Bu yazımızda Facebook sizi dinliyor mu konusu hakkında, konu ile ilgili size fikir verebilecek detaylı bilgiler paylaşacağız.

Bir Facebook kullanıcısıysanız, Facebook (mobil) uygulamasının telefonunuzun mikrofonu aracılığıyla gizlice sizi dinlediği ve eğilimlerinize, yönelimlerinize, tercihlerinize en uygun reklamları size göstermek için konuşmalarınızı filtreleyip analiz ettiği konusunda söylentiler ve teoriler görmüşsünüzdür ya da duymuşsunuzdur. Facebook bu iddiayı reddediyor ve esasen bunu doğrulayacak somut bir kanıt yok. Ancak endişeleriniz hala devam ediyorsa, Facebook uygulamasının mikrofona erişimini devre dışı bırakmak için telefonunuzun ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Facebook, Kullanıcılarını Dinlediği İddiası Hakkında Ne Diyor?

Facebook, konuşmalarınızı dinlemek veya tercihlerinize uygun reklamları göstermek için telefonunuzdaki mikrofonu kullanmadığını açıkça belirtti. 2016‘da Facebook, cihazların mikrofonlarını kullanma ve kullanıcıları dinleme ile ilgili komplo teorileri ivme kazanmaya başladığında şunları söyledi:

Facebook, yönelimlerinize uygun reklamlar göstermek veya Zaman Tüneli’nizde (News Feed) görüntülenecek gönderileri değiştirmek ve güncellemek için telefonunuzun mikrofonunu kullanmaz. Yakın tarihli bazı makaleler ve haberler, Facebook kullanıcılarının eğilim ve yönelimlerine uygun reklamlar göstermenin, ancak insanların konuşmalarını dinlemekle mümkün olabileceğini dile getirdi. Bu doğru değil! Rutin ve günlük konuştuğunuz şeylere değil, insanların ilgi alanlarına ve diğer profil bilgilerine dayalı reklam gösteriyoruz.”

11858 teknik destek

Facebook ayrıca, Facebook (mobil) uygulamasının mikrofonunuzu yalnızca, uygulamaya, mikrofonu kullanma izni verdiyseniz; ve ses veya görüntü kaydetme gibi mikrofonu kullanmayı gerektiren bir işlev kullanıyorsanız kullandığını açıkladı. Facebook‘un halihazırda uyguladığı kullanıcıları izleme ve takip etme politikalarının; kullanıcılara gösterilen reklamların yüksek oranlara varacak bir şekilde; ilgi alanlarına göre uyarlanmış görünmesinin nedeni olduğuna kuvvetle inanılıyor.

Facebook Sizi Dinliyor mu?

Telefonunuzun mikrofonunu izinsiz kullanmak; Facebook‘u, Apple (iOS) ve Google (Android) tarafından; önemli yasal sorumluluğa ve disiplin cezasına maruz bırakacağından; Facebook‘un bu konuda yalan söylemediği sonucuna varmak mantıklıdır.

Ancak, Facebook’un bu açıklamalarına rağmen hala ikna olmadıysanız; ve mikrofonunuzun dinlenmesi konusunda Facebook’a güvenmiyorsanız; ekstradan bir önlem alabilirsiniz ve Facebook‘un mikrofonunuza erişimini devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, mikrofona erişim gerektiren hiçbir özelliğin; (Facebook Live ve Facebook’ta sesli – görüntülü arama yapma gibi) çalışmayacağını unutmayın.

iPhone’da, Facebook Uygulamasının Mikrofona Erişimini Devre Dışı Bırakma

  • Telefonunuzda Ayarlar (Settings) uygulamasını açın ve telefonda yüklü olan uygulamalar listesine gidin.
  • Uygulama listesinden Facebook’u bulun ve seçin.
  • Mikrofon (Microphone) seçeneğinin yanındaki anahtar (switch) butonu sola kaydırarak mikrofonu kapatın.

Facebook Sizi Dinliyor mu 1

Android’de, Facebook Uygulamasının Mikrofona Erişimini Devre Dışı Bırakma

  • Telefonunuzda Ayarlar (Settings) uygulamasını açın; ve uygulamanın üst kısmındaki arama kutucuğuna izin (permission) yazın ver aratın.
  • Arama sonuçlarında İzin yöneticisi (Permission manager) seçeneğine dokunun.
  • Gelen ekrandaki listede Mikrofon (Microphone) seçeneğine dokunun.

Facebook Sizi Dinliyor mu 2

  • Açılan pencerede Facebook seçeneğine dokunun ve ardından mikrofon erişimi seçeneğini Reddet (Deny) olarak ayarlayın.