Marketplace İlan Verme Sorunu

Bu yazımızda sizlere Facebook güvenlik kodu gelmiyor sorunu ve çözüm yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Facebook hesabınıza giriş yapmak için girmeniz gereken güvenlik kodu gelmiyorsa, spam klasörünüzü kontrol edin veya kodun başka bir yöntem ile iletilmesini talep edin.

Güvenlik kodu gelmiyorsa, Facebook uygulamasını ve telefonunuz yeniden başlatmayı denemelisiniz. Ve ayrıca, Facebook’un erişilebilir olup olmadığından emin olmalısınız.

Bu yazımızda sizlere, yeni bir cihazda Facebook hesabınızda oturum açmak için Facebook size güvenlik kodu göndermediğinde, bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz en yaygın yöntemler ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Facebook Güvenlik Kodu Gelmiyor

Başta sosyal medya platformları ve e-posta servisleri olmak üzere birçok web sitesi ve uygulamada olduğu gibi, farklı bir tarayıcı veya cihazla oturum açmaya çalışırsanız, Facebook da kimliğinizi doğrulamak için size bir güvenlik kodu gönderebilir. Bu güvenlik kodu, hesabınızı korumak için kritik öneme sahiptir. Ancak bu işlev her zaman hatasız veya sorunsuz bir şekilde çalışmaz.

Bu gibi koşullarda asla gelmeyen bir güvenlik kodunu beklediğiniz zamanlar vardır. Kimlik doğrulama kodunun gelmemesi Facebook hesabınıza giriş yapamamanıza ve Facebook‘u kullanamamanıza neden olur. Güvenlik kodunun gelmemesinin birkaç nedeni olabilir. İşte, bu sinir bozucu ve vakit kaybına neden olan sorunu çözmek için kullanabileceğiniz en yaygın yöntemler!

Spam Klasörünü Kontrol Edin

Facebook güvenlik kodunu alamamanızın veya kodun gelmediğini düşünmenizin en yaygın nedeni, güvenlik kodun spam klasörünüze veya gereksiz posta klasörünüze düşmüş olmasıdır. Özellikle yeni bir cihazda Facebook hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınız o anın telaşesinde bu durumu gözden kaçırmak çok olasıdır. Bu nedenle e-posta hesabınızın spam klasörüne gidin. Facebook güvenlik kodu mailinin o klasöre düşüp düşmediğini kontrol edin. Kimlik doğrulama kodunu SMS yoluyla istediyseniz, birçok telefonun gelen SMS mesajlarını bilinen gönderenler (known senders) ve bilinmeyen gönderenler (unknown senders) şeklinde filtrelediğini unutmayın. Facebook güvenlik kodunuz, bilinmeyen gönderenler klasöründe olabilir.

Facebook Güvenlik Kodu Gelmiyor Sorunu

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Özelliğinin Etkin Olup Olmadığını Kontrol Edin

Facebook hesabınızda İki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini etkinleştirdiyseniz, hesabınızda oturum açarken, hesaba giriş yapan kişinin siz olduğunu onaylayan bir kod alacaksınız. Bir kod almadan veya girmeden sosyal medya hesabınıza giriş yapabiliyorsanız, muhtemelen iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini devre dışı bırakmışsınızdır. İki faktörlü kimlik doğrulama özelliğinin aktif olup olmadığını kontrol etmek ve gerekirse bu özelliği etkinleştirmek oldukça kolaydır.

Bilgisayar kullanıyorsanız, bir web tarayıcısından Facebook web adresine gidin. Ardından, sayfanın üst kısmında yer alan hesap simgenize tıklayın. Açılan menü listesinde sırasıyla Ayarlar ve gizlilik ve ardından Ayarlar menüsüne tıklayın. Ekrana gelen sayfada solda taraftaki bölmede yer alan menü listesinden Güvenlik ve oturum açma menüsüne tıklayın. Ardından, ekrana gelen sayfanın İki faktörlü kimlik doğrulama (Two-factor authentication) bölümünde, İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullan (Use two-factor authentication) menüsünün yanındaki Düzenle (Edit) butonuna tıklayın. Bu özelliği aktif etmek için ekrana gelen talimatları izleyin.

Facebook Güvenlik Kodu Gelmiyor Sorunu

Android veya iPhone telefonunuzdaki Facebook uygulamasını kullanıyorsanız, uygulama sayfasının sağ alt kısmında yer alan ≡ (üç çizgi) menü simgesine dokunun. Ekrana gelen bir sonraki sayfanın sağ üstünde yer alan ⚙️ (dişli çark) simgesi şeklindeki Ayarlar menüsüne dokunun. Ve ardından, Hesap başlığı altında yer alan Şifre ve güvenlik menüsüne dokunun. İki faktörlü kimlik doğrulama bölümünde, İki faktörlü kimlik doğrulama kullan seçeneğine dokunun ve bu özelliği aktif edin.

Farklı Bir Kanal ile Facebook Güvenlik Kodu İsteyin

Birçok kişi, varsayılan olarak, Facebook güvenlik kodunu e-posta yoluyla alır. Ancak, Facebook güvenlik kodu almak için tek seçenek bu değildir. Kimlik doğrulama kodunu e-postayla istediyseniz ve kod gelmediyse, SMS yoluyla güvenlik kodu gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Farklı bir kanal ile kod almayı denemek için Facebook hesabınıza giriş yapmayı deneyin. Sizden bir kod istediğinde, Yeniden Gönder seçeneğini seçin. Kodu hâlâ alamıyorsanız, Başka bir kimlik doğrulama yöntemine mi ihtiyacın var? (Need another way to authenticate?) seçeneğine tıklayın. Ve ardından, Facebook hesabınıza kayıtlı e-posta adresi gibi, alternatif bir kimlik doğrulamak yöntemi kullanmak için ekrana gelen talimatları izleyin.

