Ana Sayfa Destek Güvenli Mod Nedir? Samsung Telefonlarda Güvenli Mod Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Güvenli Mod Nedir? Samsung Telefonlarda Güvenli Mod Nasıl Açılır ve Kapatılır?

0

Android işletim sistemine sahip olan tüm akıllı cihazların çalışma prensiplerini incelendiğimizde, arka plandaki mühendisliğin Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemindeki çalışma prensiplerine çok benzediğini görebiliriz. Çalışma prensiplerinin benzemesi, pek tabi ki, bazı diğer benzerlikleri de yanında getiriyor. Windows işletim sisteminde sık şekilde görülen kronik yavaşlama, donma ve bazı uygulamaların bir türlü silinememe sorunu aynı şekilde Android işletim sisteminde de karşımıza çıkıyor. Sorunlar içinden çıkılamaz bir hal aldığında, Windows işletim sisteminde genelde sistemi güvenli modda başlatarak kişisel verileri yedekler ve işletim sistemini sıfırlarız. Güvenli mod uygulaması, bu tür durumlarda bir çeşit emniyet sübabı veya köprüden önce son çıkış görevini ifade etmektedir. Android işletim sistemi kullanan tüm cihazlarda da benzer sorunlar yaşandığında, kişisel verileri kaybetmeden sistemi sıfırlamak istediğimizde kurtarcımız yine güvenli mod oluyor. Normal açılışta kullanım fonksiyonları bakımından oldukça can sıkıcı hale gelen bir Android cihazı güvenli modda açtıktan sonra, cihaz içerisindeki kişisel verileri kolaylıkla yedekleyip, sistemi bir güzel sıfırlayabiliyoruz. Bu işlem bize yeni bir stabilizasyon konforu kazandırırken, kişisel verilerimizin de kaybolmamasını sağlıyor.

Güvenli Mod Nedir? Samsung Telefonlarda Güvenli Mod Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Biz de bu kapsamda, kullanım yoğunluğundan yola çıkarak Android işletim sistemi kullanan akıllı telefon markaları arasında açık ara pazar lideri olan Samsung markasının akıllı telefonlarında güvenli mod uygulaması nasıl açılır ve nasıl kapatılır konusunu sizler için derledik.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Samsung Telefonlar Güvenli Modda Nasıl Açılır?

  • Android işletim sistemi kullanan Samsung marka akıllı telefonumuzu güvenli modda açmak istersek, öncelikli olarak cihazı kapalı konuma getirmemiz gerekiyor. Sonrasında ise Power tuşuna basarak cihazı açmamızın ardından, ekranda Güvenli Mod yazısı çıkana dek ana menü tuşuna basmamız yeterli olacaktır. Tüm bu işlemlerin ardından cihazımız güvenli mod prosedürlerinde açılacak ve normal açılışta kaybettiği fonksiyon kayıplarının önemli bir kısmını yeniden kazanarak bizlere veri kurtarma adına zaman tanıyacaktır. Güvenli mod prosedürleri yalnızca veri kurtarmak adına değil de bazen silinemeyen bir uygulamanın telefondan tamamen kaldırılması gibi birçok işlem için de kullanılabilir. Ancak en yaygın kullanım sebebi veri kurtarma hedefidir, diyebiliriz.

  • Tüm işlemlerimizi gerçekleştirdikten sonra cihazı tekrar normal moda almamız gerekecektir. Bu işlem, bazı durumlarda kullanıcılar için can sıkıcı bir hal alabilir. Güvenli modda açık kalan bir cihaz yeniden başlatılsa bile Güvenli Mod prosedürlerinden arındırılmadıkça normal moda geçmeyecektir. Cihaz ekranının sol alt kısmında yer alan Safe Mode/Güvenli Mod yazısı güvenli modun açık olduğunu gösterir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Samsung Telefonlarda Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır?

Bunun bir çok yöntemi bulunmasına rağmen en yaygın kullanılan teknik pil/batarya sökme işlemidir. Telefon tamamen kapatıldıktan sonra pil sökülüp, tekrar takılır ve cihaz normal şekilde başlatılır. Bu işlem güvenli modu kapatacaktır. Ancak günümüzde tasarım gereği birçok modelin arka kapağı sökülemediğinden, pil çıkarma işlemi yalnızca yetkili servislerde gerçekleştirilebiliyor. Bu tür bir modele sahip olan Samsung kullanıcıları ise, cihazı tamamen kapattıktan sonra birkaç dakika bekleyerek yeniden açabilir veya cihazı yeniden açarken Power tuşu ile cihazın açılmasının ardından, ses kısma tuşuna basarak güvenli modu kapatıp, cihazın yeniden başlamasını sağlabilirler. Bu yöntemleri hiçbir şekilde başaramayan kullanıcıların ise cihazın pilinin tamamen bitmesini beklemeleri gerekecektir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA