PDF’ler, farklı kelime işlemci programlarında biçim uyumluluğu konusunda endişelenmeden belgeleri diğer taraflara dağıtmak için mükemmeldir. Google Dokümanlar ile, dokümandan ayrılmadan mevcut bir dosyadan PDF oluşturabilirsiniz.

Microsoft Word’ünüz yoksa veya üçüncü taraf bir dosya dönüştürme sitesi kullanmak istemiyorsanız, ancak bir belgeyi PDF biçimine dönüştürmeniz gerekiyorsa, işi yapmak için Google’ın ücretsiz çevrimiçi kelime işlemcisini kullanabilirsiniz.

Tarayıcınızı başlatın ve Google Dokümanlar ana sayfasına gidin. Ardından, PDF oluşturmak istediğiniz belgeyi açın, Dosya> İndir’e tıklayın ve ardından verilen listeden “PDF Belgesi (.pdf)” öğesini seçin.

googledocumentpdfadd 1

PDF dosyasını nereye kaydedeceğinizi seçmenizi isteyen bir pencere açılacaktır; isterseniz şu anda dosya adını bile değiştirebilirsiniz. Kaydetmek istediğiniz klasöre gidin ve ardından “Kaydet” düğmesine tıklayın.

googledocumentpdfadd 2

Dosya arka planda yerel sürücünüze kaydedilir. Tamamlandığında, PDF’yi önceki adımda seçtiğiniz klasörde bulabilirsiniz. Buradan en sevdiğiniz PDF görüntüleyicisinde açabilir veya istendiği gibi görüntülemek için başkalarına göndermeye başlayabilirsiniz.

Son Güncelleme 31 Aralık 2019 Yazar Yasin ER