Google Analytics’in nasıl çalıştığını bilmek ister misiniz? Google Analytics, web sitenizin ziyaretçileri hakkında güçlü bilgiler sunar. Ancak yeni başlayanlar bunu karmaşık ve aldatıcı bulduğundan, onu kullanmak kolay değildir.

Bu nedenle bu makalede, Google Analytics’in nasıl çalıştığını size göstereceğiz. Ayrıca, farklı raporlara gitmenize ve bunların ne anlama geldiğini açıklamanıza yardımcı olacağız.google analytics nedir 1

Google Analytics

Basit bir deyişle, Google Analytics, Google tarafından sunulan ücretsiz bir izleme aracıdır ve ziyaretçilerin web sitenizi nasıl kullandığını size gösterir. Google Analytics, web sitenizin koduna birkaç satır izleme kodu koyar. Kod, web sitenizi ziyaret ettiklerinde kullanıcılarınızın çeşitli etkinliklerini ve bu kullanıcıların özniteliklerini (yaş, cinsiyet, ilgi alanları gibi) kaydeder. Ardından, kullanıcı web sitenizden çıktıktan sonra tüm bu bilgileri GA (Google Analytics) sunucusuna gönderir.

Örneğin, bir e-ticaret mağazanız olduğunu ve web sitenizi kaç kullanıcının ziyaret ettiğini bilmek istediğinizi varsayalım. Google Analytics yardımıyla mağazanızdaki ziyaretçi sayısını, nereden geldiklerini, hangi cihazı kullandıklarını ve çok daha fazlasını tam olarak görebilirsiniz.

Google Analytics Ne Yapar?

Google Analytics, işletmeniz için kritik olabilecek kullanıcı davranışı hakkında bilgiler sunar. Google Analytics kullanmanız için birçok neden var.

google analytics nedir 2

Avantajlarından bazıları şunlardır:

-Web sitenizin performansını ölçün

-Pazarlama çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını görün

-Web sitenizde hangi tür içerik oluşturulacak veya ürünler listelenecek

-Kullanıcıları farklı segmentlere ayırın (yaş, cinsiyet, ülke, cihaz vb.)

-Dönüşümleri artırmak için web sitesi sayfalarını optimize edin

Google Analytics’teki Metrikler ve Boyutlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Metrikler ve boyutlar arasındaki farkları düşünme şeklim, metriklerin Google’ın web sitenizdeki kullanıcı davranışı hakkında topladığı gerçek istatistikler olması ve boyutların, yanıtlamaya çalıştığınız iş sorularına göre bu sayıları görüntülemenin çeşitli yolları olmasıdır.google analytics nedir 3

Örneğin, yalnızca web sitenizi ziyaret eden toplam kişi sayısını bilmek işletmeniz için çok yararlı değildir. Öte yandan, web sitenizi yaşa veya konuma göre kaç kişinin ziyaret ettiğini bilmek, internetteki çekirdek kitlenizin kimler olduğunu anlamanıza çok yardımcı olur. Örneğin, ziyaretçilerinizin% 80’inin doğu kıyısındaki şehirlerde 25-35 yaş arası kadınlar olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu, dijital pazarlamanızla kimi hedeflemeniz gerektiği hakkında son derece yararlı ve eyleme dönüştürülebilir bilgilerdir.