Gelişen teknoloji belirli bir alanda  kalmayıp bir çok dalda  yenilikler yaratmaya devam ediyor. Dünya çapında gelişen bilgisayar teknolojileri ile birlikte  gelişim gösteren diğer dallar arasında yeni yazılım sistemleri, donanım, güncel modern sistemler ve özgün programlar gün geçtikçe yenilerini eklemeye devam ediyor.

Gelişim gösteren bu yeniliklerden bir tanesi de Hologram teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. Makalemiz de Hologram teknolojisi ne olduğunu ve nasıl hangi alanlarda kullanabileceğimizi  yakından öğrenelim.

kapak 6

Hologram teknolojisi kişilerden ve cisimlerden  yayılan dalgaları bir araya getirerek üç boyutlu yapıları oluşturuyor. Hologram teknolojisi bir lazer sayesinde  özellikler güvenlik alanlarında oldukça fazla kullanılıyor ve ilgi görüyor.

Üç boyutlu görüntülerin özgürlüğünün kısıtlanmaması, taklit edilmemesi, kopyalanmaması ve benzeri bir çok alanda kullanılması için  önemli olan işlemlerde kullanılır. Lazer ile çekilen üç boyutlu görüntüler hologram teknolojisi ile saklanır aynı zamanda üç boyutlu alanlara aktarımı sağlanır.

3

Üç boyutlu alanlara aktarılan hologramlar hareket edebilme özelliğini de içerisinde barındırır..

Üç boyutlu sistem sayesinde Hologram teknolojisi ile   eğlence dünyasında hayatta olmayan ünlüleri sahneye yansıtma amacında  kullanılıyor ve son zamanlarda oldukça ilgi gören popüler bir özelliğe kavuşturulduğunu  söyleyebiliriz..

Hangi alanlarda kullanabiliriz?

Hologram teknolojisi günümüzde hemen hemen her alanda hayatımızda diyebiliriz.

*Sanayi

*Kozmetik

*Tarım

*Güvenlik

Özellikle tarım başta olmak üzere hologram ürünleriyle sıklıkla karşılaşıyoruz. Tüm bu alanlarda güvenli ticaret için hologram teknolojisi tercih ediliyor. Organik tarım ürünleri, ilaç, bilgi depolama, orijinal parçalarda kullanılarak sahteciliğin önüne geçiyor.

Kredi kartları ve kimlik kartları üzerinde de hologramlar yer alıyor. Kredi kartları üzerinde yer alan gri renkli bir parça yer alır bu hologram yapısıdır. Bu hologramlar kopyalanarak işlem görmesi oldukça zor bir işlemdir.

kk

Üretimi ve kullanımı nasıl olur?

Hologram oluşturulabilmesi için lazer teknolojisinin kullanılması şarttır. Lazer teknolojisi sayesinde hologramlar üç boyutlu hal kazanır.

Hologram üretimi için lazer ışıkları iki bölüme ayrılıyor.  Bu bölümlerin birinci kısımda oluşturulan şekilleri anlamsız ve belirsizdir. İkinci kısımda oluşturulan aşaması ise ışınlar sayesinde nesnenin yada kişinin üç boyutlu resmini oluşturmaya başlar.

İki bölümdeki farklılıkların sebebi ise gelen lazer ışınlarının farklı şekillerde yönlendirilmesidir.  Birinci lazer ışını doğrudan nesneye yönlendirilirken ikinci ışın ise kayıt alanına yönlendirir.

Her iki ışının kesişmesi hologram teknolojisi sayesinde üç boyutlu görüntüsü iki aşamada elde edilmiş olur.