Google Play Store, Android mobil cihazınızdaki uygulamalar, oyunlar ve daha fazlası için en önemli kaynağınızdır. Bazen, Google Play Store hatalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu olursa, Google Play Store‘un çalışmaması sorununu giderme zamanı gelmiştir.

google play store calismadiginda nasil onarilir 1

Google Play Store’un Çalışmamasının Nedenleri

Uygulamaları indirirken sorun mu yaşıyorsunuz? Google Play Store‘unuz çöküyor mu? Uygulama, çok çeşitli nedenlerden dolayı çalışmıyor olabilir. Örneğin, internet bağlantınız veya uygulama içindeki basit bir tekleme olabilir. Sebepler, altta yatan soruna göre değişir.

Başka bir şey yapmadan önce, cihazınızı yeniden başlatarak Google Play Store sorunları da dahil olmak üzere, Android cihazınızla ilgili tüm sorunları potansiyel olarak çözebilirsiniz. Yeniden başlatma, cihazınızın kendini sıfırlamasına yardımcı olabilir ve Google Play Store uygulamasındaki herhangi bir hata veya sistem ya da uygulama kaynaklı bir yanlış tetikleme, potansiyel olarak düzeltebilir.

Google Play Store Çalışmadığında Nasıl Onarılır?

Yeniden başlatma işlemi sorununuzu çözmezse, sorun gidermeye devam etme zamanı.

  • Google Play Store sorununun sizin tarafınızda olduğundan emin olun. “Downdetector” gibi hizmetleri kullanarak, Google Play Store‘un durumunu kontrol edebilirsiniz. Google Play ile ilgili mevcut bir sorun bildirilmişse, beklemeniz gerekir.
  • Google Play Store‘u durmaya zorlayın. Bazen uygulamanıza ara vermesinin söylenmesi gerekebilir. Cihazınızda sıfırlamanın bir yolu olarak, uygulamanızı durmaya zorlayabilir, ardından Google Play‘i tekrar açmayı deneyebilirsiniz.
  • Saat ve tarih ayarlarını devre dışı bırakın ve etkinleştirin. Android cihazınız Google Play‘i çalıştırırken, saat ve tarihi kullanır. Çalışmıyorlarsa, uygulamayla ilgili temel sorunlara neden olabilir. Bunu yapmak için sırasıyla Ayarlar ⟶ Sistem ⟶ Tarih ve Saat seçeneklerine (menülerine) tıklayın. Otomatik Tarih ve Saat seçeneği etkinse, devre dışı bırakın ve yeniden etkinleştirin.
  • Google Play Hizmetleri‘ni güncelleyin. Google Play Hizmetleri güncellenmezse, Play Store düzgün çalışmayabilir. Bir arka plan uygulaması olmasına rağmen, uygulamalarınızı ve içeriğinizi indirmek ve güncellemek için gereklidir.
  • Google Play Store önbelleğini ve verilerini temizleyin. Bir uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizlemek, yeniden başlamasına yardımcı olur ve bazen görünmez bir hatayı temizler. Bunu yapmak için sırasıyla Ayarlar ⟶ Uygulamalar ve bildirimler ⟶ Tüm uygulamaları gör seçeneklerine (menülerine) ve ardından Google Play Store‘a dokunun. Ardından sırasıyla Depolama ⟶ Önbelleği Temizle ⟶ Verileri temizle seçeneklerine (menülerine) dokunun.
  • İnternet ve mobil veri bağlantılarınızı kontrol edin. Google Play Store‘un düzgün çalışması için sağlam bir internet veya mobil veri bağlantınızın olması gerekir.

Sorununuz devam ediyorsa, telefonu formatlamayı (sıfırlama – resetleme) veya Google Hesabınızı sıfırlamayı deneyebilirsiniz.