Bu yazımızda Google aramada koyu mod özelliği hakkında ve bu özelliği nasıl etkinleştirebileceğiniz ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Bazen, cihazlarınızın başından ayrılamasanız bile, gözlerinizi dinlendirmek için bir mola vermeniz gerekir.

Bu soruna çözüm için, birçok cihaz ve hizmet, arka planı siyaha ve metnin rengini tersine çeviren veya başka bir şekilde değiştirerek ekran parlaklığının daha az olmasını sağlayan koyu mod (dark mode) özelliği sunuyor ve artık bu özellik Google arama için de kullanılabilir durumda.

Google Arama (Google Search) Koyu Mod (Dark Mode)

Google Arama (Google Search) koyu mod (dark mode), Google Arama’yı (Google Search) bilgisayarda veya mobil cihazlarda kullanırken, Google ana sayfasına ve arama sonuçlarınıza yeni görünümü uygulamanıza olanak tanıyan bir ayardır.

Not: Chrome tarayıcısından ve cihazınızın koyu mod (dark mode) ayarlarına karşılık gelen uygulamanın koyu modundan (dark mode) ayrı olarak; Google Arama’nın (Google Search) koyu mod (dark mode) özelliği; doğrudan Google Arama (Google Search) çubuğundan kullanılabilir; böylece Safari, Firefox, Opera veya Microsoft Edge gibi tarayıcılarda da kullanabilirsiniz.

Bilgisayar veya Mobil Cihazlarda, Google Arama (Google Search) Koyu Mod (Dark Mode) Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

Cihazınız, Google Arama’nın (Google Search) koyu mod (dark mode) özelliği için uyumlu ise; Google‘ın ana sayfasındaki arama alanının üzerinde; Koyu Tema’nın (Dark Theme) artık mevcut olduğunu belirten bir bildirim görürsünüz; bir mobil tarayıcıda, bir arama sonuçları sayfasındaki arama alanının altında; bir ‘Koyu Tema mevcut (Dark Theme is available)’ bildirimi olarak da görünecektir. Özelliği etkinleştirmek için Aç (Turn on) seçeneğine tıklayın ya da dokunun.

Google Aramada Koyu Mod Dark Mode Ozelligi Nasil Etkinlestirilir 1

Koyu Tema (Dark Theme) etkinleştirildikten sonra arama sonuçları sayfanız; aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi, Koyu Tema’ya (Dark Theme) geçecektir.

Google Aramada Koyu Mod Dark Mode Ozelligi Nasil Etkinlestirilir 2

Bu bildirim geldi ve siz, Koyu Tema (Dark Theme) özelliğini etkinleştiremeden kaybolduysa; bilgisayar veya mobil tarayıcınızın Google Arama (Google Search) ayarlarından bu özelliği açabilirsiniz.

  • https://www.google.com adresine gidin ve Google’da herhangi bir şey aratın.
  • Bilgisayarda ekranın sağ-üst kısmında; veya mobilde cihazda ekranın altında bulunan Ayarlar (Settings) ⚙ menüsüne tıklayın veya dokunun. Açılan menü listesinde alt kısımda Koyu tema (Dark theme) menüsü var ise; buradan Koyu Tema (Dark Theme) özelliğini açabilirsiniz.

Google Aramada Koyu Mod Dark Mode Ozelligi Nasil Etkinlestirilir 3

  • Menü listesinde Koyu tema (Dark theme) seçeneği yoksa, Arama Ayarları (Search Settings) seçeneğine tıklayın.

Google Aramada Koyu Mod Dark Mode Ozelligi Nasil Etkinlestirilir 4

  • Gelen sayfada soldaki menü listesinde Görünüm (Appearance) menüsüne tıklayın.

Google Aramada Koyu Mod Dark Mode Ozelligi Nasil Etkinlestirilir 5

  • Açılan sayfada Koyu tema (Dark theme) seçeneğini seçin ve ardından Kaydet (Save) butonuna tıklayın.

Google Aramada Koyu Mod Dark Mode Ozelligi Nasil Etkinlestirilir 6

Bu yazımızda Google aramada koyu mod özelliği hakkında; ve bu özelliği nasıl etkinleştirebileceğiniz ile ilgili detaylı bilgi verdik.

Konu hakkındaki yorumlarınızı ve sorularınızı, aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.