Facebook Messenger'da Gönderilen Mesaj Nasıl Geri Alınır?

Facebook’ta kaç defa, derhal geri almak istediğiniz bir mesaj gönderdiniz? Bazı mail servislerinin aksine, Facebook Messenger’da gönderdiğimiz mesajları geri almak ancak rüyalarımızda mümkün. Fakat her şeyin hızla değiştiği dünyada, Facebook da artık kullanıcıları için, Messenger’da gönderdikleri mesajları geri alabilmeleri için popüler sohbet uygulamasına, gönderilen  mesajları geri alabilme özelliği ekliyor. Büyük bir heyecanla bu yeni özelliği hemen denemek için Messenger’ı açıp bir mesaj gönderdiğinizde, bu mesajı geri alabileceğiniz ‘Geri Al (Undo)’ butonunu göremediğinizde hayal kırıklığına uğrayacaksınız muhtemelen. Çünkü Facebook bu özelliği henüz uygulamaya eklemedi fakat birkaç ay içerisinde tüm kullanıcılar için bu özelliğin geleceğini iddia etti.

Fakat yine de, gönderdiğiniz mesajın belli bir süre için karşı tarafa teslim edilmediğinden emin olabileceğiniz birkaç yol var. Sadece, göndermek istediğiniz mesajı göndermeden önce, gitmiş olmasını istediğinizden emin olmanız gerekiyor.

‘Gizli Sohbetler (Secret Conversations)’ bölümüne giriş yapın. ‘Gizli Sohbetler (Secret Conversations)’, Facebook’taki arkadaşlarınızla yaptığınız sohbetleri uçtan uca şifreleyerek gizliğinizi ve güvenliğinizi sağlar. Biz, ‘Gizli Sohbetler (Secret Conversations)’ kısmında ‘zamanlanmış mesajlar (timed messages)’ özelliğinden faydalanmak istiyoruz. Başlamak için öncelikle Messenger sohbet penceresini açın ve daha sonra ekranın sağ-üst köşesindeki anahtar butonuna dokunun (iOS’ta ‘Gizli (Secret)’ butonuna dokunun).

Facebook Messenger'da Gönderilen Mesaj Nasıl Geri Alınır?

Daha sonra, bir sohbet başlatmak için arkadaş listenizde bulunan bir kişiyi seçin.

Facebook Messengerda Gönderilen Mesajı Geri Alma 2

‘Gizli Sohbetler (Secret Conversations)’ bölümünü ilk defa kullanıyorsanız, gelen pencerede ‘Tamam (OK)’ butonuna dokunun ve devam edin.

Facebook Messengerda Gönderilen Mesajı Geri Alma 3

‘Gizli Sohbetler (Secret Conversations)’ özelliğini kullandığınız için, mesajlar otomatik olarak kaybolmaz. Bu özelliğe erişmek için, mesaj çubuğundaki kronometre simgesine dokunmanız gerekiyor.

Facebook Messengerda Gönderilen Mesajı Geri Alma 4

Bir sonraki adımda, göndereceğiniz mesajın ne kadar süre geçtikten sonra kendi kendine silineceğini belirliyorsunuz. Bu süre minimum 5 saniye, maksimum 24 saat olabilir. Süreyi belirledikten sonra mesajınızı yazın ve gönderin.

Facebook Messengerda Gönderilen Mesajı Geri Alma 5

Mesajınızın gerçekten silineceğinden emin değilseniz, gönderdiğiniz mesajın yanında, mesajın otomatik olarak silinmesi için kalan süreyi gösteren kronometreyi görebilirsiniz.

Facebook Messengerda Gönderilen Mesajı Geri Alma 6