Google Authenticator gibi birçok faktörlü kimlik doğrulama uygulaması kullanmak, genellikle daha kullanışlı ve daha güvenli bir çözümdür. Hesabınızda oturum açtıktan sonra, bir kimlik doğrulama uygulamasını, birincil kimlik doğrulama çözümü olarak ayarlamanızı ve kullanmanızı öneririz. Bunu yapmak için, iki faktörlü kimlik doğrulama ayarlarına gidin ve bir kimlik doğrulama uygulaması eklemek için ekrana gelen sayfalardaki talimatları izleyin.

Hızlı ve Kesintisiz bir İnternet Bağlantınız Olduğundan Emin Olun

Facebook güvenlik kodu gelmiyor olmasının internet bağlantınız kaynaklı olabileceğini göz ardı etmeyin. Stabil (kesintisiz) ve hızlı bir internet bağlantınız olup olmadığınız kontrol edin. Örneğin, halka açık bir Wi-Fi ağına veya yavaş ve sürekli kopma sorunu olan herhangi bir ağa bağlıysanız, bu ağın sunduğu zayıf internet bağlantısı, güvenlik kodu talebinizin hiçbir şekilde iletilememesine neden olur. Bu gibi durumlarda telefonunuzun Wi-Fi özelliğini kapatın ve yalnızca hücresel (mobil) veri bağlantısını kullanın. Ev internetinizi kullanıyorsanız, modeminizi yeniden başlatmayı deneyin.

Telefonunuzu ya da Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Hâlâ Facebook güvenlik kodu gelmiyor ise, deneyebileceğiniz başka basit yöntemler de var. Bilgisayarınızda veya telefonunuzda, Facebook güvenlik kodu gelmiyor olmasına neden olabilecek ve yeniden başlatmayla giderilebilecek geçici bir sorun olabilir. Fakat bilgisayarı veya telefonu yeniden başlatmadan önce, kullandığınız uygulamaya bir şans daha verin. Telefonunuzda Facebook uygulamasını tamamen kapatın ve ardından uygulamayı tekrar açın. Bilgisayardan Facebook’u kullanıyorsanız, web tarayıcıyı kapatıp yeniden açmanız yeterlidir. Bu yöntem de güvenlik kodu sorununuzu çözmezse, Android veya iPhone telefonunuzu kapatın ve tekrar açın. Ardından Facebook uygulamasını açarak tekrar kod istemeyi deneyin.

Facebook’ta Kesinti ve Erişim Sorunu Olup Olmadığından Emin Olun

Facebook’ta bir kesinti ve erişim sorunu yaşanması nadirdir, ancak bu ihtimal tamamen %0 değildir. Eğer Facebook güvenlik kodu gelmiyorsa, bunun nedeni Facebook kaynaklı kesinti veya erişim sorunu olabilir. Facebook erişilebilirlik durumunu Downdetector adresinden kontrol edebilirsiniz. Bir web tarayıcısından herhangi bir arama motorunu (Google, Bing, Yahoo, DuckDuck Go, Yandex, vs) kullanarak, “Facebook çöktü” ifadesi ile arama da yapabilirsiniz. Faceook kaynaklı bir erişim sorunu var ise, sorunun giderilmesini beklemeniz ve ardından tekrar oturum açmayı denemeniz gerekir.

Facebook Güvenlik Kodu Gelmiyor Sorunu

Facebook Uygulamasının Önbelleğini Temizleyin

Telefonunuzdaki Facebook uygulaması ile Facebook hesabınızda oturum açmaya çalışıyorsanız, uygulama kaynaklı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bazen, iPhone ve Android telefonlardaki mobil uygulamalar, önbelleklerindeki bozuk verilerden kaynaklı hatalara neden olabilir. Neyse ki bu sorunun çözümü nispeten kolay ve basit. Bir iPhone telefon kullanıyorsanız, Facebook uygulamasını kaldırın ve ardından App Store‘dan tekrar yükleyin.

Bir Android telefon kullanıyorsanız, Facebook uygulamasını kaldırmadan uygulama önbelleğini temizleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle Ayarlar uygulamasını açın. Açılan Ayarlar uygulaması sayfasında Uygulamalar menüsüne dokunun. Kullandığınız Android telefonun marka ve modeline göre, gerekirse, Tüm uygulamaları gör seçeneğine ve ardından Facebook seçeneğine dokunun. Ekrana gelen sayfada Depolama ve önbellek (Storage & cache) menüsüne dokunun. Gelen sayfada Önbelleği temizle (Clear cache) ve ardından Depolamayı temizle (Clear storage) seçeneğine dokunun.

Facebook Güvenlik Kodu Gelmiyor Sorunu

Facebook Güvenlik Kodu Gelmiyor Sorunu

Bu yazımızda sizlere Facebook güvenlik kodu gelmiyor sorunu ve çözüm yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi verdik. Facebook güvenlik kodu gelmiyor sorunu ilgili sorularınızı, aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

En güncel teknoloji konularıyla ilgili teknik destek içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.