Ana Sayfa Haberler Yeni Başlayanlar için Web Sitesi Kurma Rehberi

Yeni Başlayanlar için Web Sitesi Kurma Rehberi

0
Paylaş

Kendinize ait veya bir amaca hizmet eden internet sitesi yapmak istiyorsanız öncelikle sahip olmanız gereken bir kaç küçük unsur vardır. Sağlıklı bir şekilde çalışan internet sitesi kurmak için, bir domain, yani “alan adı” ve bunun yanında hosting hizmetleri sunan bir firma ile anlaşmanız gerekmektedir.

Bu iki unsuru tamamladıktan sonra ise internet sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz. site kurmak her ne kadar bilgi birikimi istese de aslında oldukça kolay bir işlemdir. Ülkemizde ve dünya genelinde internet sitesi kurmak için en çok WordPress alt tabanlı sistemler tercih ediliyor. Satın almış olduğunuz hosting içerisinde yer alan “cpanel” penceresine giriş yaparak WordPress kurulumu hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress kurulumu birkaç dakika içerisinde tamamlandıktan sonra internet sitenize ihtiyacınız olan dosyaları aktarmanız gerekebilir. Bahsetmiş olduğumuz bu dosyalar; resim, video veya yazı metinleri olabilir. Bunların yanı sıra internet sitenize tema kurmak için de bilgisayarınız ile hosting arasında bir bağlantı köprüsü oluşturmanız gerekmektedir. FTP ise ihtiyacınız olan bu bağlantıyı sizin için kolay bir şekilde kuracaktır.

websiteonecikan

 

İnternet üzerinden indirebileceğiniz herhangi bir FTP programı sayesinde internet sitenize istediğiniz içerikleri kolay bir şekilde aktarmanız mümkündür. Genellikle internet sitesi sahibi olan webmasterlar, “filezilla” adındaki FTP programını kullanmaktır. Bahsetmiş olduğumuz bu program, sade arayüzü sayesinde rahat bir şekilde kullanılabilir. Eğer siz de bu işi ilk defa yapacaksanız, bu programı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

İnternet üzerinden “Filezilla” programını indirip kurduktan sonra sizden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmanız istenecektir. Bahsetmiş olduğumuz bu kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi, hosting hizmetlerinde bulunan cpanel içerisinden ulaşabilirsiniz. Cpanel, satın aldığınız tüm hosting paketleri içerisinde bulunmayabilir.

web

Bu yüzden satın alma işlemleri yaparken hangi hizmetlerin sunulduğu dikkatli bir şekilde araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra bilgisayarınızda bulunan herhangi bir dosyayı program içerisinde sürükleyerek internet sitenizin altyapısına yüklenmesini sağlayabilirsiniz. FTP programları sayesinde internet sitenize bilgisayarınızdan dosya aktarmak veya tam tersine, internet siteniz üzerinde bulunan bir dosyayı bilgisayara indirmek oldukça kolay..

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.