Ekran Kartı Performans Testi Programı

Bu yazımızda sizlere laptop veya masaüstü bilgisayarınızda ekran kartı performans testi nasıl yapılır tüm detayları ile anlatıyoruz.

Bilgisayarınızda kullandığınız ekran kartı sizlere oyunlarda ya da programlarda olması gerekenden daha düşük bir performans veriyor olabilir. Ayrıca oyunların aniden kapanması ya da FPS sorunları yaşıyor olabilirsiniz.

Sürücü güncelleme sıfırlama gibi işlemleri yapmanıza rağmen yine de sorun devam ediyorsa ekran kartınızda donanımsal bir arızadan kaynaklanması muhtemeldir. Bu sebeple bizlerde ekran kartı performans testi neden yapılmalı ve nasıl yapılmalıdır anlatıyoruz.

Ekran Kartı Performans Testi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızda yapacağınız grafik kartı testi sayesinde ekran kartınızın en yüksek yük altında iken çalışma sıcaklığını ve kararlılığını görebilirsiniz. Teste başlamadan önce ekran kartı sürücü güncellemesi yaptığınızdan emin olun. Nvidia ekran kartı kullanıyorsanız Geforce Experience uygulamasını yükleyerek sürücünüzü güncelleyebilirsiniz.

Ekran kartı testi için ise Furmark uygulamasını indirerek programı kullanabilirsiniz. Almanız gereken riskler ise şöyle özetleyebiliriz:

  • Eğer ekran kartınızın soğutmasında bir sorun varsa grafik kartınız maksimum performans ile çalışacağından ekran kartınız kapanabilir ve sistem kapatılabilir. Özellikle grafik özelliği bulunmayan bir işlemci kullanıyorsanız.
  • Ekran kartınızda donanımsal bir sorun varsa ekran kartınız aşırı ısınmadan kapanma özelliği çalışmaz ise arızası daha büyük hasarlara yol açabilir. Yalnız bu durum, oyun oynarken yine başınıza gelebilir. Zira bu tarz programlar yalnızca zor bir grafik işlemesi yapmaktadır.
  • Ekran kartınıza oranla düşük değerde bir PSU kullanıyorsanız PSU zorlanabilir. Zaten böyle bir durumda ekran kartınızdan tam performans alabilmeniz için daha güçlü bir PSU kullanmak zorundasınız.

Programı açtıktan sonra ekran çözünürlüğünü seçiniz. Resolution bölümünden 1920×1080 yapmanızı öneriyoruz. Tabi donanımlarınıza değişiklik gösterebilir. Daha sonra GPU Stress Test butonuna basarak testi başlatınız.

Ekran kartı performans testi programı kullanımı
Ekran kartı performans testi programı

Test başladığında ekranınıza karmaşık yapıda, yüksek çözünürlükte ve oldukça detay içeren görseller gelmeye başlayacaktır. Bu görüntü sizin ekran kartınızın sınırlarını test edecektir.

Ekran kartı performans testi açık iken ekranın üst kısmında çalışma FPS, kaç Mhz değerlerinde çalıştığı ve PSU’dan doğrudan kullandığı voltaj gibi değerlerini görebilirsiniz.

Ayrıca ekranın alt kısmında minimum, maksimum ve anlık ekran kartı sıcaklığını görebilirsiniz.

Ekran kartı performans testi sonuçları
Ekran kartı performans testi değerleri

Böylece ekran kartı performans testi nasıl yapılır detaylıca anlattık. Umarız sizler için faydalı olmuştur.

Sıradaki konular:

1 Yorum