakımından kullanıcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor.