Facebook Messenger ile artık telefon ekranınızı, grup sohbetlerinde veya Messenger Odaları’ndaki (Messenger Rooms) oturumlarında aradığınız ve görüştüğünüz birçok arkadaşınızla paylaşabileceksiniz.

Genellikle farklı bir yazılım veya uygulama gerektirdiğinden dolayı, ekran paylaşımı yapmak, kullanıcılar için o kadar kolay bir iş değildir. Diğer bir sorun ise, bu uygulamanın başkalarının bilgisayarlarında ve akıllı telefonlarında olup olmadığıdır. Ancak, günümüz dünyasında çoğu akıllı telefonda bulunan bir uygulama olan Facebook’un Messenger uygulaması bu sorunu tamamıyla çözüyor. Geçtiğimizi günlerde Facebook, başkalarına telefonunuzun ekranını gördüğünüzü gösterebileceğiniz ekran paylaşma özelliğini tanıttı. Bu özellik, uygulamanın Android, iOS ve web sürümlerinde sunulacak ve kullanılabilecek.

Bu özellik ile artık telefon ekranınızı, grup sohbetlerinde veya Messenger Odaları’ndaki (Messenger Rooms) oturumlarında aradığınız ve görüştüğünüz birçok arkadaşınızla paylaşabileceksiniz. Şimdilik bu özellik, telefon ekranınızı Messenger grup sohbetlerinde en fazla 8 kişiyle veya Messenger Odaları‘nda (Messenger Rooms) 16 kişiyle paylaşmanıza olanak tanıyor.

Facebook Messenger ile Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır 1

Şimdi asıl soru, bu özelliği kullanarak ekranınızı nasıl paylaşabilirsiniz? Çok basit. Sadece aşağıdaki adımları izleyin. Ayrıca, bu özelliği kullanmaya başlamadan önce, Facebook Messenger uygulamasının en son sürümünün telefonunuzda yüklü olduğundan emin olun.

  • Messenger uygulaması ile bir arkadaşınızı arayın.
  • Arama seçeneklerini görmek için, parmağınızı ekranın altından yukarı doğru kaydırın.
  • Sırasıyla ‘Ekranınızı paylaşın (Share your screen)’ → Paylaşmaya başlayın (Start sharing)’ → Yayını başlat (Start broadcast)’ seçeneklerine dokunun.
  • Ekrandaki içerikleri karşı tarafa göstermek için, telefonunuzun ekranında ve menülerinde gezinin. Yayını durdurmak için, karşı taraf ile görüşmeye geri dönebilirsiniz.

Facebook, Messenger Odaları‘ndaki (Messenger Rooms) ekran paylaşımı sınırını 16 kişiden 50‘ye çıkarmayı planlıyor. Ayrıca içerik oluşturucuların, ekranlarını, Odalar‘da (Rooms) kimlerin paylaşabileceğini kontrol etme özelliği de ekleyecek. İçerik oluşturucular, ekran paylaşımını kendileriyle sınırlayabilir veya tüm katılımcıların Odalar‘da (Rooms) bunu yapmasına izin verebilir.