Bugün, Facebook’ta Doğum Günü Bildirimini Kapatma hakkında bilgiler vereceğiz.

Facebook Sosyal Medya Platformunun Tarihçesi

Facebook şüphesiz ki en popüler sosyal medya platformlarından bir tanesi. Geçmişten günümüze en aktif şekilde ilerleme kaydederek bugüne kadar geldi. Uygulama 4 Şubat 2004 tarihinde Amerikalı girişimci Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Mark Zuckerberg ayrıca bir bilgisayar programcısıdır. Uygulamayı tasarladığı ilk yıllarda bu başarının geleceğine inanmıyordu. Bu başarı elbette onu da şaşırttı. Mark Üniversiteden mezun olduktan sonra, Google ve Gmail gibi önemli platformlarda da ürün pazarlama departmanında çalıştı. Ancak bu süreç Facebook kadar başarılı olmadı. Yakaladıkları başarıdan sonra dikkatleri üzerine çeken firma kısa sürede büyük bir servet elde etti. Bu başarı kısa süre sonra meyvesini verdi. Facebook artık dünya devi olmuş ve insanların akın akın buluştuğu bir sosyal medya platformu haline gelmişti. Facebook bu süreçten sonra 2012 yılında dünyanın gözü önünde dönemin astronomik sayılabilecek bir ücreti ile Instagramı da satın alarak bünyesine kattı.

İlişkili: Facebook’ta Doğum Günü Bildirimi Nasıl Kapatılır

facebook-kullanicilarina-kotu-haber-bunu-yapmayan-herkesin-hesabi-kapanacak-4541.jpg (1280×720)

Facebook’un Instagram’ı Satın Alma ve Geliştirme Süreci

Facebook 2012 yılında Instagram‘ı satın aldıktan sonra oluşturduğu deneyimli ekibiyle işe koyuldu. Bu süreçte Facebook’un ilk hedefi uygulamanın popülerliğini iki katına çıkarmaktı. Hedeflerini çok kısa sürede karşılayan ekip, Instagram’ı bir kaç yılda olmazsa olmaz bir uygulama haline getirdi. Artık bütün ünlüler,sporcular, devlet adamları ve sanatçılar Instagram’ı aktif kullanıyordu. Günümüzde de bu durum aynı hızla devam ediyor.

İnstagram-ile-Facebook-Bağlantısını-Kesme.jpg (800×450)

Instagram geçmiş yıllarda, içerik üreticilerine yönelik herhangi bir faaliyette bulunmadı. Bu süreçte Vine gibi Youtube gibi platformlar içerik üreticilerine adeta ön ayak oldu. Vine gibi kısa süreli video çekmeye olanak sağlayan platformlar Instagrama da ilham kaynağı oldu. Nihayetinde Instagram bütün platformlardan daha fazla büyüyerek listenin tepesine yükseldi.

f8-facebook-mark-zuckerberg-0112.jpg (1600×900)

Facebook Dijital Pazarlama Sürecinde Neler Yapılır

Dijital pazarlama süreci aktif olarak 4-5 yıllık bir geçmişe sahip. Kullanıcılar geçmişte Facebook’ta oluşturduğu işletme profillerini artık Instagramda da oluşturabiliyorlar. Bu profiller üzerinden satış ve pazarlama yapan kullanıcılar oldukça güzel kazançlar elde edebiliyorlar. Ayrıca Facebook Business platformu ile bu süreç daha da profesyonel bir hale geliyor. Aynı zamanda içerik üreticileri de kendi profillerinde kendi içeriklerini paylaşarak Instagram üzerinden gelir elde edebiliyorlar.

Standart Kullanıcılar İçin Facebook

Facebook’un genel çoğunluğunu bizler gibi standart kullanıcılar oluşturmaktadır. Kullanıcılar doğum günü gibi özel günler gibi günleri arkadaşları ile kutlayabilirler. Bu özel günleri herkese açık bir şekilde paylaşmak mümkündür. Paylaşmak istemeyen kullanıcılarda dilediği gibi kapatabilirler.

Facebook’ta Doğum Günü Paylaşımını Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır

Facebook’ta Doğum günü mesajı almak istemeyen kullanıcılar istediği gibi kapatabilirler. Bu işlem oldukça basittir. Herkesin anlayabilmesi amacıyla mobil cihazlar üzerinden bu işlem tarif edeceğiz.

Öncelikle Facebook uygulamasına giriş yapalım. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra, kendi kişisel profilimize giriş yapalım.

Giriş yaptıktan hemen sonra, Hakkında kısmında ki bilgileri gör kısmına tıklayalım.

2

3

Doğum Tarihi kısmına tıklayalım.

4

Doğum tarihi menüsünden gizlilik butonuna tıklayalım.

5

İşlemin son adımı olarak Sadece Ben seçeneğini seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Bugün sizler için, Facebook’ta Doğum Günü Bildirimini Kapatma işlemi hakkında bilgiler verdik.