Güncel teknolojik yaşam içerisinde birçok popüler sosyal medya uygulamaları ortaya çıkmıştır. Bu makalemizde de fazla bilinmeyen sosyal medya uygulamaları hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca bu uygulamaların dışında pek bilinmeyen ancak dünyadaki diğer ülkelerde kullanım sıklığı artarak ilerleyen bazı sosyal medya uygulamaları mevcut olmaktadır. Bu uygulamalar;

WeChat
Vimeo
Medium
Quora
Patreon

gibi uygulamalardır.

İçerik konuları

WeChat

WeChat, Çin merkezli olarak kurulan, sesli ve yazılı mesajlaşma ögelerini taşıyan bir sosyal medya uygulamasıdır. Birçok işletim sistemi ile uyumluluk gösteren WeChat, çok sayıdaki dil eklentisi ile kullanıcılara çeşitli hizmetler sunmaktadır. Ayrıca başlangıç özelliklerine ek olarak ödeme sistemlerini de içerisinde barındıran özelliklerin eklenmesiyle kullanıcılar, internet üzerinden alışveriş yapma ve diğer ödemelerin yapılması gibi avantajlara sahip olmaktadırlar.

Vimeo

Youtube uygulamasına bir alternatif olarak yer alan Vimeo, çok boyutlu videoları hızlı bir şekilde yükleme özelliği sayesinde tercih edilen bir sosyal medya uygulaması olarak var olmaktadır.

Medium

Bir makale paylaşım uygulaması olan Medium, çok bilinmeyen fakat yazım tekniklerine uygun bir şekilde oluşturulan makaleleri içerisinde barındıran bir yapıda yer alır. Kullanıcıların kendine has bir biçimde oluşturdukları metinler, farklı içeriklerde yer alan makale türlerine konu olmaktadır. Ek olarak makale ihtiyacı olan kişiler, Medium uygulaması sayesinde çeşitli makalelere ulaşabilmektedir. Bu makaleleri ücretli bir şekilde paylaşılması da kullanıcılar için farklı kazanç kapıları yaratmaktadır.

Quora

Bir soru-cevap uygulaması olan Quora, 24 farklı dil özelliği ile kullanıcıların merak ettikleri alanlarda sorular sormasını veya cevaplar üretmesini sağlamaktadır. Bu temel özelliğe ek olarak blog yazma unsurlarını barındıran çeşitli seçenekler de Quora uygulaması içerisinde yer almaktadır.

Patreon

Patreon, çeşitli alanlarda ünlü olmuş veya fenomen bir kişiliğe sahip kişilerin yaptıkları işlere ek olarak farklı bir kazanç sağlamasına yönelik oluşturan bir sosyal medya uygulamasıdır. Örnek olarak yayıncılık faaliyetleri ile uğraşan kişiler, herkese açık bir şekilde gerçekleştirdikleri yayınlara ek olarak arka planda yer alan veya daha önce izlenilmemiş videoları patreon uygulamasında paylaşabilmektedir. Bu paylaşımları, içerik uzunluğu veya popüler olan kısımlara göre çeşitli paketler halinde yapabilmektedirler. Ayrıca bu paketlerin fiyat aralığının belirlenmesi de Patreon kullanıcılara ait olmaktadır.

Öneri içeriğimiz sosyal medya uygulamaları nedir?